Gwoździe w jabłkach. Lekarze ostrzegają przed niebezpieczną modą

2019-07-23 13:18:24(ost. akt: 2019-07-23 14:42:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W internecie można znaleźć mnóstwo porad dotyczących zdrowia. Jedną z nich jest popularna ostatnio naturalna suplementacja niedoboru żelaza. W jaki sposób i czy rzeczywiście jest to naturalna metoda?
Kobiety – zwłaszcza ciężarne – radzą, aby wbijać gwoździe w jabłka i zostawiać je na kilka dni. Po tym czasie należy je wyjąć, a owoce zjeść. Czynność należy powtarzać codziennie przez kilka dni.

Od jakiegoś czasu w internecie krąży screen wpisu z grupy na Facebooku, w którym kobieta w ciąży dopytywała o szczegóły spożywania takich jabłek: "Zakupiłam gwoździe stalowe surowe. Włożyłam do bio jabłek wieczorem. Czy to tak ma wyglądać? Jestem w 34. tygodniu ciąży".

Lekarz Dawid Ciemięga, który obala mity i walczy z "fake newsami" dotyczącymi zdrowia postanowił sprawdzić zasadność tej metody i podzielił się swoimi wnioskami na swojej stronie na Facebooku.

— O co chodzi z gwoździami w jabłkach? To jedna z metod suplementacji żelaza, przez niektórych uważana za metodę eko naturalną, choć naturalne występowanie gwoździ w przyrodzie jestem skłonny poddać w wątpliwość — pisze Dawid Ciemięga. I dodaje: — To nie jest też tak, że ja wyśmiewam wszystkie niekonwencjonalne metody, wszystko co odmienne i dziwne. Jeśli coś ma jakiś sens, to trzeba go dostrzegać. Zapytałem więc moją żonę, która jest doktorem nauk technicznych – inżynierii chemicznej, czy warto wbijać gwoździe w jabłka celem produkcji leczniczych jabłek?

W swoim wpisie lekarz tłumaczy, że istnieje publikacja, "w której autorzy wykazali, że stalowe gwoździe wbite w jabłko na 24 godziny prowadzą do wytworzenia związków żelaza, które są przyswajalne dla szczura (badanie na szczurach). Jedno jabłko + 8 gwoździ na 24 godziny = 15 mg przyswajalnego żelaza".

Jednak wskazuje również skutki uboczne takiego rozwiązania:
— "Gwoździe są ze stali - czyli stopu żelaza z węglem + domieszki innych substancji, domieszki tych innych substancji są potencjalnie toksyczne (sam artykuł o tym mówi), m.in dlatego gwoździe sprzedają w marketach budowlanych a nie w spożywczaku",
— "Czarne plamy w jabłku to prawdopodobnie produkt korozji gwoździ - tlenek żelaza, czyli rdza, no tak - niektórzy ludzie widocznie jedzą rdzę. Równie dobrze można by obgryzać starą pralkę",
— "Będąc w ciąży i jedząc jabłka potencjalne nafaszerowane szkodliwymi substancjami z gwoździ, to nie jest ani "EKO" ani "Natural". To po prostu głupie".

Czy zatem warto stosować się do wszystkim porad znalezionych w internecie? Zwłaszcza kosztem zdrowia swojego i – jak w przypadku kobiet ciężarnych – nienarodzonych dzieci.
— Jak widać, internetowe porady jak były głupie, tak są dalej, a internetowi eksperci mogą innym bardzo zaszkodzić — podsumował w swoim wpisie Dawid Ciemięga.

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Eko Baba #2768588 | 91.233.*.* 27 lip 2019 16:57

  Od lat stosuję następujący, sprawdzony, oparty na tradycyjnej chińskiej medycynie połączonej z technologią wprost z NASA sposób na niedobór żelaza. 3/4 kg gwoździ stalowych calowych, 30 dag śrubek M5 i sprężynę ze starego łóżka, wkładam do gara, zalewam 2 litry lekko osolonej wody, gotuję 5 min i odstawiam na noc. Potem po pół szklanki przed posiłkiem 3 razy dziennie do skutku. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Zdrowia życzę DDD

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dziwne #2766871 | 195.136.*.* 24 lip 2019 17:13

  a mi 3 lata temu Pani Profesor ginekolog (nie będę pisać nazwiska) z innego miasta, kazała mi takie jabłka w czasie ciąży jeść, jak miałam niedobór żelaza. Najpierw trzeba było gwoździe wygotować, wbić w jabłko, i następnego dnia zjeść. Były okropne, ale poziom żelaza mi poprawiło. To jak to w końcu, jakich lekarzy słuchać, bo każdy co innego mówi... :/

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Pincet #2766658 | 37.47.*.* 24 lip 2019 08:58

  J można być tak tepym średniowiecze Dobrze że jestem normalny i nemam Facebooka. Śmiać się czy płakać

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. baby sa jakies dziwne #2766654 | 37.47.*.* 24 lip 2019 08:55

  Haaa proponuję zyletki

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. odczłowieczony #2766589 | 79.184.*.* 24 lip 2019 06:43

  pamiętajcie, że gwoździe i inne metalowe przedmioty pochłaniają 5G, więc po zjedzeniu jabłek nabijanych gwoździami staniecie się potencjalnymi ofiarami depopulacji :/ córka koleżanki zjadła takie jabłko i zaczęła po chińsku mówić i wykonywać jakieś ruchy jak robot. Widocznie przejeli nad nią kontrole

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)