Kradli cegły z zabytkowego dworku i ... łatali nimi dziury w drodze

2019-09-26 12:16:00 (ost. akt: 2019-09-26 12:42:03)

Autor zdjęcia: KPP Ostróda

Dwaj mieszkańcy gminy Małdyty zniszczyli zabytkowy dworek. Wyciągając cegły z budynku naruszyli jego konstrukcję i doprowadzili do zawalenia się ściany. Skradzionymi cegłami… łatali dziury w drodze.
Policjanci z posterunku w Małdytach otrzymali zgłoszenie o zawaleniu się, na skutek nielegalnej rozbiórki, ściany XVIII wiecznego dworku, wpisanego do rejestru zabytków. Szybko dotarli do sprawców, dwóch mieszkańców gminy. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyźni zabierali z zabytkowego budynku cegły, a następnie… łatali nimi dziury na posesji oraz w drodze na pole.

— Niespełna dobę po zgłoszeniu przestępstwa 52- i 60-latek usłyszeli zarzuty kradzieży oraz zniszczenia zabytku. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów — informuje Anna Balińska z KPP w Ostródzie.

Zgodnie z Kodeksem karnym kradzież zagrożona jest karą pozbawienia wolności do lat 5. 8 lat pozbawienia wolności grozi za zniszczenie zabytku. Zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w przypadku skazania za to przestępstwo sąd orzeka obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego.

O dalszym losie mężczyzn oraz o wysokości kary zadecyduje sąd.

mat. KPP Ostróda/(ab/tm)Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. no #2876301 | 5.173.*.* 26 lut 2020 17:48

  Grzech jak nie szanujemy w Polsce zabytków i jak wiele z nich niszczeje. To nasze dziedzictwo! Za to powstają wsiowe, szare, różowe i inne nowe domy gargamele i to nie pasujące do otoczenia! Brak gustu. Zamiast adaptować stare przy zachowaniu ich stylu. To ekologiczniejsze i ładniejsze!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. PZ #2796512 | 46.170.*.* 27 wrz 2019 13:07

  Teraz tylko czekać aż jakiś Żyd odezwie się w sprawie odszkodowania, bo to jego dworek!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. a ja się pytam.. #2796467 | 79.124.*.* 27 wrz 2019 10:26

  rudera którą nawet pies z kulawą nogą nie interesował się nagle stała się zabytkiem - dlaczego konserwator zabytków nic nie robił wcześniej , aby ta rudera nadawała się do użytkowania tylko czekał na jelenia który na własny koszt wyremontuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Skandal ze zdjęciami z komendy. #2796464 | 79.185.*.* 27 wrz 2019 10:18

   Busko-Zdrój. Skandal ze zdjęciami z komendy. "Poniżali zatrzymanych" Policjanci z Buska-Zdroju mieli poniżać i wyśmiewać zatrzymanych bezdomnych. "Sexi papi" i "Mongoł" - m.in. takie określenie miały paść w komentarzach pod zdjęciami, które mieli zrobić kobiecie.Busko-Zdrój. Policjanci mieli robić zdjęcia zatrzymanym i im ubliżać (twitter.com/Joanna_Makosa/Radio Zet/screen)Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju w woj. świętokrzyskim mieli poniżać zatrzymanych oraz robić im zdjęcia na podłodze jednostki i w toalecie - podaje Radio Zet. Fotografie bezdomnych mundurowi mieli przesyłać sobie komunikatorami. W prywatnych konwersacjach mieli w obraźliwy sposób komentować wygląd zatrzymanej kobiety. - Nic im nie można udowodnić, a kierownictwo nie reaguje, bo dawało na to pozwolenie - opowiada anonimowo jeden z policjantów, który zdecydował się przerwać milczenie i porozmawiać z reporterką stacji. Dziennikarka pokazała zrzuty ekranów z ze zdjęciami i komentarzami.Sexi papi", "Wygląda jak Mongoł" - policjanci z Buska-Zdr. robili zdjęcia zatrzymanym bezdomnym, ubliżali im i wysylali sobie dla „żartów”. Mandaty za usiłowanie picia alk. szły do statystyk - opowiedział mi o tym jeden z funkcjonariuszy. Więcej o 8.00 w @RadioZET_NEWS Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Policjant jechał pod prąd. #2796385 | 79.185.*.* 27 wrz 2019 06:56

   Jastrzębie-Zdrój. Policjant jechał pod prąd. Miał prawie trzy promile Jastrzębie-Zdrój. Kompletnie pijany policjant jechał pod prąd. Miał prawie trzy promile.W środę pijany funkcjonariusz został zatrzymany na jednej z ulic w Jastrzębiu-Zdroju przez innych kierowców, którzy zabrali mu kluczyki. Mężczyzna jechał drogą pod prąd. O wszystkim dowiedział się dyżurny jastrzębskiej komendy. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci z drogówki. Okazało się, że pijany kierowca pracuje w Wydziale Prewencji rybnickiej komendy. Ma 22-letni staż służby. "Komendant miejski policji natychmiast zawiesił zatrzymanego policjanta w czynnościach służbowych oraz wszczął wobec niego postępowanie dyscyplinarne i postępowanie administracyjne zmierzające do zwolnienia go ze służby" - informuje rybnicka komenda. https://wiadomosci.wp.pl/jastr zebie-zdroj-policjant-jechal-pod-prad-mi al-prawie-trzy-promile-6428754084738689a

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)