Możesz pomóc... przy głosach sopranistek!

2019-09-24 14:11:19(ost. akt: 2019-09-24 16:42:18)
Czego potrzebuje ciężko chory człowiek? Pacjent ma zupełnie inne potrzeby, niż wydaje się rodzinie. To dwa przeciwległe bieguny — mówi Edyta Skolmowska, dyrektor Maltańskiego Centrum Pomocy w Barczewie, które obchodzi właśnie 15-lecie działalności.
— Życie bywa kruche, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę...
— Każdy z nas w swoim życiu w jakimś momencie znajdzie się w trudnej sytuacji, np. kiedy u schyłku życia po prostu zabraknie sił albo ktoś z bliskich będzie potrzebował pomocy. Nawet wiek nie ma tu znaczenia. W Maltańskim Centrum Pomocy takie sytuacje są codziennością. Opiekujemy się generalnie ciężko chorymi osobami z respiratorami, osobami starszymi cierpiącymi na demencję starczą, ale niestety trafiają do nas coraz częściej młodzi pacjenci z uszkodzeniem mózgu po wypadkach, zawałach... A coraz częściej po dopalaczach, o czym należy mówić bardzo głośno. Dlatego w ciągu piętnastu lat, bo tyle działamy, mogliśmy się przekonać, jak bardzo jesteśmy potrzebni naszemu społeczeństwu.

— Komu najbardziej?
— Nie ograniczamy się już tylko do pacjentów hospicyjnych i paliatywnych, którzy trafiają do nas ze szpitali, ale opiekujemy się też osobami, które rehabilitujemy, a które mają więcej siły i dzięki naszej pracy mogą wrócić do domu. Wiele takich osiągnięć mamy w naszej 15-letniej działalności.

— Po tylu latach łatwiej jest pomagać?
— Łatwiej, bo cały czas się rozwijamy, podnosimy kwalifikacje naszych pracowników, doposażamy placówkę w sprzęt medyczny nowej generacji, planujemy inwestycje, które podniosą jakość i prestiż naszej placówki. To nie znaczy, że nie borykamy się z coraz to pojawiającymi się problemami. Potrzeby finansowe są ogromne, a środki finansowe, którymi dysponujemy na dzień dzisiejszy, niewystarczające, dlatego musimy organizować akcje charytatywne, ponieważ to, co daje nam umowa z NFZ, to niestety za mało. To dzięki pomocy darczyńców, a ci na szczęście są, możemy realizować nasze plany. Dzięki nim udało nam się kupić materiały do terapii zaburzeń otępiennych. Pacjenci ćwiczą pamięć, uwagę i koncentrację.

— Często starość kojarzy nam się z brakiem siły, utratą pamięci. Ale tego, co dla seniora jest najtrudniejsze, nie widać.
— To prawda, taka osoba jest coraz bardziej zależna od innych. Pogłębiająca się niepełnosprawność z powodu choroby czy wieku wymaga ogromnego zaangażowania bliskich, a w niektórych przypadkach zmusza ich do podjęcia decyzji o umieszczeniu ukochanej osoby w naszej placówce.
Czasami niezbędna jest odpowiednia technologia, która to życie ułatwi, a której po prostu w domu nie ma. W Maltańskim Centrum Pomocy mamy na przykład cyberoko, czyli system C-Eye umożliwiający prowadzenie wielopoziomowej neurorehabilitacji pacjentów z zaburzeniami centralnego układu nerwowego.
Urządzenie to pozwala na alternatywny sposób komunikacji chorego z otoczeniem z zastosowaniem technologii śledzenia wzroku. Kilkunastu pacjentów jest objętych tym systemem. Teraz zamierzamy kupić aparat do terapii dysfagii, czyli zaburzeń połykania.

W zasadzie 90 proc. naszych pacjentów ma ten problem. Po udarze i uszkodzeniu mózgu bardzo często dochodzi do takiej dysfunkcji. Żadna z rodzin nie kupi przecież takiego urządzenia, żeby używać go w domu, bo koszty są wysokie. Jednak nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o jakość życia i utrzymanie sprawności jak najdłużej. Ważni są też inni ludzie niosący pomoc, którzy są blisko w każdej chwili. Nie sztuką jest zamknąć starszego człowieka w domu, żeby w nim czekał, aż ktoś go odwiedzi.

— Z okazji waszego 15-lecia 19 października 2019 roku w filharmonii olsztyńskiej odbędzie się koncert charytatywny.
— Tak. Podziękujemy podczas niego naszym sponsorom, darczyńcom i wspierającym nas instytucjom, ale przede wszystkim podziękujemy pracownikom. Wielu jest z nami od samego początku, kiedy mieliśmy siedzibę w Olsztynie. Po siedmiu latach przenieśliśmy się do Barczewa, gdzie funkcjonujemy z kolei już osiem lat.

Trzeba podkreślić, że to bardzo ciężka praca dla każdej grupy zawodowej: wyczerpująca fizycznie i emocjonalnie, szczególnie w najcięższych przypadkach naszych pacjentów paliatywnych. Jednak w naszym dorobku mieliśmy kilkunastu pacjentów, którzy odłączeni od respiratora wrócili do domu o własnych siłach. I to jest nadzieja naszych pacjentów i ich rodzin. To energia, która napędza nas do jeszcze wydajniejszej pracy. Każdy pacjent jest dla nas wielką niewiadomą, dlatego z nadzieją patrzymy w przyszłość. Bo, jak brzmi nasze motto, tam, gdzie jest nadzieja i cierpienie, tam i my jesteśmy.

Zapraszamy wszystkich 19 października 2019 r. o godz. 18.00 do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie na II Maltański Koncert Charytatywny im. ks. Juliana Żołnierkiewicza.

Wystąpi tercet Sopranissimo:
Agnieszka Sokolnicka
Joanna Horodko
Agnieszka Adamczak

oraz
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego

W programie m.in.:
Giacomo Puccini – Aria Musetty Quando me’n vo z opery Cyganeria
Georges Bizet – Habanera z opery Carmen
Giacomo Puccini – Aria Lauretty O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi
George Gershwin – Kołysanka Summertime z opery Porgy and Bess
John Kander – Piosenka New York , New York z filmu New York, New York
Frederick Loewe – Przetańczyć całą noc z musicalu My Fair Lady
Henry Mancini – Moon River z filmu Śniadanie u Tiffany’ego

Bilety cegiełki są sprzedawane od wtorku 24.09.2019 r, w Biurze Ogłoszeń „Gazety Olsztyńskiej”, ul. Partyzantów 28, tel. 89 539 74 82. Zapraszamy od poniedziałek do piątku w godz. 9:00 - 17:00.

Szczegóły i informacje, tel. 500 603 603.