Ilu w Polsce jest Nowaków, a ilu Brzęczyszczykiewiczów? Sprawdź, ile osób nosi takie samo nazwisko jak ty

2019-09-05 20:15:42(ost. akt: 2019-09-05 18:38:12)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Czy w Polsce mieszkają krewni prezydenta USA? Tak może się wydawać, kiedy spojrzymy w odpowiednie rejestry. W naszym kraju jest 11 osób noszących nazwisko Trump.
Istnieją odpłatne badania pokazujące nasz genotyp. Dzięki nim ludzie na całym świecie przekonują się, że ich przodkowie pochodzili często z różnych zakątków świata. To ciekawe informacje, jednak – z uwagi na koszty – wciąż dla nielicznych.

Dostępne na portalu Dane.gov.pl, otwarte bazy są za darmo. Znajdziemy tam m.in. listę ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju, w tym te najpopularniejsze.

Dzięki niej – nieważne, czy nazywasz się Nowak, Paździorko, czy Kornacki – dowiesz się, ilu potencjalnych krewnych lub spowinowaconych o twoim nazwisku żyje dziś w Polsce.

Chcecie poznać top 5 najpopularniejszych nazwisk w Polsce? Oto one:


Dlaczego tak się nazywam?


Rdzenie nazwisk mają różne pochodzenie. Niektóre, jak Szymański, Jankowski czy Wojciechowski pochodzą przeważnie od imienia ojca lub świętego patrona. Inne, jak Potocki, Kostka czy Czartoryska mogą wskazywać na szlacheckie pochodzenie. Z kolei Kowalski, Woźniak czy Krawczyk wywodzą się przeważnie od zawodu wykonywanego przez założyciela danego rodu.

Większość z nas kojarzy również nazwiska bohaterów filmów, powieści albo audycji radiowych takie jak Matysiak, Zagłoba, czy Kmicic. Co ciekawe, oprócz świata kultury, spotkamy je również wśród współcześnie żyjących Polaków.

Jak się jednak okazuje, na próżno możemy wśród nich szukać nazwiska bohatera filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” – Brzęczyszczykiewicza. Akurat to nazwisko zostało wymyślone na potrzeby kinematografii.

Natomiast, jeśli zajrzycie na Dane.gov.pl, przekonacie się, że żyją wśród nas potencjalni krewni obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – w Polsce jest dokładnie 11 osób noszących nazwisko Trump.

To niejedyna ciekawostka znaleziona na naszym portalu. Chcecie poznać inne? Zajrzyjcie tam.

Kopalnia danych

Baza nazwisk to tylko jeden z ponad 13 tys. zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API - tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

Poznaj pozostałe zbiory danych dostępne na portalu Dane.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/ red.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2787219 | 91.233.*.* 6 wrz 2019 16:02

  Ciekawe ilu?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. W Polsce to dużo jest #2786880 | 165.225.*.* 6 wrz 2019 09:14

  Januszów, Grażynów i Wąsaczów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Co mi zrobisz jak mnie złapiesz #2786677 | 81.190.*.* 5 wrz 2019 20:37

  Coś słaba ta baza. Ja znam 26 osób z moim nazwiskiem, a oni podają 11 + 13. I mówię tutaj o stanie na wiosnę tego roku, bo teraz jest nas jeszcze więcej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz