Pobierasz rentę lub emeryturę? Sprawdź jak możesz podwyższyć swoje świadczenie

2019-07-23 16:22:56(ost. akt: 2019-07-23 14:54:07)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Arch. GO

Jesteś emerytem, rencistą lub osobą mającą ustalony kapitał początkowy a w dniu składania wniosku na świadczenie nie posiadałeś dokumentów potwierdzających wysokość wszystkich twoich zarobków za okresy wcześniejsze? Teraz możesz wystąpić o ponowne przeliczenie.
Wniosek o doliczenie do stażu okresów sprzed przyznania emerytury lub renty możesz złożyć w każdym momencie. W uzasadnionych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrobi to z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia zamiast kwot zerowych. Przeliczenie nic nie kosztuje a może mieć znaczący wpływ na wysokość twojego świadczenia.

Emeryturę lub rentę ZUS przeliczy od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeżeli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, wypłacane będzie to, w dotychczasowej wysokości. Renta lub emerytura nigdy nie zostanie obniżona na skutek ponownego przeliczenia.

— Osoby, które przechodziły na emeryturę na starych jak i na nowych zasadach mogą złożyć wniosek o przeliczenie, ale tylko wtedy kiedy są ku temu podstawy np. dodatkowy staż pracy czy dodatkowe zarobki, które uzyskały przed lub po przyznaniu emerytury. Jeśli po przyznaniu świadczenia pracowały jeszcze, po przeliczeniu może być ono wyższe — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Do podstawy wymiaru, od której ustalana jest wysokość świadczenia lub kapitału początkowego, wliczany jest ubezpieczenia. Muszą one być potwierdzone dokumentami złożonymi razem z wnioskiem o emeryturę, rentę lub kapitał początkowy. W przypadku braku dokumentów potwierdzających zarobki z danego okresu, ZUS do wyliczenia podstawy świadczenia przyjął wynagrodzenie zerowe. Wówczas świadczenie to jest niższe. Należy złożyć odpowiedni wniosek o ponowne przeliczenie. Jest to możliwe, jeśli przy składaniu wniosku ktoś nie mógł udokumentować zarobków z pewnego okresu zatrudnienia, ponieważ zakład pracy został zlikwidowany, nie mógł odnaleźć archiwum przechowującego dokumentację z danego zakładu pracy lub została ona zniszczona. Po złożeniu wniosku, sprawdzane jest, czy w tym przypadku można przyjąć wynagrodzenie minimalne za konkretne okresy oraz czy możemy ponownie przeliczyć świadczenie.

Minimalne wynagrodzenie będzie ustalone proporcjonalnie do wysokości etatu za okresy, za które wcześniej nie dostarczono dokumentów potwierdzających nasze wynagrodzenie. Jeśli pracownik miał wówczas pół etatu, uwzględniona zostanie połowa obowiązującego w danym momencie minimalnego wynagrodzenia. Po przeliczeniu świadczenia lub kapitału początkowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze wyda decyzję. ZUS może również przeliczyć Twoje świadczenie, jeśli po jego przyznaniu nadal pracujesz i osiągasz wynagrodzenie, które będzie miało wpływ na wysokość podstawy wymiaru Twojej emerytury lub renty.

Na wydanie decyzji o zmianie wysokości świadczenia ZUS ma 60 dni. Wysokość świadczenia ulegnie zmianie od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jest to wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego ERPO. W przypadku ponownego przeliczenia kapitału początkowego, musimy złożyć wniosek EKP. Formularze dostępne są we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.

Ważne jest, że świadczenie po przeliczeniu nigdy nie będzie niższe niż dotychczasowe. Możemy jedynie zyskać trochę więcej pieniędzy w naszym portfelu.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ofiara rabunku #2766753 | 83.9.*.* 24 lip 2019 12:24

  Ten kraj wcześniej i teraz to jedni wielcy złodzieje i rabusie. Przez wiele lat pracowałem na delegacji ( ciągłość pracy sic!) - kontraktach zagranicznych. Zarabiałem dużo i dużo płaciłem od tych pensji składek i podatków (sic!). Przy przejściu na emeryturę tamte wysokie zarobki nie zostały uwzględnione... a kasę brali obowiązkowo. Czy to nie rabunek!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nick #2766565 | 95.223.*.* 23 lip 2019 22:29

   Powinni od nowa emerytury policzyc dla kobiet ktore pracowaly i urodzily , wychowaly 4-ro lub wiecej dzieci. Wiele tych kobiet dostaje naprawde niskie emerytury.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. cyrfus #2766487 | 89.228.*.* 23 lip 2019 19:14

   po 15 sekundach ania zaprzestala myslenia, koniec kropka

   odpowiedz na ten komentarz

  3. cde #2766486 | 95.160.*.* 23 lip 2019 19:14

   Zamiast kwot zerowych ZUS bez łaski ma dać 20% minimalnych średnich jeśli jest świadectwo pracy za konkretny okres. Jest to od dawna stosowane. Chociaż mnie naliczono po pisemnej interwencji. Dot. kapitału początkowego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. gg #2766455 | 79.225.*.* 23 lip 2019 17:42

   już przestańcie mieszać nam emerytom i innym pobierającym świadczenia z ZUS w głowach!!!!!!!!!! dość namieszane i więcej nie trzeba, kapitał początkowy wyliczony i co roczna waloryzacja i nic więcej!!!!!!!!!!!

   odpowiedz na ten komentarz