Klimatyczny alarm dla Ziemi zostanie ogłoszony także w Olsztynie

2019-09-19 07:13:50(ost. akt: 2019-09-18 19:08:11)
15 marca w Olsztynie odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Kolejny klimatyczny alarm ogłoszony zostanie także 20 września

15 marca w Olsztynie odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Kolejny klimatyczny alarm ogłoszony zostanie także 20 września

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

W piątek 20 września młodzież w Olsztynie oraz innych miastach Polski i świata wyjdzie na ulice, by ogłosić klimatyczny alarm. „Nie zabierajcie nam przyszłości” nim będzie za późno – to przesłanie do uczestników szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku
„My potrzebujemy Ziemi bardziej, niż ona nas”, "Ludzie czy zysk?", "Ocieplenie", "Gdybyś wykonywał swoją pracę, bylibyśmy w szkole" – głosiły transparenty niesione przez manifestantów (w większości młodych ludzi) 13 września pod Białym Domem w Waszyngtonie. Na czele tego protestu stanęła 16-letnia Szwedka Greta Thunberg, która przepłynęła w tym celu Atlantyk małym jachtem.

23 września odbędzie się w Nowym Jorku szczyt klimatyczny ONZ, podczas którego światowi przywódcy będą debatowali nad możliwościami zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, uważanej za główną przyczynę ocieplania się klimatu.

20 września odbędzie się światowy „Strajk klimatyczny” podczas którego młodzież i dorośli wyjdą na ulice miast, by ogłosić klimatyczny alarm. By zażądać od polityków poważnego podejścia do kryzysu klimatycznego i jak najszybszego przejścia na 100% czystej energii. „Amazonia idzie z dymem, na Grenlandii topnieją lody, a katastrofalna susza w Polsce kosztowała nas ponad miliard złotych. Zmiana klimatu nie jest odległym widmem. Ona dzieje się na naszych oczach” - piszą inicjatorzy protestu czyli ogólnoświatowa organizacja obywatelska Avaaz, skupiająca aktywistów działających w zakresie globalnych zmian klimatycznych, praw człowieka, praw zwierząt, korupcji, nędzy i wojen. Jak podkreślają, mówienie o „katastrofie klimatycznej” to wyraz odpowiedzialności.

W Olsztynie protest rozpocznie się w piątek 20 września na placu Jana Pawła II pod ratuszem o godz. 16.00.
łcp

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gaja #2793885 | 81.17.*.* 20 wrz 2019 16:25

  Akcja-zabawka :"kawiorowej lewicy"i ogłupionych dzieci żyjacych z kasy rodziców oraz cwaniaków od "czystych" ekologii tj niemieckich firm od wiatraków i fotowoltów(żyjących z dopłat UE zresztą ). Drogie dzieci -wyrzucić prądożerne smartphone,wyrzucić chińskie jeansy których macie po10 par , zimą obniżyć temp w pokoju do 15stopni , nie chodzić do multipleksu ..zaraz zaraz a jakbyście wtedy tak "ekologicznie" choć z miesiąc przertwali ?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. chłopek roztropek #2793688 | 83.9.*.* 20 wrz 2019 10:18

  A w XII wieku ocieplenie klimatu też było z powodu spalania paliw kopalnych? A oziębienie w XVII w. - też z powodu działalności człowieka? Kasę chcą z was wyciągnąć i tyle. Dużą kasę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bingo #2793685 | 83.9.*.* 20 wrz 2019 10:13

   Aktywistom pod uwagę: Następny protest proponuję przeciwko piorunom. Walą bez uprzedzenia i straszą ludzi i zwierzęta. No coś z tym trzeba zrobić!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  2. To mam dla was newsa #2793559 | 109.201.*.* 20 wrz 2019 01:16

   Cały świat stawia na węgiel, a Polska ma za to płacić... Chiny zamierzają Chiny zamierzają dołożyć 226,2 GW z elektrowni węglowych, a więc więcej, niż wynosi moc wszystkich elektrowni węglowych pracujących w całej UE! Moc projektów w Chinach odpowiada za prawie 40 proc. mocy wszystkich planowanych na świecie elektrowni węglowych. Korea płd. i Japonia też ostro inwestują w węgiel. Nikt nie tnie ale polska dostaje po tyłku.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Mazur #2793477 | 31.0.*.* 19 wrz 2019 19:36

    To jest jakaś totalna hipokryzja lub zwyczajna manipulacja i wykorzystywanie dzieci do robienia polityki. Ciekawe ile z tych osób ma w rodzinie po kilka samochodów, lata samolotami na wskacje, kupuje masę zbędnych rzeczy, marnuje jedzenie, pali w piecach węglem lub odpadami, podlega trawniki w ogródku, prowadzi konsumpcyjny tryb życia etc. Odpowiedź... większość. Zatem zamiast robić cyrk może warto zacząć od siebie i ograniczyć potrzeby w istotny sposób. To my sami przyczyniamy się do nadmiernego zużycia zasobów i pretensje możemy mieć co najwyżej sami do siebie. Rzucam hasło "zacznij od siebie, ogranicz zakupy" bo to nadmierna konsumpcja odpowiada głównie za ten problem. W kwestii energii to jak pisałem wielokrotnie, od energetyki atomowej nie ucifkniemy i to że względów klimatycznych i to ekonomicznych. Wbrew pozorom tzw zielona energia wcale nie jest zielona i zawiera znaczny tzw slad węglowy. Wynika to z tego że tego rodzaju źródła muszą mieć zapewnione zabezpieczenie w energetyce konwencjonalnej. I dla tego Niemcy mają ponad dwukrotnie wyższe wskaźniki wytwarzania CO2 niż my. Gdyby nie decyzja polityczną na początku lat 90 odnośnie zastopowania projektu w Zarnowcu dziś byśmy mieli znacznie lepszy mix energetyczny. To była inwestycja w niektórych obszarach zaawansowana w 80 proc. Skandalem było zatrzymanie projektu. Także technologicznie był to dobry projekt bo oparty o reaktory wodnocisnieniowe typu pwr. Szkoda. Teraz do tego tematu wracamy tyle że zmarnowano 30 lat i ogromne środki publiczne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (25)