Biskupi ostrzegają przed edukacją seksualną i antydyskryminacyjną: "Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!" [SONDA]

2019-08-20 14:15:13 (ost. akt: 2019-08-21 12:26:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przygotowała dokument, w którym apeluje do rodziców, by sprawowali kontrolę nad zajęciami dodatkowymi w szkołach. Biskupi przypominają też, że rodzice mogą nie wyrazić zgody na udział dziecka w zajęciach dotyczących np. edukacji seksualnej.
W dokumencie zatytułowanym "Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!" biskup Marek Mendyk apeluje do rodziców "o czujność i roztropność" oraz przypomina, że każdy opiekun może nie wyrazić zgody na udział dziecka w szkolnych zajęciach dodatkowych. To odpowiedź na zapowiedzi niektórych samorządów, które chcą sfinansować uczniom edukację seksualną czy antydyskryminacyjną.

Rodzic, który zdecyduje się podpisać wspomniane oświadczenie, zapewnia jednocześnie: "W przypadku nieuwzględnienia wyrażonej powyżej woli poinformuję kompetentne instytucje państwowe oraz dołożę wszelkich starań, aby konsekwentnie bronić dóbr osobistych mojego dziecka na drodze postępowania cywilnego".


Poniżej publikujemy pełną treść apelu podpisanego przez biskupa Marka Mendyka.


Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!

Rodzicielska kontrola nad zajęciami dodatkowymi w szkołach

Wobec planowanego finansowania przez niektóre samorządy (organy prowadzące szkoły) zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych apelujemy do rodziców o czujność i roztropność. Warto zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje.

Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie (finansowanie) edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów.

W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie.

Wzór takiego oświadczenia jest do pobrania poniżej oraz na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP: www.katecheza.episkopat.pl.
bp Marek Mendyk
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 19 sierpnia 2019 r.
Apel Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski do rodziców i prawnych opiekunów::

Czy zgodzisz się, by Twoje dziecko brało udział w zajęciach z edukacji seksualnej?
Tak, takie zajęcia są potrzebne
75.38%
Nie, takie zajęcia są nieodpowiednie
24.62%


Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jj #2780009 | 89.228.*.* 21 sie 2019 18:27

  stop dojeniu kasy przez facetów w czarnych kieckach!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. PW #2779861 | 91.231.*.* 21 sie 2019 13:40

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Edukacja seksualna dzieci powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych nauczycieli. Ale nie nauka o tym ,że homoseksualizm jest dobry! Wychowanie seksualne, przygotowanie do życia w rodzinie.. ani kościół ani katechetki nie powinny uczyć wychowania seksualnego. Wiadomo co kościół sądzi o antykoncepcji.. a tego właśnie musi uczyć się młodzież. Odpowiedzialności.

 3. ~STOP #2779803 | 80.50.*.* 21 sie 2019 11:42

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ale ja jestem debil tęczowy i wypisuje jakieś brednie .

 4. Norbert #2779741 | 80.55.*.* 21 sie 2019 10:31

  Gazeta Olsztynska została organem episkopatu?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Karol Kuligowski, Olsztyn #2779661 | 5.173.*.* 21 sie 2019 07:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Uświadamianie w sprawach seksualnych -tak, ale nie w wydaniu LGBT. Aktywiści tej opcji mimo (pozornych?) różnic światopoglądowych są warci potępianych przez Państwa duchownych pedofilów. Wracając do ich edukacji seksualnej -będą demoralizować dzieci i brać za to pieniądze? Niech poszukają uczciwej pracy póki małe bezrobocie!

  Pokaż wszystkie komentarze (14)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.