Rolnicy podziękowali za plony

2019-09-22 17:58:29(ost. akt: 2019-09-23 14:44:42)

Autor zdjęcia: Jakub Klepański

Ten rok nie jest zły w rolnictwie, bo mimo suszy zbiory są niezłe. W niedzielę rolnicy, jak co roku, podziękowali za plony. W Skansenie w Olsztynku odbyły się już po raz kolejny Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie.
O ile w ciągu roku pogoda nie rozpieszczała rolników, to w niedzielę nad Olsztynkiem, gdzie odbyły się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, świeciło piękne słońce. Aura jakby przepraszała rolników za te wszystkie anomalie pogodowe. Czy rolnicy mają za co dziękować w tym roku?
— Zawsze jest za co dziękować, za to co się zebrało — uważa Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.— Plony są niższe, ale mimo suszy nie ponieśliśmy takich strat jak rolnicy w Wielkopolsce czy Lubuskiem. Problemem są jednak niskie ceny, bo pszenica jest poniżej siedmiuset złotych za tonę (a w ubiegłym roku dochodziła do 900 zł za tonę - red). Staniała wołowina - ok. 1,50 zł za kilogram żywca, a w związku z ASF już cały region poza powiatem nowomiejskim został objęty strefą żółtą i ceny żywca wieprzowego są niższe niż w kraju.

Fot. Jakub Klepański

Ale w niedzielę w Olsztynku smutki poszły na bok, bo dożynki to czas radości. A święto plonów rozpoczęło się przemarszem barwnego korowodu pod amfiteatr. W tym roku starostami dożynek byli Katarzyna Wiśniewska z Sokółki w gminie Prostki i Jan Rochewicz z Krzemieniewa w gm. Kurzętnik.
— Jest ciężko, ale jest za co dziękować, za każde ziarno, za to, że mamy ten chleb powszedni — podkreśliła Katarzyna Wiśniewska, która gospodarzy z mężem na 78 hektarach. — I trzeba mieć nadzieję, że będzie lepiej.
— Na pewno plony w tym roku są dużo lepsze niż dwa lata temu. Nie można narzekać — dodaje Jan Rochewicz, który w 1994 roku przejął ojcowiznę i rozwinął gospodarstwo i dziś gospodarzy na prawie 80 hektarach, ale jak
mówi już jako chłopiec pomagał rodzicom w polu. — Rolnik to jak każdy inny zawód, tylko może trzeba mieć trochę więcej pasji.

Fot. Jakub Klepański

Jak zawsze amfiteatr w skansenie z okazji dożynek został pięknie przystrojony. Były setki ludzi, oficjele i przepiękne wieńce dożynkowe. W tym roku do konkursu na najładniejszy wieniec stanęło aż 46 gmin. Kiedy rozbrzmiała pieśń dożynkowa „Plon niesiemy plon”, marszałek Gustaw Marek Brzezin, gospodarz dożynek ze starostami dożynek i dwojgiem żeńców z kosami podeszli do sceny, gdzie był dożynkowy ołtarz.
— Księże arcybiskupie, jako gospodarz tegorocznych dożynek wojewódzkich proszę o celebrację mszy świętej i poświęcenie chleba, wypieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów zbóż — zwrócił się do arcybiskupa
seniora Edmunda Piszcza.

Fot. Jakub Klepański

Po mszy starostowie dożynek przekazali ich gospodarzowi bochen chleba. Wręczając chleb starościna powiedziała: — Oto macie bochen chleba, krajcie nie dużo, nie mało, aby dla wszystkich stało. — Z pokorą, czcią i godnością przyjmuję wasz dar. Chleb ten jest symbolem ciężkiej i jakże trudnej, całorocznej pracy rolnika. Chylę z szacunkiem głowę przed wami i przyrzekam, że będę ten chleb dzielić sprawiedliwie, po gospodarsku, z nadzieją, że nikomu z was go nie zabraknie — mówił marszałek Brzezin przyjmując chleb, a następnie podzielił się nim z innymi uczestnikami dożynek.
Zabierając głos marszałek Gustaw Marek Brzezin podziękował wszystkim za przybycie na dożynki. — I dziękujemy wszystkim rolnikom za ten chleb warmińsko-mazurski, wszystkim którzy przyczynili się do jego wytworzenia — podkreślił marszałek.

— Nasza warmińsko-mazurska wieś w ostatnim 15-leciu bardzo mocno się zmieniła na plus, na pożytek całego regionu. Musimy pamiętać, że rolnictwo to jest jedna z podstawowych gałęzi gospodarki regionu Warmii i Mazur.
W kolejnych przemówieniach pod adresem rolników popłynęły cieple słowa od polityków, od urzędników. Życzenia rolnikom nadesłał też minister rolnictwa, a list odczytał wojewoda Artur Chojecki. Największe emocje wzbudził oczywiście wybór najładniejszego wieńca dożynkowego. A te były ogromne i wszystkie piękne. Niektóre wykonane z wielka fantazją, bo w kształcie łodzi czy wiatraka. Ostatecznie zwyciężył wieniec uwity przez mieszkańców miejscowości Rostki w gminie Pisz. W nagrodę wieś dostała 4 tysiące złotych. Drugie miejsce zajęły ex aequo (3,5 tys. zł nagrody) Wyszembork, gm. Mrągowo i Niebrzydowo Wielkie w gm. Morąg, a trzecie (3 tys. zł nagrody), także ex aequo: Bogaczewo w gm. Giżycko i Władysławowo w gm. Elbląg.

Fot. Jakub Klepański

Były też inne nagrody, w tym specjalna (1500 zł), którą za swój wieniec dostały Banie Mazurskie. W konkursie na najładniejsze stoisko Kół Gospodyń Wiejskich pierwsze miejsce zajęło KGW „Stradunianki” z miejscowości Straduny w gm. Ełk, które otrzymało 2 tys. zł nagrody. Podczas dożynek siedem osób zostało wyróżnionych Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a 30 osób odznaką honorową „ Zasłużony dla rolnictwa”. Dożynki zakończył występ zespołu Weekend.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jaro #2794876 | 85.219.*.* 23 wrz 2019 15:22

  A czemu brzezinowi dziękują? Co on bożek płodności jakiś? obrzydliwie to wygląda

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Edmund #2794865 | 188.125.*.* 23 wrz 2019 14:55

  Nie kumam. Rolnicy dziękują za plon temu panu z wąsami na pierwszym planie?! A co to jego jakaś zasługa? Jakiś bóg ściągający deszcze i dobrą aurę? Ja go widzę, jak przecina wszędzie wstęgi. Ale coś gdzieś pęknie, zapadnie się droga, to jego wąsatej twarzyczki już nie uraczysz. Chowa się pod miotłę. Nasz lokalny książe dobrodziej.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. WFGDz #2794840 | 185.170.*.* 23 wrz 2019 14:05

  Cały ten konkurs to jedna wielka ustawka. A ta komisja to powinna zrobic najpierw taki wieniec a dopiero później oceniac. Jak tak będą robić to następnym razem tylko ci,, zajlepani,, pojadą. No ale taka polityka - gdzie tu uczciwy człowiek wygra.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Realista #2794756 | 88.220.*.* 23 wrz 2019 11:09

   Komu rolnicy podziękowali za plony? Przecież plony są ich zasługą . To im trzeba dziękować. Były powodzie i susze i stąd jest słaby urodzaj a pietruszka , cebula i inne warzywa i owoce strasznie podrożały.To jest chyba PiS-u ,,zasługa,,.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. fdfdds #2794691 | 79.187.*.* 23 wrz 2019 09:18

    Jakie plony?? To były w tym roku? Przecież płakali,że susza była! Więcej gównianego nawozu na polach niż zbiorów!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (15)