Po koncercie zespołu Braty Hadiukiny na Ekołomyi: fajne miasto Górowo

2019-08-06 13:13:30(ost. akt: 2019-08-06 13:15:04)

Autor zdjęcia: BT

Gwiazdą tegorocznej, jedenastej już edycji Festiwalu Ukraińskiej Kultury EKOŁOMYJA w Górowie Iławeckim był znany i popularny na Ukrainie zespół rockowy Braty Hadiukiny (ukr. Брати Гадюкіни), założony w 1988 r. we Lwowie i, jak widać, grający do dzisiaj.
Możliwe, że był to zbieg okoliczności, a może celowe założenie, niemniej zespół wystąpił w Polsce, akurat w Górowie Iławeckim, dokładnie w trzydziestą rocznicę swego pierwszego koncertu zagranicznego w naszym kraju. Wówczas, w 1989 r. było to znanym warszawskim studenckim klub Karuzela (na Jelonkach) i gdańskim Żaku (koncert nocny). W Gdańsku prócz Bratiw, na scenie pojawili się jeszcze muzycy z zespołu WW (ukr. ВВ).

W 1989 r. solistą lwowskiego zespołu był Serhij "Kuzia" Kuźminśkyj grający w Gdańsku na „legendarnym” polskim syntezatorze Unitra Eltra B-11. Zespół powstały w ostatnich latach Związku Radzieckiego był zjawiskiem zupełnie awangardowym i także niejako „dzieckiem swojej epoki”. Proponował on publiczności zupełnie nowy rodzaj muzyki i teksty będące w pewnej mierze artystycznymi felietonami pisanymi zwykłym, prostym językiem lwowskiej ulicy. Ich treścią było życie zwykłego obywatela tkwiącego w szarej, sirmiężnej radzieckiej rzeczywistości. Za granicą Braty Hadiukiny (oczywiście, dla odbiorcy znającego język ukraiński i realia życia za „żelazną kurtyną) nie mogły się nie podobać.

Dzisiaj Braty Hadiukiny, co podkreślali uczestnicy koncertu, brzmią, mimo tego, że inaczej niż trzydzieści lat temu, nadal dobrze i „dają czadu”. Zabrakło jedynie charakterystycznego głosu "Kuzia", który zmarł 3 sierpnia 2009 r. i został pochowany na lwowskim Łyczakowie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Normalna Mieszkanka #2773683 | 83.6.*.* 8 sie 2019 06:01

    " Fajne miast Górowo" zwłaszcza dla kierowców muszących przejechać przez nie lub pieszych chcących zrobić zakupy.Czy wy macie mieszkańców za durni?!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)