Optymistyczne nastawienie to klucz do długowieczności

2019-09-11 19:00:13 (ost. akt: 2019-09-11 18:44:22)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Dobra wiadomość dla optymistów. Okazuje się, że ci, którzy zawsze patrzą na jasną stronę życia nie tylko żyją łatwiej, przyjemniej, ale i dłużej. W jaki sposób postrzeganie szklanki w połowie pełnej może się do tego przyczynić?
Optymizm jest cechą charakteryzującą się ogólnym oczekiwaniem, że dobre rzeczy się zdarzą, lub przekonaniem, że przyszłość będzie korzystna. Badania wykazują, że optymiści rzadziej cierpią na choroby przewlekłe i żyją dłużej. Uczeni z Boston University School of Medicine sugerują ponadto, że optymizm dotyczy konkretnie średnio 11–15 proc. dłuższej żywotności oraz większych szans na osiągnięcie „wyjątkowej długowieczności”, czyli 85 lat i więcej.

Osoby postrzegające przyszłość w różowych barwach mają się lepiej, bo są przekonane, że mogą kontrolować główne aspekty życia, a poczucie tego, że coś mogą, daje im siłę i energię do działania.

— Wiele dowodów sugeruje, że wyjątkowej długowieczności zwykle towarzyszy dłuższy okres dobrego zdrowia i życia bez niepełnosprawności, więc nasze ustalenia stwarzają ekscytującą możliwość, że możemy promować zdrowe starzenie się poprzez optymizm — powiedziała Lewina Lee, główna autorka badań.

W pierwszym badaniu zespół podzielił około 70 000 kobiet na cztery grupy w oparciu o ich wskaźniki optymizmu. Następnie porównali długość życia tych najbardziej optymistycznych z najmniej optymistycznymi, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak: wiek, płeć, rasę, wykształcenie, depresję i inne warunki zdrowotne występujące na początku. Wyniki pokazały, że najbardziej optymistyczna grupa kobiet żyła prawie 15 proc. dłużej.
Podobne wyniki zaobserwowano u mężczyzn. Kiedy zespół porównał ze sobą mężczyzn, którzy mają najwyższe wyniki optymizmu z najmniej optymistycznymi, okazało się, że ci najbardziej pozytywni żyli prawie 11 proc. dłużej.

Badania, trwające przez blisko 10 lat sugerują, że osoby bardziej optymistyczne mogą również prowadzić zdrowszy styl życia, dlatego analitycy wzięli pod uwagę: poziom ćwiczeń, dietę, palenie tytoniu i ilość wypijanego alkoholu.

— Wyniki sugerują, że oprócz edukacji i zachęcania ludzi do stosowania zrównoważonej diety i ćwiczeń, powinniśmy również promować dobrostan psychiczny i znaczenie optymizmu. Optymistyczne nastawienie wydaje się być kluczową częścią zdrowego stylu życia — powiedziała dr Catherine Hurt, psycholog z University of London.

Lisa Bortolotti, profesor filozofii z University of Birmingham, dodała, że ​​inne formy optymizmu również mogą przynieść korzyści. — Jeśli wierzymy, że możemy osiągnąć nasze cele, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wytrwamy, gdy pojawią się trudności. Możemy być doskonałymi kierowcami lub wytrwać w szczęśliwym związku, nawet jeśli dowody wskazują inaczej — twierdzi.

Naukowcy zauważyli także, że poziom optymizmu można podnieść. Odkrycia te sugerują, że optymizm może stanowić ważny cel w strategii promowania długowieczności.

Milena Siemiątkowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jajcarz #2789632 | 5.173.*.* 11 wrz 2019 22:29

  Nie jest tak, że radośni optymiści żyją dłużej i są zdrowi. Związek przyczynowo skutkowy jest odwrotny. To ludzie zdrowi, z doskonałymi parametrami fizykochemicznymi organizmu, z genami zapewniającymi ogólny dobrostan, są bardziej radośni i optymistyczni,co przekłada się na dłuższe, zdrowsze życie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. knurr #2789566 | 89.228.*.* 11 wrz 2019 19:05

   ania z purdy tesz tak mniema

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)