Obowiązki pracodawcy w czasie upału

2019-07-31 16:00:00 (ost. akt: 2019-07-31 11:33:20)
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom zimnych napojów

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom zimnych napojów

Autor zdjęcia: sxc.huu zdjęcie ilustracyjne

Temperatura w miejscu pracy wpływa na wydajność, samopoczucie i zdrowie. W skrajnych przypadkach może nawet zagrażać życiu. Jeśli odbiega znacznie od optymalnej (komfortowej), powoduje, że praca staje się mniej efektywna, uciążliwa, a nawet szkodliwa dla zdrowia.
Zgodnie z przepisami pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie swoich pracowników, przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Obowiązek ten obejmuje także działania zmierzające do złagodzenia skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury, które mogą prowadzić do odwodnienia, wyczerpania cieplnego bądź udaru cieplnego.

Według specjalistów z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, komfortowe temperatury otoczenia dla różnych rodzajów pracy wynoszą:
* 20 – 22,8°C dla pracy lekkiej w pozycji siedzącej zimą,
* 23,9 – 26,7°C dla pracy lekkiej w pozycji siedzącej latem,
* 18,3°C dla pracy średnio ciężkiej,
* 15,5°C dla pracy bardzo ciężkiej.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego osoby w czasie letnich upałów jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów. Obowiązek taki występuje podczas pracy na otwartej przestrzeni, gdy temperatura otoczenia przekracza 25°C lub gdy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C, np. w biurze. Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących.

Przepisy nie przewidują możliwości wywiązania się przez pracodawcę z obowiązku dostarczenia pracownikom płynów do picia w inny sposób, np. przez wypłacanie pracownikom w zamian ekwiwalentu pieniężnego. Takie rozwiązanie będzie niezgodnie z prawem.

Oprócz tego pracodawca, w zależności od swoich możliwości, powinien poprawić komfort pracy pracowników, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory, klimatyzatory, itp.

Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie, czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń. Nie konserwowane urządzenia klimatyzacyjne mogą stać się siedliskiem bakterii wywołujących ostre zapalenie płuc. Ponadto klimatyzacja nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń pracy.

Ustawodawca szczególną ochroną przed wysokimi temperaturami w pracy objął pracowników młodocianych. Zabronione jest zatrudnianie młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65%.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Warto przy tym pamiętać, że zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Jednocześnie nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

UWAGA! nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.

PIP/red.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maryla #2771194 | 5.173.*.* 2 sie 2019 10:08

  U nas w pracy nie ma problemu z zapewnieniem wody do picia. Szef kupuję kilka zgrzewek cisowianki i nikt swojego picia nosić nie musi.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Julia #2770583 | 176.221.*.* 1 sie 2019 09:58

  są tylko obowiązki pracodawcy a obowiązki pracownika? na wszystkie uwagi , pracownik mówi mobbing to jest dopiero prawo pracy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Odwodniony #2770523 | 31.6.*.* 1 sie 2019 08:03

  Ile tych napoi ma obowiązek zapewnić pracodawca? Pytam bo w Olsztyńskim NFZ (przy upałach oczywiście) jest wydzielane 0,5 litra wody na osobę (na cały dzień).

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Wasyl #2770435 | 37.47.*.* 31 lip 2019 21:54

   Kranówka jest ok

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. książe przypływów #2770380 | 88.156.*.* 31 lip 2019 20:06

   podczas czerwcowych upałów woda nam się w pracy skończyła i miała być dowieziona dopiero następnego dnia wg harmonogramu. mówię kierownikowi, że kupię pracownikom w hurtowni na Lubelskiej zgrzewkę 6 x 1,5 l za całe 6 zł. jego odpowiedź: "może aż tak gorąco dziś nie będzie"...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)