Świat pod mikroskopem. Finał letniego obozu naukowego

2019-08-08 12:45:11(ost. akt: 2019-08-08 13:05:46)
Pod mikroskopem świat nabiera innego wymiaru

Pod mikroskopem świat nabiera innego wymiaru

Autor zdjęcia: Grzegorz Fiedorowicz

Jutro kończą się w Kortowie zajęcia drugiego turnusu Letniego Obozu Naukowego Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Uczestniczą w nim dzieci, które nie mogły dojeżdżać na te zajęcia podczas roku szkolnego.
— Najfajniejsze było używanie mikroskopów — mówi Wiktor Kopański, uczestnik letniego obozu naukowego, który zdał teraz do szóstej klasy i miał już wcześniej kontakt z zajęciami edukacyjnymi dla dzieci organizowanymi przez uniwersytet.
— Najbardziej podobały mi się badania krwi — dodaje Nikola Stolarska.
— A ja wolałam zajęcia z wodą — wyjaśnia Lena Prusik. — Oglądaliśmy krople wody w mikroskopie i można tam było zobaczyć mnóstwo różnych żyjątek.

— Pragniemy pokazać dzieciakom, jak wygląda praca naukowca, w ramach uzupełnienia tego, co mają w szkołach — mówi prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, kierownik projektu Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy 2.0. — Dla dzieci pochodzących z terenów wiejskich jest to niezwykle ważne. Nie mając możliwości dojazdu do miasta nie mogą uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy w trakcie roku szkolnego. Nie przyjadą także na przykład na Noc Biologów, jeżeli szkoła nie zorganizuje im dojazdu, a wiejskiej szkoły często na to po prostu nie stać.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to projekt unijny przygotowany przez naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. W czasie roku szkolnego niemal 120 uczniów z kilku szkół podstawowych z naszego województwa przyjeżdżało na UWM raz w miesiącu, by wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych. Nie wszyscy zainteresowani mogli sobie pozwolić na takie comiesięczne eskapady, a więc po zakończeniu roku szkolnego zorganizowano z myślą o nich dwa turnusy pięciodniowego, bezpłatnego letniego obozu naukowego w Kortowie.

Zajęcia UMO na Wydziale Biologii
Fot. Grzegorz Fiedorowicz
Zajęcia UMO na Wydziale Biologii

Dzieci mieszkają, pod opieką wychowawców, w domu studenckim, mając każdy dzień wypełniony intensywną pracą naukową. Podczas turnusu od godziny 9 do 13 pracują w laboratoriach pod opieką pracowników Katedry Biologii i Biotechnologii, a po obiedzie uczestniczą w zajęciach dodatkowych.

— Popołudniami odbywają się spotkania integracyjne, zajęcia plastyczne oraz różne wycieczki. Byli już w kinie, wczoraj pojechali do Arboretum w Kudypach, a wieczorem malowali także na kamieniach różne rośliny i grzyby, które zobaczyli w terenie, zagrali w grę terenową prowadzoną przy pomocy smartfonów a na wieczór zaplanowano ognisko kończące całą kolonię — wylicza prof. Stanisław Czachorowski.

W Arboretum w Kudypach - w środku dr Aldona Fenyk z UWM
Fot. Grzegorz Fiedorowicz
W Arboretum w Kudypach - w środku dr Aldona Fenyk z UWM

W II turnusie letniego obozu naukowego od 5 do 9 sierpnia uczestniczy 20 dzieci w wieku o 8 do 14 lat z okolic Reszla i Działdowa oraz Olsztyna.
— Wiadomo, że nie każdy z uczestników pójdzie tą drogą, żeby jednak którykolwiek zechciał o tym pomyśleć, trzeba dać mu możliwość poznania tego aspektu ludzkiej aktywności — podsumowuje profesor.

We wrześniu odbędzie się drugi, rezerwowy nabór na trzecie semestralne zajęcia stacjonarne w ramach projektu UMO i wtedy zostanie przyjętych kolejnych 60 uczniów ze szkół Warmii i Mazur. W planach są także kawiarnie naukowe, otwarty kurs online z webinariami i wideokonsultacjami naukowców - dla uczniów realizujących projekty badawcze. 

Projekt UMO rozpoczął się na olsztyńskim uniwersytecie w czerwcu 2018 roku i potrwa do marca roku 2020.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci