Lato w Biskupcu w duchu slow

2019-09-11 12:37:10(ost. akt: 2019-09-11 15:38:52)

Autor zdjęcia: Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu

W miasteczkach Cittaslow wakacje mają wyjątkowy urok. W tym roku w Biskupcu odbyły się niezapomniane imprezy, którym towarzyszyły koncerty, zawody, a także mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Pierwsza letnia impreza, czyli trzeci biskupiecki kabareton, odbyła się 22 czerwca. Miejski amfiteatr wypełniła publiczność, która później długo zastanawiała się jeszcze – kto był lepszy? Sypiący anegdotkami Bałtroczyk, Czesuaf ze świetnymi skeczami czy twórca kultowej Marioli dzielący się obserwacjami damsko-męskich relacji i biegle posługujący się beatboxem?

7 lipca w Biskupcu odbyła się sztandarowa impreza miłośników ścigania się na rowerach. Podczas XXV Międzynarodowego Kryterium Kolarskiego połączonego z VIII Memoriałem Jerzego Kowalskiego zawodnicy z Polski i Rosji ścigali się blisko dwukilometrową trasą wytyczoną ulicami miasta. Wyścigi poprzedzone były zawodami rowerowymi dla dzieci.

12 lipca podczas Warm Up Festival miejski amfiteatr opanowali miłośnicy polskiego hip-hopu. Wystąpili artyści z najwyższej półki, czyli m.in.: Sokół, Włodi, Żabson i Szpaku. Oprócz muzyki słuchacze mogli podziwiać wizualizacje wyświetlane na wielkim telebimie za artystami.

Fot. Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu

Zaledwie tydzień później Biskupiec obchodził Międzynarodowe Święto Folkloru, w którym uczestniczyły ekipy z Ukrainy, Grecji, Indii, Bułgarii i Panamy. Kolorowy i głośny marsz przyciągnął do amfiteatru mnóstwo widzów. Kilkugodzinny koncert przy pięknej pogodzie był znakomitym preludium do zbliżających się 23. Dni Biskupca, które rozpoczęły się 27 lipca.

W czasie Dni Biskupca, w których wzięło udział kilka tysięcy osób, mieszkańców gminy i ich gości nie opuszczały dobra muzyka, zabawa i sportowe emocje. Dorośli mogli brać udział w zawodach w różnych dyscyplinach, a na dzieci czekała wielka strefa zabaw. Część koncertową, którą rozpoczęły „Biskupieckie Talenty”, poprowadził Michał Milowicz. Swój talent i świetny kontakt ze słuchaczami zaprezentował Wojciech Baranowski, młody finalista „The Voice of Poland” z zespołem oraz szwedzka wokalistka Velvet. Kulminacją wieczoru był występ legendarnej gwiazdy, czyli zespołu Lady Pank. Drugi dzień imprezy był dniem letniego relaksu nad brzegiem jeziora Dadaj.

Fot. Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu

24 sierpnia na stadionie miejskim w Biskupcu rozegrano II Turniej Zakładów Pracy w Piłkę Nożną. Do walki o Puchar Burmistrza stanęło dziesięć zespołów reprezentujących firmy i przedsiębiorstwa z terenu miasta i gminy Biskupiec. Turniej był świetną okazją do zabawy i przede wszystkim integracji w duchu slow – pogłębianiu relacji w małej społeczności.

31 sierpnia odbył się III Festiwal Disco Polo. Fani muzyki tanecznej dopisali, a wszyscy artyści pokazali, że potrafią się bawić ze słuchaczami i mieli z nimi świetny kontakt także poza sceną. Wystąpili: Sensation, Yaroo, D-Bomb, Czadoman i Power Play. Nie zabrakło rozdawania autografów, płyt i robienia wspólnych zdjęć.

Fot. Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu

Na tegorocznych dożynkach w Biskupcu zabrakło słońca, ale pełno było pysznego jedzenia i dobrej zabawy. W miejskim amfiteatrze czekały stanowiska z domowymi przysmakami, a także scena, na której wystąpili Węgojska Strużka, Ewa i Leszek, Warmińska Kuźnia, Wapniaki, Full Serwis oraz Model MT & Modelinka. Wśród bogatych stoisk przygotowanych przez sołectwa z gminy Biskupiec przechadzali się nie tylko spragnieni wiejskich przysmaków goście, ale także komisja konkursowa oceniająca wygląd stoisk. Każde sołectwo zyskało nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów dożynek.

Fot. Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu

Latem Biskupiec stworzył także szeroki wachlarz możliwości wypoczynku dla dzieci, które wakacje spędzały w domu. Mogły wziąć udział w zajęciach „Miasto jest nasze” organizowanych przez Centrum Kultury, Turystyki i Sportu, gdzie pod okiem wykwalifikowanej kadry brały udział w zabawach nawiązujących do ich rodzinnej miejscowości.

Na dzieci i młodzież czekały także zajęcia edukacyjne, ale w bardzo przyjemnej, wakacyjnej odsłonie. CKTiS organizowało w lato szkółkę pływacką oraz kurs żeglarski, który zakończył się egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Uczestnicy tych kursów spotykali się nad przepięknym jeziorem Dadaj. Również na falach Dadaju pierwsze „kroki na wodzie” stawiali młodzi kajakarze.