Quantcast

Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Prawnik radzi: Opłata sądowa plus, czyli ile zapłacimy za założenie sprawy

2019-08-26 17:58:27 (ost. akt: 2019-08-26 18:43:12)
Porad prawnych na łamach Gazety Olsztyńskiej i na www.gazetaolsztynska.pl udziela dr Łukasz Chojniak

Porad prawnych na łamach Gazety Olsztyńskiej i na www.gazetaolsztynska.pl udziela dr Łukasz Chojniak

Autor zdjęcia: arch.

Perspektywa założenia sprawy w sądzie większość ludzi przyprawia o ból głowy. Nie dość, że to wcale nie takie proste wiedzieć, co wynika z obowiązujących przepisów, to pojawia się też problem kosztów związanych z prowadzeniem spraw.

Jeśli człowiek trafia do sądu, zazwyczaj dzieje się tak na skutek sprawy cywilnej, z którą do tego sądu się zgłasza, licząc na rozwiązanie jego problemu.

W skali całej Polski tylko w 2018 r. do sądów rejonowych, a więc tych przyjmujących najwięcej spraw w pierwszej instancji, wpłynęło ok. 12 mln spraw cywilnych, w tym rodzinnych, pracowniczych czy też gospodarczych.

Ogrom problemów i sporów do rozwiązania. Dlatego od dawna mówi się o konieczności zmiany sposobu postępowania przed sądem, aby, ujmując rzecz najkrócej, było szybciej, ale cały czas sprawiedliwie.

Przepisy regulujące postępowanie przed sądami cywilnymi zostały właśnie zmienione, ale w sposób co najmniej mało przyjazny dla zwykłego człowieka (ba, dla prawników również). O tym innym razem. 21 sierpnia weszła w życie duża nowelizacja ustawy regulującej wysokość opłat sądowych, które trzeba wnieść do sądu, aby ten w ogóle zajął się naszą sprawą cywilną.

Jeżeli drogi Czytelniku zauważyłeś ostatnio, jak bardzo zdrożała choćby żywność, to zapewniam, że na prowadzenie sprawy cywilnej będziesz musiał odłożyć o wiele więcej. Oto kilka przykładów.

Jeśli występujemy o zapłatę na mniejszą kwotę, np. 600 zł, to do wczoraj trzeba była wnieść opłatę w wysokości 30 zł. Od dziś już 100 zł. Podwyżka jest także widoczna, gdy żądamy większej kwoty, np. 15 000 zł. Do dziś było 750 zł – teraz już 1 000 zł. Jeśli zaś jesteśmy w nielicznej grupie tych, którzy mają sprawy o najwyższe kwoty, to zamiast 100 000 zł opłaty trzeba będzie wnieść aż 200 000 zł.

Nowe przepisy szybko doprowadzą do marginalizacji i tak niewystarczająco rozwiniętej w Polsce mediacji i zasady polubownego załatwiania naszych sporów. Do dziś, gdy w sprawie o zapłatę 10 000 zł chcieliśmy postarać się porozumieć z drugą stroną przed sądem, ale bez procesu, płaciliśmy 40 zł. Od dziś już 100 zł.
Prowadzenie spółki to duże wyzwanie i wie o tym każdy, kto podjął ten trud. Nigdy też prowadzenie biznesu w Polsce nie było tanie – państwo szukało i szuka sposobów, jak zarobić na przedsiębiorczych. Nowe stawki opłat sądowych jakby realizowały to założenie. Do tej pory sprawy spółek były rozpoznawane przez sądy po wniesieniu opłaty stałej wynoszącej 2 000 zł. Od środy ta stawka to już 5 000 zł.

I na koniec przykładów wniosek o kserokopie. Choć dziś rzadziej je wykonujemy w sądach, a częściej opieramy się na fotokopiach, to jednak czasem trzeba zwrócić się do sądu o ksero dokumentów. I tak do tej pory za każdą stronę zwykłej kopii płaciliśmy 1 zł, co i tak nie było małą opłatą. Dziś zmienia się zasada i płacić będziemy 20 zł za każde rozpoczęte 20 stron wydanej kopii. Krótko mówiąc, jeśli chcemy uzyskać kopię jednej kartki dokumentu z akt sprawy, płaciliśmy do tej pory 1 zł a teraz już 20 zł.

Jeśli więc do tej pory pokutowała opinia, że to usługi prawne są drogie (co nie zawsze jest zgodne z prawdą), to z pewnością od dziś trzeba jasno powiedzieć, że tak samo drogie jest prowadzenie spraw na skutek opłat, jakich za nie żąda państwo.


Jakie mogą być skutki nowych przepisów? Widzę dwie możliwości. Albo strony sporów będą nagminnie zwalniane z wysokich opłat przez sądy, co spowoduje, paradoksalnie, spadek wpływów z tych opłat do budżetu państwa. Jest też i druga opcja – zwolnień od opłat nie będzie wcale tak dużo. Wtedy realnie staniemy przed problemem, że nie każdy, kto musi oddać swoją sprawę do rozstrzygnięcia sądowi, będzie mógł to zrobić. Zwyczajnie, nie będzie miał wystarczających środków, aby je wyłożyć na rozpoczęcie postępowania. Tylko to już oznacza, że państwo zabierze wielu ludziom ich prawo do sądu.

Adwokat dr Łukasz Chojniak
Kancelaria Chojniak i Wspólnicy Adwokaci Sp.p.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czyli... #2782557 | 83.9.*.* 27 sie 2019 17:29

  ... jak np. sąsiad zwyzywa mnie i będzie straszył siekierą, to ja muszę wnieść opłatę do sądu, żeby go osądzili jako niebezpiecznego człowieka. Fajne to, dzięki "dobra zmiano", sorry pomyłka "dojna"...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Polacy #2782375 | 193.243.*.* 27 sie 2019 10:22

   Dziękujemy Dobrej zmianie!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ,,ABY TAK DALEJ :: #2782364 | 217.99.*.* 27 sie 2019 10:02

   Zeby Kaczora z ziobrą złapali przy napadzie , to poj............... polaczki zagłosują na nich, brawo ale niwe długo już się przekonacie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. macie #2782326 | 212.244.*.* 27 sie 2019 08:56

   do tego pisowcy doprowadzili macie co chcecie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. j. #2782287 | 83.9.*.* 27 sie 2019 07:52

   Głupota! Więcej ludzi będzie rozwiązywać spory metodą pałki! Bo taniej...

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)