Cztery dni pracy w tygodniu to przywilej dla bogatych?

2019-09-12 19:44:32 (ost. akt: 2019-09-12 20:02:52)
Czterotygodniowy system pracy nie spotkał się z aprobatą Polaków

Czterotygodniowy system pracy nie spotkał się z aprobatą Polaków

Autor zdjęcia: Źródło: Pixabay

Zdaniem ekspertów pracownicy byliby bardziej wydajni i mniej zestresowani, gdyby pracowali jedynie cztery dni w tygodniu. Jednak wielu Polakom taki system pracy nie odpowiada. Dr Waldemar Kozłowski: — Ekonomii nie da się oszukać.
Praca przez cztery dni w tygodniu? Wydawać by się mogło, że to rozwiązanie pokochaliby Polacy. Nic bardziej mylnego. Koncepcja pracy, która cieszy się dużą popularnością w innych krajach Europy, w Polsce nie spotkała się z aprobatą czy entuzjazmem. Już od jakiegoś czasu na Zachodzie koncepcja czterodniowego tygodnia sprawdza się. Według najnowszego raportu „The Workforce View in Europe 2019” zrealizowanego przez firmę APD, większość Europejczyków jest za skróceniem tygodnia pracy. Badanie przeprowadzono na podstawie 10 tys. pracowników z ośmiu europejskich krajów — Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Czterodniowego systemu pracy chce 59 proc. ankietowanych. Ale Polacy mocno ten wynik zaniżają. Okazuje się bowiem, że badani pracownicy z Polski wcale nie uważają, że praca przez 4 dni w tygodniu to taki świetny pomysł. Jedynie 38 proc. pytanych Polaków była przekonana do takiego rozwiązania. Jednocześnie zgadzają się oni na niższą pensję. Skąd takie podejście? Może to wynikać z wciąż powszechnego u nas kultu pracy. Dodatkowo praca przez 4 dni w tygodniu może niektórym kojarzyć się automatycznie z niższą pensją – a przecież tak wcale nie musiałoby być. Zwłaszcza, jeśli by ich produktywność wzrosła. Wtedy mogliby po prostu wykonać te same obowiązki w krótszym czasie.

Art. 129. Kodeksu pracy mówi, że: „§1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135–138, 143 i 144”.
Propagatorzy takiego rozwiązania przekonują, że praca przez cztery dni w tygodniu mogłaby być korzystna dla pracodawców. Takiego zdania są chociażby badacze z New Economics Foundation. Wyliczenia dotyczyły brytyjskiego rynku pracy, który już od jakiegoś czasu przeżywa kryzys produktywności. Zdaniem badaczy praca przez cztery dni w tygodniu spowodowałaby przede wszystkim wzrost wydajności pracowników. Mieliby być bardziej wypoczęci i mniej zestresowani. Najbardziej entuzjastyczni wobec czterodniowego tygodnia pracy są Hiszpanie. Prawie dwie trzecie z nich (63 proc.) twierdzi, że jest to ich wymarzony system.

Nasi internauci bardzo sceptycznie podchodzą jednak do tego pomysłu. Kiedy na Facebooku „Gazety Olsztyńskiej ” poprosiliśmy o opinię, przeczytaliśmy takie komentarze:

Agata: — Przy naszej gospodarce i polityce można o tym pomarzyć, albo się wyprowadzić.
Natalia: — Ciekawe, ile wtedy pracujący zarobi. Czy będzie w stanie opłacić wszystko i mieć jeszcze na życie... Przecież to nierealne w naszym kraju, przy takich zarobkach, praca na cztery dni? Moim zdaniem nie sprawdziło by się to.
Michał: Zdecydowanie przeciw!
Krzysztof: Jeśli nie stracę na zarobkach.

Były też odmienne opinie:

Dorota: — Jestem za... Pamiętam że próbowałam dyskusji z pracodawcą odnośnie 6-godzinnego dnia (z powodu urazu głowy nie mogę więcej pracować efektywnie)... Nie chciał nawet słuchać.
Beata:Wspaniale mieć czas w życiu na życie.

kozłowski Waldemar — Nie byłbym zwolennikiem naśladowania państw wysokorozwiniętych — komentuje dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM. — One mogą sobie na pracę cztery dni w tygodniu pozwolić. My nie, bo nadal jesteśmy społeczeństwem na dorobku. Ekonomii nie da się oszukać. Taki system pracy to przywilej dla bogatych.

Ekonomista zauważa, że kij ma dwa końce.
— Mniej pracujemy, to mniej zarabiamy. Powstaje też mniej produktów. Oczywiście taka koncepcja pracy może stanowić panaceum na to, żeby zmienić swój tryb życia i pracować bardziej efektywnie. Bo osoba pracująca od 9 do 18 może mniej zrobić niż ta, która pracowała od 9 do 13, jeśli pierwsza z nich pół dnia przesiedziała na Facebooku — podkreśla.

Waldemar Kozłowski podkreśla, że trzeba też trzeba odróżnić pracę biurową od produkcyjnej. — W tym drugim przypadku nie da się oszukać wskazówek produkcyjności. — Firmy będą musiały sobie jakoś zrekompensować te straty. Na przykład przez wzrost cen... — mówi Waldemar Kozłowski.

Według najnowszych dostępnych danych przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Polak w 2018 r. pracował 1792 godziny i wśród prezentowanych w badaniu krajów plasuje się na 10 miejscu, wyprzedzając m.in. reprezentanta Stanów Zjednoczonych (1786 godzin) czy pracowitą Japonię (1680 godzin). Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się Meksyk z liczbą 2148 godzin.

Aleksandra Tchórzewska
Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #2790928 | 89.228.*.* 14 wrz 2019 22:31

  Możecie skrócić, ale czterobrygadówce pracującej 7 dni, przy takim samym weekendzie (2 dni) jak pięciodniowi. Nigdy nikt nie gada o czterobrygadówce tylko o tych co pracują 5 dni - lenie, niech spróbują popracować 7 dni, świątek, piątek i niedziele!!! Nieroby!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kem #2790325 | 213.73.*.* 13 wrz 2019 11:25

   "Już od jakiegoś czasu na Zachodzie koncepcja czterodniowego tygodnia sprawdza się" Serio? Sprawdza się? Bo 1000 ankietowanych pracowników fastfoodów z Zachodu jest za? Nie można mówić o sprawdzaniu się koncepcji póki nie została wprowadzona w życie konkretna zmiana.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. trzy zmianówka #2790243 | 83.5.*.* 13 wrz 2019 09:08

   Bo reszta woli trzy zmianówkę, brygadówkę. oj matołki ...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. j. #2790128 | 83.9.*.* 13 wrz 2019 06:18

   Jasne! Jeden dzień pracy w tygodniu i resztę Jaro rozda obszczymurkom .... I będzie kraina wiecznej szczęśliwości jak Korea płn.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. zorientowany #2790097 | 88.156.*.* 12 wrz 2019 22:09

   nieroby nie mają takich problemów

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD