Zobaczyli Warszawę z lotu ptaka

2019-09-02 12:17:34(ost. akt: 2019-09-02 14:44:13)
Jak wygląda Warszawa z wysokości 50 piętra? O tym mogły przekonać się dzieci z Rybak i Plusek, które w ostatni dzień wakacji gościły na wycieczce w naszej stolicy. Jednak nie tylko panorama Warszawy zaparła młodzieży dech w piersiach. Niezwykłe było też spotkanie z powstańcem warszawskim, Janem Rybakiem ps. „Tarzan”.
Dzieci z sołectwa Pluski-Rybaki, które uczą się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stawigudzie, oglądali naszą stolicę
z jednego z najwyższych budynków mieszkalnych w Unii Europejskiej. Wyjazd do stolicy zorganizowały im Stowarzyszenia Miłośników Południowej Warmii Kocham Pluski i sołectwo Pluski-Rybaki.

Popularny Żagiel, jak w Warszawie nazywa się ten apartamentowiec, stoi przy Złotej 44. Ma 192 metry wysokości, 52 piętra. Mieszkanie ma tam między innymi Robert Lewandowski. Dlatego uczniowie ze Stawigudy otrzymali koszulkę z autografem kapitana naszej reprezentacji piłkarskiej.

W czasie wycieczki dzieci spotkały się z powstańcem warszawskim Janem Rybakiem ps. „Tarzan”, który opowiedział im o swoich wojennych losach.

— To była prawdziwa lekcja historii, jakiej nie zastąpi żadna lekcja w szkole — podkreśla Justyna Reisenberg, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stawigudzie i sołtys sołectwa Pluski-Rybaki, która towarzyszyła dzieciom na wycieczce.

To spotkanie nie było przypadkowe, bo znany przedsiębiorca i społecznik Rafał Szczepański jest nie tylko prezesem Stowarzyszenia Miłośników Południowej Warmii Kocham Pluski, ale też prezesem Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Fundacja była inicjatorem budowy pomnika żołnierza AK i powstańca warszawskiego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, który w sierpniu 2019 roku stanął w Warszawie.

Dzieci odwiedziły także Centrum Nauki Kopernik. Stowarzyszenie we współpracy z sołectwem ma w planach kolejne tego typu wyjazdy.

am