Gdyby pszczół nie było, to ludzkość by nie przetrwała. Pszczelarze obchodzili swoje święto [GALERIA]
2019-09-15 22:00:00(ost. akt: 2019-09-16 09:32:07)
Obchody XV Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza odbyły się 8 września w Kętrzynie. To nie przypadek. Miejscowe koło obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawicie Regionalnych Kół Pszczelarzy oraz właściciele pasiek. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w Bazylice św. Jerzego. Następnie orszak złożony m.in. z pszczelarzy, władz samorządowych, instytucji związanych i współpracujących z organizacjami pszczelarskimi, parlamentarzystów oraz mieszkańców Kętrzyna w towarzystwie pocztów sztandarowych i kętrzyńskiej orkiestry dętej przemaszerował do amfiteatru. Tam odbyła się oficjalna część obchodów.
- To duże wyróżnienie dla nas, że możemy gościć to wydarzenie w Kętrzynie. Kojarzymy pszczelarstwo głównie z miodem, a to przecież nie tylko miód ale również szereg innych produktów i leków, które z pszczelarstwa mamy. Życzę wam, żeby środowisko naturalne, o które tak bardzo się troszczycie było czyste i zapewniło jak najmniej problemów z utrzymaniem pasiek. Wszystkim pszczelarzom wyrażam wielki szacunek i uznanie za ciężką i żmudną pracę – zwrócił się do obecnych w amfiteatrze Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. - Można zaryzykować tezę, że pszczelarstwo to najsmaczniejszy dział szeroko rozumianego rolnictwa. Pszczelarze zajmują się tą działalnością nie tylko z powodu dochodów, ale przede wszystkim robią to z pasji, z miłości do miodu. Życzę wam zdrowych pszczół. Żeby przemysł i rolnictwo nie wpływały na to, że pszczoły giną. Ktoś kiedyś powiedział, gdyby pszczół nie było, to ludzkość by nie przetrwała - przypomniał starosta kętrzyński, Michał Kochanowski.
- To był trudny rok dla pszczelarstwa. Pogoda nie rozpieszczała nas. Plony mamy takie, jakie natura pozwoliła zebrać, a ona rządzi się swoimi prawami. Nam nie pozostaje nic innego, jak się jej podporządkować - twierdzi Ryszard Jarosz, członek Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego. - Niestety wciąż spotykamy się z wytruciem pszczół, stosowaniem neonikotynoidów. Biznes bierze górę nad pszczołą, a przecież to od niej zależy nasze życie - dodaje Józef Zyśk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.
Z okazji wojewódzkich obchodów XV Dnia Pszczelarza oraz 60-lecia istnienia Regionalnego Koła Pszczelarzy w Kętrzynie wyróżniono złotymi, srebrnymi i brązowym odznakami zasłużonych dla rozwoju pszczelarstwa oraz wręczono medale i dyplomy.
Wojciech Caruk
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
pszczół mniej jest to widać #2791426 | 77.111.*.* 16 wrz 2019 05:36
w mieście pełno było ,tam gdzie owoce itp a teraz nie ma , ptaków mniej taka to ich ekologia ,sortowanie śmieci że nic nie będzie
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz