Razem z Chińczykami w kosmos

2019-09-11 17:02:45 (ost. akt: 2019-09-11 17:13:42)

Autor zdjęcia: Janusz Pająk

Olsztyńskich naukowców odwiedzili przedstawiciele ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będą współpracowali z chińskimi kolegami przy badaniach kosmosu, a szczególnie jonosfery.
O tym, że Chiny od dawna nie są jedynie producentem tanich podróbek nie trzeba nikogo przekonywać. Ich osiągnięcia w dziedzinach komunikacji oraz badania kosmosu są niepodważalne. Wystarczy przypomnieć niedawne lądowanie chińskiego łazika po ciemnej stronie księżyca oraz amerykańskie protesty wobec wprowadzania wyprzedzającej dotychczasowe osiągnięcia technologii 5G.

Olsztyński ośrodek naukowy nie został wybrany do współpracy przez chińczyków przypadkowo. To naukowcy dawnej Akademii Rolniczo-Technicznej, a obecnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego byli pionierami w badaniach mających zaowocować własnym systemem nawigacji satelitarnej. Osiągnięcia naukowców z wydziału geodezji do tej pory służą w zaawansowanych pracach europejskich placówek naukowych. Na olsztyńskim uniwersytecie od kilku lat działa też wydział nauk poświęconych badaniu kosmosu, a w podolsztyńskich Bałdach mieści się potężny radioteleskop, który jest ważnym elementem europejskiego systemu badania kosmosu.

To obserwacje z Bałd są kluczowe dla badania między innymi burz na słońcu, które mają wpływ na pole elektromagnetyczne ziemi. Nic dziwnego więc, że projekt o nazwie Artemis, pochodzący od nazwy greckiej bogini łowów i przyrody, Chińczycy postanowili realizować razem z olsztyńskimi naukowcami.

Artemis to projekt poświęcony pracom nad modelowaniem jonosfery w czasie rzeczywistym dla rozwijających się satelitarnych systemów nawigacyjnych – europejskiego Galileo i chińskiego BeiDou. Jego liderem po stronie polskiej jest Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego. Badania w Kortowie będzie prowadzić 5-osobowy zespół w Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.

— W ramach tego projektu zamierzamy rozwijać metodologię, która funkcjonuje już na UWM i w Chińskiej Akademii Nauk, ale chcemy dodać dwa nowe, obecnie tworzone systemy - Galileo i BeiDou, żeby tworzyć jeszcze lepsze produkty czasu rzeczywistego, jeśli chodzi o globalne mapy stanu jonosfery — powiedział kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM prof. Andrzej Krankowski.

Fot. Janusz Pająk

Sam projekt jest bardzo ważny nie tylko dla naukowców zajmujących się łącznością satelitarną, ale również dla meteorologów. Wyniki badań mogą w znacznym stopniu poprawić przewidywalność pogody, co ma zasadniczy wpływ zarówno dla rolnictwa, jak dla wczesnego przewidywania zagrożeń, które wynikają ze zmiennych warunków atmosferycznych.

Projekt ruszył we wrześniu i będzie realizowany przez najbliższe trzy lata. Przedstawiciele chińskiej ambasady przyjechali do Olsztyna nawiązać bezpośrednie kontakty i sprawdzić, że nie ma żadnych problemów ze startem badań. Projekt otrzymał 800 tys. zł dofinansowania. Goście z ambasady Chińskiej Republiki Ludowej rozmawiali z przedstawicielami władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego także o realizacji drugiego projektu. Są nim bardziej przyziemne technologie, bo związane z badaniami mleka i jego przetworów, z których słynie UWM. W efekcie na polski i chiński rynek trafią innowacyjne produkty mleczne, wzbogacone o wysokiej jakości składniki. Liderem projektu ze strony UWM jest prof. Bogusław Staniewski - kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauk o Żywności. W badania będą zaangażowani pracownicy naukowi aż pięciu katedr. Z Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, Biochemii Żywności, Żywienia Człowieka, Inżynierii i Aparatury Procesowej oraz z Towaroznawstwa i Badań Żywności. Ten projekt został dofinansowany kwotą 2 milionów złotych.

Fot. Janusz Pająk

Współpraca z chińskimi naukowcami ma też inny, personalny wymiar. Już od nowego roku akademickiego naukę na UWM zacznie trzech studentów z Chin, a jeden polski student będzie uczył się w Chinach. Oba projekty są dwoma z siedmiu zgłoszonych wcześniej do polsko-chińskiego, bilateralnego konkursu naukowego zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z Ministerstwem Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej.

— Chcemy poznać panujące tutaj warunki, dowiedzieć się, czy są jakieś trudności ze strony chińskiej i w razie potrzeby pomóc w ich przezwyciężeniu. Mamy nadzieję poznać dalsze cele tej współpracy i przekonać się, jak się ona przełoży na efekty ekonomiczne i społeczne — wyjaśnił cel wizyty radca chińskiej ambasady Jiang Sudong.

— Przewiduję, że takich trudności nie będzie, bo nasi naukowcy współpracują z naukowcami z Chin od dłuższego czasu i myślę, że wszystko będzie realizowane terminowo i zgodnie z planem. Liczymy na bardzo ciekawe wyniki — przewiduje prorektor UWM profesor Jaroszewski.

Przedstawiciele ambasady Chin podczas wtorkowej wizyty w Olsztynie nie tylko rozmawiali o projektach naukowych realizowanych wspólnie przez ich rodaków i olsztyńskich naukowców. Mogli też poznać Olsztyn, a przedstawiciele władz uniwersytetu oprowadzili ich po kortowskim kampusie, który zrobił na chińczykach wielkie wrażenie. Goście z Chin byli zauroczeni położeniem uczelni wśród lasów i w otoczeniu jeziora. Zapowiedzieli też, że staną się ambasadorami nie tylko swojego kraju, ale również naszej, olsztyńskiej uczelni.

Stanisław Kryściński

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.