Są pieniądze na lokalne drogi

2019-09-13 16:00:00(ost. akt: 2019-09-14 13:04:45)

Autor zdjęcia: uw

Wokół nas///— Dzisiaj mamy narzędzia do tego, żeby harmonijnie łączyć rozwój gospodarczy naszego regionu z poszanowaniem jego walorów przyrodniczych. — Biskupiecki Egger jest przykładem, że jest to możliwe — mówi wojewoda Artur Chojecki.
Wojewoda warmińsko-mazurski odwiedził Biskupiec w powiecie olsztyńskim. To tam powstał 19 w Europie i 1 w Polsce zakład produkcyjny austriackiej grupy Egger. Firma zatrudnia 400 pracowników, do których należy dodać 1000 osób pracujących w zakładach kooperujących i produkuje rocznie 650 tys. metrów sześciennych płyt wiórowych. Fabryka powstała na terenie włączonym do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jest największą inwestycją zrealizowaną w ostatnich latach na Warmii i Mazurach. Wyposażona w najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze dostępne technologie przyczynia się do rozwoju Biskupca i całego regionu. Ale nie za cenę zniszczenia środowiska naturalnego, który jest ogromnym atutem naszego regionu.

— Dzisiaj mamy narzędzia do tego, żeby harmonijnie łączyć rozwój gospodarczy naszego regionu z poszanowaniem jego walorów przyrodniczych, tak żeby z jednej strony móc tworzyć nowe miejsca pracy, móc rozwijać gospodarczo nasz region, ale z drugiej strony, żeby zachować jego najwyższe standardy i walory środowiskowe. — Biskupiecki Egger jest przykładem, że jest to możliwe — mówi wojewoda Artur Chojecki.

W fabryce pracują maszyny napędzane energią elektryczną, w kominach zainstalowane są elektrofiltry, odbywa się recykling surowców, a czujniki zapewniają stały monitoring jakości powietrza. Zakład ma obowiązek wykonania pomiarów wstępnych emisji zanieczyszczeń do powietrza w terminie 30 dni od zakończenia rozruchu. W najbliższych dniach WIOŚ rozpoczyna kontrolę inwestycyjną w Eggerze, której celem jest sprawdzenie zgodności realizacji inwestycji z uzyskanymi decyzjami i przepisami prawa ochrony środowiska.

Podczas swojej wizyty wojewoda podpisał umowy na dofinansowanie inwestycji drogowych w Biskupcu i Biesowie. Środki finansowe zostaną przekazane z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki nim w Biskupcu zostanie przebudowany ciąg ulic: Żelazna, Żytnia i Tartaczna. Powstaną nowe drogi, chodniki, ścieżka rowerowa, ponadto barierki bezpieczeństwa, oświetlenie i wyraźnie oznaczone przejścia dla pieszych. Dofinansowanie przedsięwzięcia wyniesie ponad 3,2 miliona złotych. Dzięki Funduszowi możliwa będzie również przebudowa drogi gminnej w Biesowie. Zamiast żwiru powstanie utwardzona droga, nowe chodniki, wyraźnie oznakowane przejścia i ścieżka rowerowa. Wartość dofinansowania w tym przypadku wyniesie 720 tysięcy złotych.


Przypomnijmy, że 30 sierpnia premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań powiatowych oraz gminnych przeznaczonych do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 roku dla województwa warmińsko-mazurskiego. Znalazły się na niej dwie inwestycje z terenu gminy Biskupiec.

Wojewoda Artur Chojecki wraz z burmistrzem biskupca Kamilem Kozłowskim spotkali się również z pracownikami i podopiecznymi Domu Seniora. Funkcjonujący od ponad dwóch lat Dzienny Dom Senior-Plus w Biskupcu powstał dzięki pozyskaniu środków pochodzących z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Seniorzy zyskali nie tylko nowo wyremontowane pomieszczenia, ale także nowe wyposażenie. Pojawiły się tu nowe stoły, krzesła, szafy, kuchnie wyposażone w nowoczesny sprzęt AGD, sala do odpoczynku czy do zajęć ruchowych, ze sprzętami dostosowanymi do potrzeb i możliwości osób starszych.

Wojewoda odwiedził też szpital powiatowy i Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowe prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz halę widowiskowo-sportową przy Zespole Szkół, powstałą dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczna droga do szkoły” spotkał się z uczniami i nauczycielami dwóch szkół podstawowych. Przypominając, że kwestia bezpieczeństwa jest priorytetowa, pierwszoklasistom rozdał opaski odblaskowe. W sumie na Warmii i Mazurach do uczniów w tym roku trafi ich ok. 17 tysięcy.