Wypoczynek pełen uchybień. Wyniki kontroli na Warmii i Mazurach

2019-08-02 14:00:56 (ost. akt: 2019-08-02 14:01:01)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Trwają kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach. Jak wypadły? Brudne miski do mycia, brak koszy na śmieci, wieszaków na ubrania oraz obecność przeterminowanej żywności to tylko niektóre z wykrytych nieprawidłowości.
W dniach 20-26 lipca pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzili kontrole 85 miejscy wypoczynku oraz stołówek w województwie warmińsko-mazurskim.

Na obozie harcerskim pod namiotami zorganizowanym w powiecie iławskim kontrolerzy stwierdzili brak właściwych warunków do utrzymania higieny osobistej. Oprócz brudnych misek do mycia oraz braku wieszaków i półek nie było także wydzielonych miejsc do przechowywania menażek.

Zalecone zostało usunięcie nieprawidłowości, wszczęto postępowanie administracyjne i nałożono mandat karny. Po trzech dniach przeprowadzono kontrolę sprawdzającą i potwierdzono usunięcie nieprawidłowości.

Na obozie żeglarskim w ośrodku wypoczynkowym zlokalizowanym w powiecie giżyckim brakowało dokumentacji zdrowotnej u części personelu, a w pokojach mieszkalnych był bałagan. Przed kilkoma domkami leżały śmieci i brakowało kart kwalifikacyjnych uczestników wypoczynku.

Domki i otaczający je teren uporządkowano jeszcze podczas kontroli. Zostało wszczęte postępowanie administracyjne na organizatora wypoczynku, a o braku kart kwalifikacyjnych na turnusie poinformowano kuratorium oświaty.

Na 21 skontrolowanych stołówek, w restauracji, w której żywiono uczestników półkolonii w powiecie szczycieńskim stwierdzono: obecność środków spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia, brak oznakowania środków spożywczych, niewłaściwe przechowywanie środków spożywczych, niewłaściwy stan higieniczny wyposażenia zakładu oraz pomieszczeń żywnościowych.

Osobę odpowiedzialną ukarano mandatem karnym w wysokości 400 zł.

W 2 obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku w powiecie mrągowskim i szczycieńskim stwierdzono między innymi: brak zachowanej segregacji asortymentu w urządzeniach chłodniczych, niewłaściwy stan higieniczny pomieszczeń, a środki spożywcze przechowywane były w sposób niezabezpieczający przed zanieczyszczeniem. Dodatkowo brakowało do wglądu orzeczeń lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu kuchni.

W obu obiektach osoby odpowiedzialne ukarano mandatami karnymi.

Na obozie pod namiotami bez stałej infrastruktury komunalnej w powiecie iławskim kontrola wykazała: brak zapewnionych warunków do higienicznego mycia rąk, niewłaściwie zorganizowane stanowiska pracy, brak odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. Brakowało także środka do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością, a środki spożywcze przechowywano w sposób niezabezpieczający przed zanieczyszczeniem. Stwierdzono także nieprawidłowe postępowanie z odpadami oraz brak dokumentacji.


Źródło: WSSE Olsztyn


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maczeta #2771437 | 89.229.*.* 2 sie 2019 20:04

  Ja pierdz... ale niańczą tą dzisiejszą młodzież ... miski to chyba harcerze mogą umyć w jeziorze , wieszaki zrobić sobie z gałęzi , półki na menazki też można wykorzystać jakąś deskę , w pokojach bałagan chyba jest tam jakiś drużynowy wydaje rozkazy albo sam sprząta po swoich podwładnych ... litości o co tu chodzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. smyk #2771326 | 80.55.*.* 2 sie 2019 15:24

  Lasy powinny wygladac tak jak na tym zdjeciu i sluzy ludziom a nie tylko pod wycinke przejsc sie nie da bo same galezie leza

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. foter #2771307 | 77.253.*.* 2 sie 2019 14:37

   Brak półek i wieszaków na ubrania na obozie pod namiotami. HAHAHAHA Urzędnicy w formie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)