Seks jak zadanie do wykonania

2019-07-20 18:02:36(ost. akt: 2019-07-19 12:44:35)

Autor zdjęcia: Źródło: Pixabay

Apetyt na łóżkowe igraszki zabija w niej stres i zmęczenie. Problemy rodzinne i zawodowe zabiera ze sobą do sypialni. I... ma kompleksy. Z raportu „Seksualna mapa Polki” wyłania się obraz polskiej kochanki. Nie jest optymistyczny....
W ciągu dnia praca zawodowa, obowiązki domowe, no i dzieci... Po całym aktywnym dniu Polki marzą o tym, żeby wylądować w łóżku. Ale... nie w głowie im miłosne igraszki. Okazuje się, że wiele Polek jest zbyt zmęczonych, żeby w ogóle pomyśleć o seksie. To właśnie zmęczenie (72 proc.) i stres (57 proc.) powoli zabijają w nich apetyt na seks. Na to skarżą się przede wszystkim młode Polki. Takie wnioski wypływają z raportu „Seksualna mapa Polki”, przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter Polska.

Czy to znaczy, że kobiety nie lubią się kochać? Nic bardziej mylnego. Kobiety lubią się kochać, robią to dość często i wiedzą, jak czerpać przyjemność z łóżkowych igraszek. Ale... Bywa, że ochotę na seks odbierają im problemy zdrowotne (53 proc.) lub ból w trakcie zbliżenia (4 proc). Libido obniża też produkcja estrogenów po urodzeniu dziecka albo w czasie menopauzy. Na brak ochoty na seks wpływają także problemy w relacji z partnerem (39 proc.), znudzenie czy obniżenie atrakcyjności partnera (18 proc.)

Największym afrodyzjakiem są pozytywne relacje z partnerem (64 proc.), dobre samopoczucie oraz potrzeba relaksu. — Zmęczona i napalona to raczej nie jest możliwe połączenie — uśmiecha się Joanna Keszka, edukatorka seksualna. — Zawsze mówię kobietom: zrób sobie w ciągu dnia drzemkę, to będziesz miała wieczorem dobry seks. Bo głowę da się oszukać, ale ciała nie.

Zaskakujące jest to, że Polki niezbyt często uprawiają seks z własnej inicjatywy. Aż 66 proc. badanych przyznaje, że impulsem do zbliżenia jest dla nich zachęta ze strony partnera. Czasami poświęcają się, żeby sprawić mu przyjemność. Dlaczego? — To jest niestety siła stereotypu. Kiedy kobiety poszukują seksu, słyszą: „Niewyżyta jesteś”, „Widocznie coś z tobą nie tak”, „Już ci nie wystarczam”? Takie słowa nie tylko ranią, ale także sprawiają, że kobieta się wycofuje — odpowiada Joanna Keszka.

Mimo że mamy XXI wiek, emancypację, a nawet równouprawnienie, aż 26 proc. Polek traktuje seks jak obowiązek! Świadomość, że po intensywnym dniu czeka nas jeszcze jedno zadanie do wykonania, skutecznie odstręcza nas od seksu. — Tego typu badania na temat kobiecej seksualności są pierwsze w Polsce — podkreśla Joanna Keszka. — Do tej pory badano tę sferę przez pryzmat mężczyzn. Co roku mierzona jest długość stosunku. A dla kobiet długość stosunku nie ma znaczenia! Bo seks to nie tylko stosunek i sypialnia. Więc jeśli dopiero w XXI wieku bada się seksualność kobiety, to co się dziwić, że jeszcze wiele z nich traktuje seks jak obowiązek.

Joanna Keszka zwraca uwagę, że nadal wiele kobiet uważa za dobry seks taki, który nie boli. Respondentki zapytane, czym jest dla nich seks, niestety rzadko używają określeń takich jak: źródło przyjemności, bliskości, relaksu, odprężenia.

Swoje robią też kompleksy. Niestety wiele z nas nie potrafi też przekonać się do seksu z powodu niskiej oceny własnej atrakcyjności (24 proc). Tylko 44 proc. kobiet, które wzięły udział w badaniu, jest zadowolona ze swojego ciała i wyglądu.

Do zbliżeń zniechęca je zdecydowanie poczucie, że są brzydkie, zbyt grube. Niezadowolonych jest 30 proc., najwięcej w grupie młodych kobiet pomiędzy 25 a 34 rokiem życia. Najczęściej z powodu wzrostu wagi, oznak starzenia, zmian wyglądu związanych z ciążą. Aż 46 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatnich 5 lat ich ocena własnego ciała obniżyła się. Czy rzeczywiście piękne ciało i doskonały wygląd gwarantują nam bogate życie seksualne?

— Wygląd nie ma żadnego znaczenia! — podkreśla Joanna Keszka. — Kobietą seksowną jest ta, która czuje się seksowna, a nie ta, która ma idealne piersi, talię czy cerę. Z mediów i popkultury dociera do nas nierealny przekaz, jak powinnyśmy wyglądać. Doskwiera nam brak pewności siebie. A na tym się zarabia. Popularna staje się na przykład waginoplastyka.

Aktywność seksualną deklaruje aż 96 proc. Polek w wieku 18-65 lat. Z badania wynika też, że większość Polek (55 proc.) ma w życiu więcej niż jednego partnera seksualnego. Najwięcej z nas (30 proc.) miało 2-3 partnerów seksualnych. A kiedy zaczynamy życie seksualne? Zwykle w przedziale 17-20 lat (57 proc).

Kto jest najbardziej zadowolony ze swojego życia seksualnego? Największą satysfakcję czerpią najmłodsze kobiety, czyli te w przedziale 18-24 lata. W skali od 0 do 10 oceniają one swoje pożycie na 7,4. Niestety z wiekiem stopień zadowolenia z seksu obniża się. W grupie powyżej 55 roku życia większość kobiet ocenia swój seks zaledwie na 5,8 pkt.

— W naszej kulturze seks jest traktowany śmiertelnie poważnie. A przecież to radość, to uśmiech, to zabawa. Ja zawsze powtarzam, że idealny kochanek zadaje pytanie: „Czego ty chcesz ” i potrafi przyjąć odpowiedź. W łóżku ma być dobrze, bezpiecznie i przyjemnie dla obu stron — konkluduje Joanna Keszka.

at

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Świetłana #2765685 | 46.77.*.* 22 lip 2019 12:04

  Przestańce jeść mięso i produkty zwierzęcie. Wszystko się zmieni. Od kiedy przeszłam na weganizm robię to częściej, chętniej i mam z tego naprawdę radochę jak nigdy przedtem. Prawdopodobnie chodzi o te wszystkie toksyny i chemię zawartą w mięsie, drobu i nabiale. Bez tego żyje się naprawdę inaczej. Polecam!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. świństwa #2765387 | 185.170.*.* 21 lip 2019 19:52

   tfuuuuu

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Artur #2765207 | 83.31.*.* 21 lip 2019 14:09

   Jakiś idiota wymyślił że to facet odpowiada za orgazm kobiety. Gdzie jest takie prawo. Gdzie jest napisane że facet robol ma harowac żeby księżniczka była zadowolona. Każdy dba o swoje sprawy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. byczek #2765181 | 213.73.*.* 21 lip 2019 13:23

    44 proc. kobiet, które wzięły udział w badaniu, jest zadowolona ze swojego ciała i wyglądu. Aż TYLE?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   2. xxxx #2765169 | 88.156.*.* 21 lip 2019 13:03

    czym jest sex zwłaszcza "do buzi" fujjjjjjjjjjjjjjjjjj

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (13)