Koniec informacji o statusie przesyłki? Jedna z firm rezygnuje z wiadomości SMS z obawy przed cyberatakami

2019-09-18 10:47:30(ost. akt: 2019-09-18 18:44:21)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Ataki phishingowe dotykają bezpośrednio firm z każdej branży. Dotyczy to także branży logistycznej. Próby takich ataków były podejmowane wobec wszystkich operatorów kurierskich w Polsce. W ostatnich dniach ponownie wystąpiły przypadki podszywania się w wiadomościach SMS pod firmę InPost.
Firma InPost wielokrotnie publicznie ostrzegała użytkowników przed takimi atakami i apelowała o dokładne sprawdzanie komunikatów otrzymywanych poprzez SMS. Link zawarty w treści kierować może do niebezpiecznych zawartości i może spowodować wyłudzenie informacji, pieniędzy lub uszkodzenie urządzenia.

"InPost NIGDY nie wysyła SMS-ów z informacją o dopłatach, a tym bardziej z linkami zewnętrznymi. Wszelkie informacje na temat rozliczeń pojawiają się wyłącznie w Managerze Paczek lub na fakturze.
Zapewniamy, że mamy bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych i bezpieczeństwo danych osobowych naszych klientów jest dla nas najważniejsze. Najbezpieczniejszym obecnie rozwiązaniem jest używanie naszej aplikacji, w której znajdziecie Państwo m.in. kody odbioru paczek. Zachęcamy do pobrania i zainstalowania naszej aplikacji." — czytamy we wpisie na profilu InPost - Paczkomaty, Kurier w portalu społecznościowym Facebook.

Przykładowy niebezpieczny SMS:
Fot. InPost

W związku z nieustającą falą fałszywych SMS-ów firma InPost podjęła decyzję o wstrzymaniu wysyłania wiadomości związanych ze statusem przesyłki. Od teraz śledzenie trasy przesyłki będzie możliwe przy użyciu zainstalowanej na smartfonie aplikacji InPost lub na stronie internetowej inpost.pl/sledzenie-przesylek.

Zalecamy wzmożoną uwagę i ostrożność w podawaniu swoich danych lub „klikaniu” w podejrzane komunikaty czy wiadomości.


Źródło: InPost


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zyta #2793376 | 5.173.*.* 19 wrz 2019 15:08

  Spółka Piebiak & Ziobro sobie poradzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. nikt ważny #2792999 | 81.190.*.* 18 wrz 2019 20:06

  Cięcie kosztów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. wom #2792990 | 88.156.*.* 18 wrz 2019 19:44

  Czekamy na komunikat o wycofaniu z użycia aplikacji i zamknięciu strony www. Oszuści radzą sobie doskonale z ich podrabianiem. Pewnie i paczkomat niedlugo podrobią, zwłaszcza model z bankomatem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nie bądźcie naiwni #2792987 | 192.40.*.* 18 wrz 2019 19:38

  Ataki pishingowe to tylko przykrywka. Inpost wysyła rocznie 80 000 000 przesyłek - przemnóżcie sobie 80 milionów przez cenę dwóch smsów i wyjdzie wam właściwy powód tej kuriozalnej decyzji. Nie każdy korzysta z internetu, w mojej opinii InPost tnąc koszty w tym miejscu strzela sobie w kolano. Słabo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)