Nie róbcie z Mazur skansenu

2019-08-23 12:00:00(ost. akt: 2019-08-23 12:01:49)
mapa droga 16 warianty od Mrągowa do Ełku

mapa droga 16 warianty od Mrągowa do Ełku

Autor zdjęcia: GDDKiA

Spór///Po naszym artykule dotyczącym budowy nowej S16 otrzymaliśmy od czytelników sporo komentarzy. Większość z nich była za budową tej drogi na odcinku Mrągowo-Ełk w wersji dwupasmowej Poniżej drukujemy jedną z takich opinii.

Budowa nowej, dwupasmowej, drogi S16 na odcinku Mrągowo-Ełk budzi kontrowersje. Głośno protestuje przeciwko niej część ekologów i mieszkańców Mazur.

Siedemnaście mazurskich samorządów jest za budową drogi, przeciwko cztery.

Dla zwolenników nowej S16, jej budowa to możliwość nadrobienia zapóźnienia naszego regionu w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dla przeciwników to bezsensowne niszczenie Mazur.

— Dla mieszkańców Mazur będzie trudno dostępna, wyłącznie przez węzły, a więc nieprzydatna. Nie o taką drogę zabiegają lokalne samorządy. S16 to cios w ekonomię Mazur. To pozbawienie środków do życia mieszkańców wielu miejscowości położonych w jej sąsiedztwie. Ekspresówka nie przyciągnie nowych turystów, tylko ich odstraszy — przekonują aktywiści z Ratujmy Mazury.

O przyśpieszenie prac nad opracowaniem nowego przebiegu "16" pomiędzy Mrągowem i Ełkiem zaapelowali z kolei przedsiębiorcy zrzeszeni w Warmińsko-Mazurskim Klubie Biznesu.
— Jako przedsiębiorcy apelujemy do instytucji rządowych, samorządowych oraz wszelkich środowisk odpowiedzialnych i zaangażowanych w tworzenie warunków rozwoju Polski Północno-Wschodniej o jak najszybszą modernizację drogi S 16. Jesteśmy przekonani, że realizacja inwestycji może wynieść regionalny biznes na kolejny etap rozwoju gospodarczego. Mamy wielką szansę na zakończenie wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur i przyspieszenia rozwoju naszego regionu, a co za tym idzie zwiększenie dobrobytu naszych mieszkańców — czytamy w stanowisku WMKB.

A takie zdanie o nowej "16" ma jeden z naszych czytelników:

"Po raz kolejny zwracam się z uprzejmą prośbą i wskazuję, żeby nie używać w stosunku do określonych osób określenia "ekolodzy". To nie są żadni ekolodzy, ale w pewnej części zwykli lobbyści, którzy z obstrukcji inwestycji zrobili sobie sposób na funkcjonowanie (...)

Podobnie proszę nie używać w stosunku do pewnej grupy osób określenia "społecznicy", bo to nie są żadni społecznicy, ale obrońcy partykularnych interesów ekonomicznych. To bardzo nieliczne grupy osób wykorzystujące narrację ekologiczną, turystyczna, krajobrazową i czort wie jaką jeszcze.

Generalnie chodzi o to, że kilkadziesiąt osób będzie miało w pobliżu drogę, a chcą mieć spokojne dacze. I tu jest cały problem. Jakoś im nie przeszkadza palenie w piecach byle czym, ryk silników spalinowych na jeziorach, wylewanie do jezior ścieków przez turystów, zaśmiecanie lasów, rozjeżdzanie wąskich mazurskich dróg przez turystów i sianie na nich spustoszenia etc. To jest zwykła hipokryzja i nic więcej.

Cenię ludzi za szczerość i rozumiem obawy, że ktoś blisko daczy może mieć głośniej, a przecież 30 lat temu za grosze kupił działkę i dwa razy do roku chce do niej przyjechać i mieć pod nosem skansen. Problem w tym, że ten skansen i brak infrastruktury uniemożliwia rozwój regionu i skazuje nas na weekendową turystykę oraz degradację społeczną i przyrodniczą.

Ostatnio czytałem że region mocno się wyludnia. Pytanie: dlaczego? Odpowiedź jest oczywista - brak perspektyw zawodowych. Turystyka nie daje trwałego rozwoju i nie przyczynia się do niwelowania różnic i wyrównywania szans. To konieczność z braku alternatywy. Powiedzmy wprost, ratunkiem dla regionu, jest infrastruktura kolejowa, drogowa i energetyczną, a w konsekwencji rozwój nowoczesnych gałęzi gospodarki, w tym przemysłu. Bez tego ten region wymrze i umrze w sposób naturalny. Turystyka nie jest tu rozwiązaniem, choć oczywiście jest dla nas bardzo ważna. A nowa szesnastka wpłynie pozytywnie na jej rozwój. Co do tego nie ma wątpliwości".

Czekamy na Wasze opinie. Nie tylko w tej sprawie. Piszcie do nas: redakcja@gazetaolsztynska.pl lub znajdźcie nas na FB.


Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mania #2797750 | 83.9.*.* 30 wrz 2019 19:22

  Bicie piany jest obecnie bardzo na czasie,a drogi jak nie było tak nie będzie.wszyscy są za,i co z tego ?nadal tylko publika dojnej zmiany

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. cwał #2793725 | 46.170.*.* 20 wrz 2019 11:12

  Ranyyyyy!!!! zacznijcie wreszcie tę drogę. Mamy XXI wiek

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 3. pac man #2793435 | 109.243.*.* 19 wrz 2019 17:53

  To są "ekolodzy", którzy blokują utworzenie Mazurskiego Parku Narodowego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 4. yet #2792047 | 37.47.*.* 17 wrz 2019 00:16

  Ruska autobana

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mazur #2787849 | 31.0.*.* 7 wrz 2019 23:28

  Władze które będą stawiamy wyżej prywata i anarchie oraz interes lobbystów i wąskiej grupy daczowiczow nad interes publiczny i rozwoj regionu przegrają wybory. NIE DLA SKANSENU NA MAZURACH, NIE DLA PRYWATNYCH INTERESÓW WASKIEJ GRUPY LOBBYSTÓW, NIE DLA SEZONOWYCH DACZ, NIE DLA MOTOROWEK NA JEZIORACH, NIE DLA RAJDOW SAMOCHODOWYVH, NIE DLA PREFEROWANIA CELEBRYTÓW I ICH BIZNESÓW KOSZTEM WIEKSZOSCI I PRZESTRZENI PUBLICZNEJ. TAK DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU, TAK DLA LIKWIDACJI ZACOFANIA I WYKLUCZENIA KOMUNIKACYJNEGO. IDĄ WYBORY I JAZDY NIECH ORZEMYSLI CZY WOLI PAŃSTWO Ż TEKTURY I ŻEBY BYŁO TAK JAK BYŁO, CZY WYROWNYWANIE SZANS CYWILIZACYJNYCH I RATOWANIE REGION I OD ZAPAŚCI SPOLECZNEJ. RATUJMY MAZURY PRZED WYKLUCZENIEM I UPADKIEM.. TU WCALE NIE MUSI BYĆ TAK JAK BYŁO. NIE DAJCIE SOBĄ MANIPULOWAĆ BO TO LOBBYSTOM ZALEŻY NA UYRZYMANIU ZACOFANIA A NIE MIESZKANCOM. TO ONI ZWACHALI KASĘ I MOŻLIWOŚĆ ZADYMIENIA. POGONMY ICH I NIECH WRACAJĄ TAM SKĄD PRZYSZLI I TAM SIĘ NIECH WYMADRZAJA. TYLE ŻE TAM SKĄD PRZYSZLI NIE ZNACZĄ NIC I NIKT TAM ICH NIE CHCE. TU TEŻ NIE.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)