Kary za jazdę po alkoholu są zbyt łagodne? [SONDA]

2019-08-06 07:13:00(ost. akt: 2019-08-05 17:00:29)
 Alkohol za kierownicą? Gwarantowany tragiczny wypadek

Alkohol za kierownicą? Gwarantowany tragiczny wypadek

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nietrzeźwy kierowca to potencjalny morderca. Mimo obowiązkowych badań alkomatem, kierowcy wciąż ryzykują jazdę na podwójnym gazie. Wielu Polaków uważa, że kary dla nich powinny być bardziej surowe niż dotychczas. Ale czy będą...?
Giżyccy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany do kontroli w centrum miasta. 27-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach ustalili, że kierowca stracił już prawo jazdy niespełna rok temu, właśnie za jazdę po alkoholu — to jedna z bardzo wielu sytuacji w naszym regionie.

Tylko w pierwszym półroczu Komenda Wojewódzka w Olsztynie zanotowała 1700 kierowców będących po spożyciu alkoholu.

Zwłaszcza letnia aura sprzyja takim sytuacjom. — Odbywają się imprezy plenerowe, ogniska, grille. Wielu z nas myśli, że to zwalnia z odpowiedzialności— zauważa kom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie.

W 2017 roku wprowadzono nowelizację prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, kierujący pojazdem nie może już odmówić funkcjonariuszowi poddania się badaniu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

Według danych ETSC (Europejskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu) w Polsce na porządku dziennym są policyjne kontrole trzeźwości. Jednak rutynowe kontrole — zdaniem wielu Polaków — wciąż za mało.

Polacy chcieliby, żeby drogówka wykazała się jeszcze większym zaangażowaniem niż dotychczas. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie AlcoSense Laboratories. Połowa ankietowanych (50,5 proc.) uważa, że badania alkomatem są zbyt rzadkie i chętnie widziałaby ich więcej. Co trzeci zapytany (33,5 proc.) był zadowolony z aktualnej liczby kontroli, a jedynie 13,6 proc. przebadanych osób stwierdziło, że policjanci zbyt często sięgają po alkomat.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Jest zabronione i karane jeśli odbywa się w ruchu lądowym.

Co grozi kierowcy jadącemu na tzw. podwójnym gazie?Jeśli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi, że w organizmie kierowcy prowadzącego pojazd mechaniczny znajduje się alkohol, którego zawartość wynosi więcej niż 0,2 promila, ale mniej niż 0,5 proc., to w takim przypadku zostanie mu zatrzymany dokument prawa jazdy i funkcjonariusz zabroni dalszej jazdy prowadzącemu, który popełnił to wykroczenie. Taka osoba podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 złotych i nie przekraczającej 5 000 zł (art. 87. § 1 Kodeksu wykroczeń). „Tej samej karze podlega ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1”, np. rower.

Kierowcy, który dopuścił się prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 proc.), grozi kara grzywny od 5 000 do 60 000 zł (w zależności od wysokości zarobków) oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności wynosząca od jednego miesiąca do dwóch lat. Sąd orzeka również o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat.

Zgodnie z art. 178a. § 4 Kodeksu karnego, jeżeli sprawca czynu był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się takiego czynu (jazda w stanie nietrzeźwości) w czasie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wielu Polaków uważa, że obecne kary za jazdę po alkoholu są zbyt łagodne. Oczekują ich zaostrzenia. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research, respondenci chcieliby, aby za jazdę powyżej 0,2 promila alkoholu we krwi kierowcy byli karani pracami społecznymi ( 82,3 proc. badanych).

Zbliżone poparcie uzyskały również: zawieszenie prawa jazdy na co najmniej rok oraz obowiązkowa instalacja blokady alkoholowej w samochodzie. Zdecydowana większość (73,1 proc.) opowiedziała się także za rocznym zakazem wykonywania zawodów wymagających prowadzenia pojazdu.

Z kolei konfiskata pojazdu to jedyna kara, której sprzeciwiła się przewaga ankietowanych (51,4 proc.). Jednak nadal niemal połowa (48,6 proc.) jest gotowa ją zaakceptować.

Zapytaliśmy naszych internautów, czy są za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców i zwiększeniem kontroli drogowych:

Monika: —Takich ludzi powinno się od razu wsadzać do więzienia, a nie dopiero gdy spowodują wypadek i kogoś zabiją. Co to za kara zabranie prawa jazdy? Jeżeli był na tyle odważny, żeby wsiąść za kierownice po pijaku, to nie będzie widział przeszkód, aby prowadzić samochód bez prawa jazdy. Nie wiem, czy zwiększenie kontroli coś da.

Marta: — Chyba bardziej dotkliwe byłyby kary finansowe i prace społeczne.

Justyna: —Zdecydowanie jestem za tym, aby odpracowywali karę na ulicy i jeszcze z dużym tekstem na plecach że za jazdę po pijaku. Mandat każdy albo zapłaci i dalej będzie jeździł jak dotąd, a tak to jednak obciach jak znajomi zobaczą.

Coraz częściej zdarzają się tzw. obywatelskie zatrzymania. Policjanci apelują: Widzisz osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu? Zareaguj! Swoim działaniem możesz uratować komuś życie lub zdrowie. Wypadki drogowe to dramat zarówno dla rodzin sprawców jak i osób pokrzywdzonych w wypadkach.

Tak było w lipcu w gminie Płośnica. Dwaj mężczyźni obserwowali, jak kierowca matiza zaparkował przed sklepem spożywczym. Zaniepokojeni jego manewrami, podeszli do auta. Kierowca w średnim wieku wszedł do sklepu, kupił kilka piw i po powrocie chciał uruchomić auto. Mężczyźni poprosili, by wysiadł z auta, wyjęli kluczyki ze stacyjki i wezwali policję. Kierowca, 54-letni mieszkaniec gminy Płośnica, miał 3,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyznę obowiązywał dożywotni zakaz kierowania pojazdami! Auto nie posiadało aktualnego przeglądu.

Kom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie podkreśla: — To nie jest donosicielstwo! To jest nasza wspólna sprawa! Jeśli widzimy, że ktoś po alkoholu chce prowadzić auto, zabierzmy mu kluczyki. Jeśli boimy się samodzielnie interweniować, zawiadom służby.

Obywatelskiego zatrzymania może dokonać każda osoba, która jest świadkiem przestępstwa. Liczba takich zatrzymań obywatelskich rośnie. — Cieszę się, że wzrasta świadomość w Polakach. Chyba nikt z nas nie chciałby jechać z pijanym kierowcą? Prowadzenie pojazdu po alkoholu może zakończyć się tragicznie — ostrzega Wasyńczuk.

Aleksandra Tchórzewska

Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców i zwiększeniem kontroli drogowych?
Tak
91.92%
Nie
8.08%

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mam nadzięję, że dla Durczoka #2773174 | 185.165.*.* 6 sie 2019 22:09

  Mam nadzięję, że dla Durczoka nie będą zbyt łagodne. Tacy bandyci drogowi powinni być karani bezwzględnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. miły #2773151 | 88.156.*.* 6 sie 2019 21:32

  Policja nawet nie próbuje sprawdzac,czy ci którzy mają orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów,nie jeździ nadal.Tylko przypadek może sprawic,że tacy ludzie są zatrzymywani!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. NO #2773117 | 78.88.*.* 6 sie 2019 20:10

  Za spowodowanie wypadku po pijaku policja na miejscu powinna pijakowi przestrzelic oba kolana żeby rowerem nie dał rady jechać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. . #2773081 | 109.241.*.* 6 sie 2019 17:50

  wysokość grzywny z jazdę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających powinna wynosić 10x wartość pojazdu jakim się porusza przekazywane na rzecz ośrodków walki z uzależnieniami

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. jooooo #2773052 | 91.160.*.* 6 sie 2019 16:53

   Bezwarukowa kara chlosty przed pojazdem i to nago. To większa kara niż finasowa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (23)