Dziś w całej Polsce trwa policyjna akcja "NURD"

2019-09-12 11:00:27(ost. akt: 2019-09-12 10:45:01)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W czwartek (12 września) policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi oraz rowerzyści.
Piesi to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Dlatego też w ramach realizowanych działań, funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Podczas takich działań funkcjonariusze ujawniają także wiele wykroczeń, które piesi sami inicjują. Wśród nich jest: przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy wbieganie pod nadjeżdżający samochód.

Policjanci przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników dróg. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które można otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Noszenie odblasków zwiększa przede wszystkim widoczność i poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy rowerzysta powinien mieć świadomość możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

W I kwartale 2019 roku miało miejsce mniej wypadków na przejściach dla pieszych, niż w analogicznym okresie 2018 roku. Tym niemniej policja nadal apeluje do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności za każdym razem, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych.

Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę również przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie wręcz należy spodziewać się jednośladów i traktować ich po partnersku.

Policja przypomina: Partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi także do zwiększenia naszego bezpieczeństwa.

KGP/red.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wreszcie ! #2790110 | 89.229.*.* 12 wrz 2019 23:07

  Wiecie, że za przechodzenie z telefonem w RĘKU przez pasy (nie musisz rozmawiać) jest od 15.09 mandat 700 zł ?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zbidud #2790084 | 81.190.*.* 12 wrz 2019 21:26

   A kiedy szanowna policja zajmie się rowerzystami, którzy notorycznie przejeżdżają przez ulicę korzystając z przejść dla pieszych , a nie dla rowerzystów, jeżdżących rowerzystów bez oświetlenie (w ogóle ich nie widać po zmroku). Dzisiaj wieczorem na krótkiej drodze 2 km miałem dwóch tak tępych rowerzystów (bez świateł i przejazd przez przejście dla pieszych). A potem jest płacz, że rozjechano rowerzystę, ale sami rowerzyści nie dają szans na właściwą reakcję kierowcy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. olix #2790065 | 37.47.*.* 12 wrz 2019 20:47

    W Prusach cisza .

    odpowiedz na ten komentarz

   2. kulawy i martunia z brzusiem #2790056 | 89.228.*.* 12 wrz 2019 20:34

    jeżdżą łajzy w słuchawkach i smartwonach w łapach

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. hahhahh #2789987 | 89.228.*.* 12 wrz 2019 18:10

     wszędzie tylko nie w pgr olsztyn

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (23)