Ogromny przemyt papierosów i bursztynu. Polsko-rosyjski kanał przerzutowy zlikwidowany

2019-08-27 15:51:58(ost. akt: 2019-08-27 16:16:28)

Autor zdjęcia: W-M Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zlikwidowali polsko-rosyjski kanał przerzutowy na Zalewie Wiślanym. Zatrzymani mężczyźni zajmowali się przemytem i obrotem nielegalnych papierosów oraz bursztynu na ogromną skalę. Gdyby nielegalny towar trafił na polski rynek straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 6,5 mln zł.
Mechanizm funkcjonowania grupy był dopracowany w szczegółach. Obywatele Federacji Rosyjskiej na pokładach rosyjskich jednostek pływających przemycali z obwodu kaliningradzkiego wyroby tytoniowe oraz bursztyn. Następnie nielegalny towar nabywali Polacy i samochodami przewozili na teren województwa warmińsko-mazurskiego.

— Pierwsze zatrzymania osób zamieszanych w nielegalny proceder miały miejsce w lipcu 2015 roku. Czynności w tej sprawie realizowano w ramach współdziałania funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach z funkcjonariuszami PSG w Elblągu i KAS — informuje kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Efektem współpracy było zabezpieczenie prawie 116 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych różnych marek, blisko 350 kg bursztynu, 7 kg krajanki tytoniowej i 20 litrów alkoholu. Na poczet przyszłej kary dokonano tymczasowego zajęcia mienia ruchomego, m.in w postaci rosyjskich jednostek pływających.

Wyrok sądowy w sprawie przemytników kilka dni temu wpłynął do W-MOSG. 55-letni mężczyzna najbliższe 4 miesiące spędzi w areszcie. 50-letni Rosjanin i 25-letni Polak otrzymali wyroki 6-miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Natomiast 51-letniemu mieszkańcowi województwa zachodniopomorskiego sąd wymierzył karę trzech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 2 lata. Wszystkim oskarżonym zasądzono kary grzywny.

źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gato #2782877 | 83.9.*.* 28 sie 2019 12:34

    W związku z tym, że mamy najdroższe leki w Europie, dzisiaj nie szmugluje się benzyny, papierosów ani wódki a... lekarstwa. Tak ratują się emeryci...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. wertghgtr #2782527 | 77.111.*.* 27 sie 2019 16:25

    polskich żaglowek nie sprawdzają??? Frombork, itp...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz