Politycy tworzą listy

2019-08-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-08 11:29:36)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

POLITYKA\\\ Kto otworzy listę Zjednoczonej Prawicy do Sejmu w okręgu olsztyńskim? Czy będzie to jednak prof. Wojciech Maksymowicz, a może ktoś inny? Zamieszanie z listą jest tak duże, że sami działacze zaczynają się już gubić w tych układankach.
Informacja o tym, że prof. Wojciech Maksymowicz może nie być „ jedynką” na liście Zjednoczonej Prawicy w okręgu olsztyńskim, co zapowiedział już dużo wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński, podgrzała atmosferę polityczną w regionie. Nie byłoby tych spekulacji, gdy Zjednoczona Prawica, tak jak choćby Koalicja Obywatelska, odkryła karty. Z tym jednak działacze PiS wstrzymują się.

Kandydatura prof. Maksymowicz ponoć nie jest wcale pewna, tak przynajmniej powiedział nam jeden z polityków PiS. — Jedynka nie będzie jedynką — zaskoczył nas.

Według niego z pierwszego miejsca miałaby wystartować poseł Iwona Arent, z drugiego miejsca Jerzy Szmit, szef olsztyńskiego okręgu PiS, a na kolejnych mieli być obecni posłowie PiS.
Kiedy o tym napisaliśmy zadzwonił inny polityk. — Z jedynką to prawda —przyznał nam działacz, ale będzie nią Michał Wypij , a przy okazji, to prezesa Szmita nie ma na liście.

Trochę za dużo zaczęło się robić tych grzybów w barszczu, a tym bardziej że inny ważny polityk powiedział nam, że prof. Maksymowicz wrócił do gry. Próbowaliśmy weryfikować te informacje, ale działacze PiS nie chcieli na ten temat się wypowiadać. — Nie będę tego komentować — stwierdził tylko Jerzy Szmit. — Listy zostaną ogłoszone po tym, jak prezydent zarządzi wybory.

Michał Wypij zapytany o pierwsze miejsce na liście odparł tylko, że jedynka będzie prof. Wojciech Maksymowicz, dodając, że to znakomity lider listy ZP.

Później inny z polityków powiedział nam, że Michał Wypij wystartuje z ostatniego miejsca na liście. Prawdopodobnie posłowie a przynajmniej większość już wiedzą, z jakich miejsc, kto będzie startował, ale lojalnie czekają z podaniem tego do publicznej wiadomości do oficjalnego ogłoszenia daty wyborów. Skąd to wiadomo? Otóż podczas ostatniego posiedzenia na Wiejskiej można było usłyszeć w kuluarach: witam jedynkę, czy idzie dwójeczka.

Inaczej wygląda to po stronie opozycji. Listy Koalicji Obywatelskiej są już znane. Jak już informowaliśmy listę KO w okręgu elbląskim otworzy poseł Jacek Protas, na drugim miejscu będzie Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa, na trzecim — poseł Elżbieta Gelert, a na czwartym — poseł Piotr Cieśliński.
W okręgu olsztyńskim z „jedynką” wystartuje poseł Janusz Cichoń, z drugiego miejsca — poseł Anna Wasilewska, z trzeciego —poseł Mirosław Pampuch, a z czwartego — poseł Paweł Papke. Tu warto dodać, że z ostatnich miejsc na listach KO w obu okręgach wystartują dwaj wicemarszałkowie województwa: Miron Sycz i Marcin Kuchciński.

PSL już wcześniej zdecydował, że listę ludowców otworzy w okręgu olsztyńskim poseł Urszula Pasławska, choć przedwczoraj pojawiła się sensacyjna informacja, że pani poseł miałaby wystartować w Białymstoku. Okazało się to jednak zwykłą kaczką dziennikarską. W okręgu elbląskim jedynkę na liście PSL ma Zbigniew Ziejewski.

Blok lewicy to wciąż niewiadoma, ale z naszych informacji wynika, że pierwsze miejsce w okręgu olsztyńskim otrzymają Marcin Kulasek z SLD lub Monika Falej z Wiosny. Natomiast w okręgu elbląskim brani są pod uwagę: Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, Marcin Woźniak szef struktur SLD w Iławie, szef Sojuszu w regionie Władysław Mańkut (choć tu bardziej w grę wchodzi start do Senatu) oraz Katarzyna Dzik z Wiosny.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. komuszek #2776344 | 37.47.*.* 13 sie 2019 10:26

    Widać kogo popiera gazeta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztyniak a nie cwaniak z innego rejonu #2775057 | 37.30.*.* 10 sie 2019 13:27

    Olsztyniacy - głosujcie na olsztyniaków a nie "spady" z innych miast i województw - uznajmy że Olsztyniak to ten co chodził min . do szkoły podstawowej w Olsztynie

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD