Quantcast

środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Drzemka to zdrowie. Dlaczego warto wygospodarować chociażby 10 minut dziennie?

2019-09-21 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-20 14:02:20)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Światowy Dzień Drzemki w Pracy obchodzony jest 12 marca. Drzemka w pracy podnosi wydajność pracowników. Ale takiego wypoczynku potrzebują także seniorzy. I nie od święta, ale codziennie. Bo drzemka może zapewnić im zdrowie.

Wszyscy chyba wiedzą, że żeby żyć w dobrym zdrowiu trzeba dbać o siebie. Ważne jest zdrowe odżywianie, sen i ruch. Ale nie każdy wie, że lekarstwem na dobre zdrowie może być także drzemka. Okazuje się, że ucinanie sobie drzemki może znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i chorób serca.

Do takich wniosków doszli medycy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie. Kiedy najlepiej jest więc sypiać w ciągu dnia? Naukowcy zalecają, żeby drzemać popołudniami raz lub dwa razy w tygodniu. To ma mieć najlepsze skutki ochronne. Drzemka wcale nie jest stratą czasu. Pozwala odzyskać siły, odświeżyć się, ale daje także inne korzyści dla organizmu. Dlatego warto wygospodarować chociażby 10 minut drzemki.

Osoby, które od czasu do czasu drzemią są mniej narażone na choroby niż te, którzy nigdy tego nie robią. Jednocześnie ustalono, że częstsze drzemki nie przynoszą takiego efektu. Trzeba pamiętać, że częsty odpoczynek w ciągu dnia jest raczej uważany za niepokojący objaw, oznacza bowiem zwykle, że nie można się było dobrze wyspać w nocy lub organizmowi z jakiegoś medycznego powodu potrzebny jest dłuższy odpoczynek. Jak czytamy w portalu senior.pl, wykazano pewne związki pomiędzy częstszym drzemaniem i problemami z układem sercowo-naczyniowym, wcześniejszym rozwojem demencji oraz innymi dolegliwościami. W nowych testach odkryto, że częściej w ciągu dnia sypiali starsi mężczyźni, którzy palili papierosy oraz mieli nadwagę. Ta grupa również częściej była senna w ciągu dnia i cierpiała na bezdech senny.

— Natomiast w przypadku osób, które ucinały sobie drzemkę tylko raz lub dwa razy w tygodniu odznaczały się o 48 proc. niższym zagrożeniem zawału serca, udarem mózgu i niewydolności serca w porównaniu z osobami, które w ogóle nie drzemią — czytamy na senior.pl.

Autorzy badań przypominają, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen oznacza wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe, w tym większe prawdopodobieństwo udarów i zawałów.

Okazało się, że drzemka ma jeszcze inne zalety: poprawia nastrój. I nie ma znaczenia, czy ktoś korzysta z niej systematycznie czy jednorazowo. Co więcej, zaobserwowano, że już sam fakt wypoczywania w łóżku, nawet bez zaśnięcia, sprawiał, że badani czuli się bardziej zrelaksowani, wypoczęci. To nie pierwsze badania dotyczące drzemek. Od lat badacze analizują wpływ drzemki na zdrowie. Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore zbadali 60 proc. ochotników. Ucinali sobie popołudniową drzemkę, która trwała średnio nieco ponad godzinę. Co się okazało? Popołudniowy sen pomagał im zachować sprawny umysł.

Z kolei inni badacze zebrali informacje o dotyczących snu zwyczajach 3 tys. mieszkańców Chin w wieku co najmniej 65 lat i pomocą testów sprawdzili ich możliwości intelektualne. Trwająca ok. godzinę drzemka powodowała, że uczestnicy wypadali w testach tak, jakby byli o pięć lat młodsi.

Z kolei przed zbyt długimi drzemkami przestrzegają też naukowcy z Uniwersytetu w Tokio, którzy przeanalizowali 21 badań obejmujących 300 tys. mieszkańców Azji i krajów zachodnich. Analiza pokazała tym razem, że drzemki dłuższe niż 40 minut zwiększają ryzyko zespołu metabolicznego, czyli zbioru zaburzeń podnoszących ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy. Osoby, które regularnie ucinają sobie krótkie drzemki mają mniejszy apetyt, bo podczas snu organizm produkuje mniej greliny, czyli hormonu głodu. Badacze sugerują, że regularne drzemki mogą zwiększać uczucie sytości. Ale to nie wszystko. Częstsze drzemki to także rzadsze kłótnie, zdrowe serce i ochrona przed emocjonalnym wypaleniem.

Tak jak w wielu innych sprawach, w drzemaniu też trzeba zachować umiar.

Aleksandra Tchórzewska

Zalety drzemki:
— wyostrza zmysły,
— regeneruje komórki skóry, dzięki czemu wyglądamy młodziej,
— zwiększa popęd seksualny,
— polepsza zdolność wykonywania zadań motorycznych, takich jak pisanie na komputerze, obsługiwanie maszyn, a nawet pływanie,
— poprawia wyniki pracy i dokładność wykonywanych zadań,
— ułatwia podejmowanie decyzji,
— podnosi kreatywność,
— łagodzi migreny.
źródło: www.odkrywamyzakryte.com

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Monika #2794768 | 83.31.*.* 23 wrz 2019 11:53

  Od małego warto uczyć zdrowego stylu życia https://www.tatento.pl/a/1178/15-sposobo w-by-nauczyc-dziecko-zdrowego-zywienia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Yeep #2794305 | 83.5.*.* 21 wrz 2019 20:57

  Drzemka w pracy, oczywiście - regularnie :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mi zniom #2794289 | 89.228.*.* 21 wrz 2019 19:31

  dzemkiinnire nieeee

  ! - + odpowiedz na ten komentarz