Minus albo plus dla polityka. Oceniamy pracę naszych parlamentarzystów

2019-08-27 15:16:51(ost. akt: 2019-08-27 21:30:07)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Przyszła pora, żeby podsumować pracę naszych parlamentarzystów. Tym razem robimy to "na pozytwie, bo pytamy ich o największe sukcesy w mijającej kadencji. A już niedługo ruszamy z akcją "Prawybory 2019".
Trwa nasza akcja "Postaw minus lub plus". Do 1 września na gazetaolsztynska.pl możecie państwo oceniać naszych parlamentarzystów. Jak waszym zdaniem przez ostatnie cztery lata sprawowali się nasi posłowie i senatorowie? Dobrze? To postawcie im plus. Źle? Stawiajcie minus. Prosimy też o komentarze oceniające pracę parlamentarzystów z naszego regionu. Zagłosować lub zostawić komentarz można pod tekstem "Postaw minus lub plus".

Przypomnijmy, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Jedynkami w okręgach olsztyńskim i elbląskim są: KW PiS (Wojciech Maksymowicz i Leonard Krasulski), KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. (Janusz Cichoń i Jacek Protas), KW PSL (Urszula Pasławska i Zbigniew Ziejewski), KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (Marcin Kulasek i Monika Falej).

W okręgu 86 obejmującym Olsztyn oraz powiaty: nidzicki, olsztyński i szczycieński o miejsce w Senacie rywalizować będą Lidia Staroń, który wystartuje z własnego komitetu oraz Jarosław Słoma (PO) i Andrzej Maciejewski ( Komitet Wyborczy Prawica).

Z kolei w okręgu nr 87 (powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski i węgorzewski) o mandat senatorski będą się ubiegać Małgorzata Kopiczko (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) Jolanta Piotrowska (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni).

W okręgu elbląskim będą to Jerzy Wcisła (KKW Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Sławomir Sadowski (KW Prawo i Sprawiedliwość), a w okręgu nr 85 (powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki) Bogusława Orzechowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) i Stanisław Gorczyca (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni)

Piotr CieślińskiPiotr Cieśliński (PO)
Możliwość przeprowadzania własnych inicjatyw legislacyjnych będąc w opozycji jest zawsze znacznie ograniczona, zwłaszcza teraz. Pomimo to w obecnej kadencji Sejmu podjąłem skuteczne działania w wielu sprawach. W efekcie moich działań na forum parlamentarnego zespołu współpracy polsko-gruzińskiej doprowadziłem do podpisania 13 sierpnia tego roku listu intencyjnego o współpracy pomiędzy powiatem działdowskim, a ambasadorem Gruzji w Polsce.

Trzy dni po moim wystąpieniu wygłoszonym z mównicy sejmowej, poprzedzonym interpelacją w sprawie wdrażania refundacji leków stosowanych w terapii osób chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), program refundacji został uruchomiony.

Z punktu widzenia naszego regionu niezmiernie ważnym jest projekt przekopu Mierzei Wiślanej zainicjowany jeszcze w czasie rządów PO. W tej sprawie interweniowałem już kilkukrotnie, aby prace nad tym projektem zostały przyspieszone.

Przewodnicząc parlamentarnemu zespołowi ds. rozwoju drobiarstwa podjąłem wiele skutecznych działań, a najważniejsze z nich to ponowne otwarcie rynku chińskiego na polski drób co ma ogromne znaczenie dla producentów drobiu na Warmii i Mazurach.

Zaangażowałem się w starania, które mam nadzieję niebawem zostaną zwieńczone sukcesem, żeby w Elblągu została utworzona pierwsza stacja tankowania wodoru dla samochodów elektrycznych. To ważny i innowacyjny projekt.

Bogusława Orzechowska (PiS)
Z mojej perspektywy najważniejsza w tej mijającej kadencji była dla mnie pomoc innym ludziom, czasem w sytuacjach, które wydawały się bez wyjścia. Zawsze starałam się występować jako negocjator. Nierzadko dotyczyło to sytuacji, w których ktoś nie radził sobie ze spłatą zobowiązań. Okazuje się, że z bankami można też negocjować. I to skutecznie.

Angażowałam się w pomoc przedstawicielom administracji samorządowej, którzy przecież działają na rzecz lokalnej społeczności. To owocowało zwiększeniem skuteczności w zabieganiu o środki potrzebne do inwestycji żywotnie potrzebnych tym społecznościom. Owocem moich starań są różnego inwestycje związane ze sportem czy edukacją.

Aktywność senatora to łączenie pracy w parlamencie z aktywnością wśród ludzi. Ja w Senacie zasiadam w komisji zdrowia, jestem też zastępcą przewodniczącego w komisji rodziny polityki senioralnej i społecznej. To też dziedziny, które są mi szczególnie bliskie ze względu na to, że zawodowo jestem lekarzem. Stąd też angażowałam się w liczne działania społeczne mające na celu zwiększenie poziomu edukacji seniorów wobec zagrożeń, które często są powodem wielu dramatów. Wspierałam organizowanie specjalnych szkoleń mających zapobiec podatności na oszustwa metodą na wnuczka, czy wobec działań nieuczciwych handlowców, którzy tak często nadużywają dobroduszności lub łatwowierności seniorów.

Andrzej Kobylarz (Kukiz 15)
Działania proobywatelskie to powód, dla którego znalazłem się Sejmie. Staram się nie zabierać głosu jeśli nie mam czegoś konkretnego do powiedzenia, ale i tak w tej kadencji uzbierało się ponad 200 złożonych przez mnie interpelacji. Zasadniczo, jak już wspomniałem, wolę działać niż mówić, stąd moja aktywność w tych ostatnich czterech latach to konkretne działania.

Zrobiłem rzecz, która na początku mnie samemu wydawała się nierealna. Mając zastrzeżenia do promocji zdrowia i oferowanego wsparcia pomocy stomatologicznej dzieciom zorganizowałem razem ze znajomym stomatologiem akcje bezpłatnego leczenia i opieki stomatologicznej skierowanej właśnie do najmłodszych. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Z tej możliwości skorzystało już blisko 5 tysięcy dzieci. To naprawdę wielka sprawa. W czasie kiedy my działaliśmy ministerstwo dużo mówiło o dentobusie. Ja jakoś żadnego na oczy nie widziałem.

Każdy poseł, nawet jeżeli jest w opozycji, też może sporo zrobić dla ludzi. Często to są tzw. małe sprawy, ale dla konkretnych ludzi bardzo ważne, bo decydują o ich poziomie życia. I tak udało mi się doprowadzić do doprowadzenia kanalizacji do sześciu mieszkalnych budynków należących do kolei. Proszę sobie wyobrazić, w jakich warunkach żyli tam wcześniej mieszkający tam ludzie. A przecież mamy XXI wiek. Zaangażowałem się też mocno w pomoc pracownikom, którym pracodawcy zalegają z wypłatą. W Sejmie zasiadam w komisji morskiej. Jestem wielkim zwolennikiem przekopu Mierzei Wiślanej i w ten projekt też mocno się zaangażowałem.

SK
Regulamin: kliknij tutaj