Chcesz kupić auto z zagranicy? Pospiesz się, bo będzie drożej

2019-07-17 07:15:00 (ost. akt: 2019-07-16 18:36:31)

Autor zdjęcia: Pixabay

Jeśli ktoś myśli o kupnie używanego auta z zagranicy, to powinien się pospieszyć. Bo już niedługo auta z prywatnego importu mogą podrożeć i to sporo. A to za sprawą zmian dotyczących obowiązku rejestracji samochodów.
Szykują się spore zmiany dotyczące rejestracji używanych aut sprowadzonych z zagranicy. Zgodnie z proponowanymi zmianami ma to być tylko 30 dni na zarejestrowanie auta sprowadzonego z zagranicy. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na karę od 200 do 1000 zł. Do tej pory nie było takich sankcji.
Podobne kary grozić będą właścicielom pojazdu zarejestrowanego na terytorium Polski, którzy nie zawiadomią starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Kary mają być nakładane przez starostę w trybie administracyjnym. Regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Będą nowe tablice rejestracyjne

Będą nowe tablice rejestracyjne


Przepisy te, zdaniem osób zajmujących się sprowadzaniem używanych aut z zagranicy, to cios w ich biznes. Dlaczego? Zgodnie z projektem noweli prawa o ruchu drogowym sprowadzający będzie musiał w tym czasie zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy: opłacić cło, załatwić formalności w wydziale komunikacji. Czas liczy się od wprowadzenia auta na terytorium Polski. Koszty rejestracji aut są różne.

— Raz jest to dwa tysiące złotych, drugi raz nawet kilkanaście tysięcy złotych — tłumaczy nam właściciel jednego z komisów w Olsztynie. — Kogo będzie stać na zarejestrowanie np. kilkudziesięciu aut, które stoją na placu? Tym bardziej, że nie wiadomo, kiedy taki samochód się sprzeda. Wielu z nas splajtuje.

Według branży w ciągu miesiąca udaje się sprzedać jedynie co czwarty samochód sprowadzony z zagranicy. A często są to samochody po stłuczkach, czy da się wszystkie naprawić i zarejestrować w ciągu 30 dni? Rykoszetem dostaną więc klienci, bo to im tak naprawdę przyjdzie zapłacić tę karę.

— Będzie drożej — nie kryje zdenerwowania olsztyniak, który sprowadza auta. — To wyciąganie pieniędzy od ludzi do budżetu, żeby było na 500 plus.
W 2018 r. do Polski sprowadzono ponad 1 mln używanych samochodów – to o ponad 7 proc. więcej niż w roku 2017.

Średni wiek sprowadzonych w minionym roku używanych aut to blisko 12 lat. Ponad połowa aut pochodziła z Niemiec.

Najwięcej używanych samochodów sprowadzili do Polski mieszkańcy województwa wielkopolskiego (124,9 tys.) oraz mazowieckiego (123,8 tys.). Mieszkańcy Warmii i Mazur sprowadzili 33 tys. aut.

Wśród zapowiadanych zmian są też takie, które mają iść na rękę obywatelom. Resort infrastruktury proponuje możliwość zachowania na wniosek właściciela pojazdu dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, w tym tablic rejestracyjnych i nalepki kontrolnej, jeżeli pojazd był zarejestrowany w Polsce. Zdaniem Marcina Kiwita, egzaminatora nadzorującego z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, propozycje te powinny spodobać się kierowcom.

— Szczególnie możliwość zachowania starego numeru, bo niektóre są rzeczywiście charakterystyczne i rzadkie — mówił nam Marcin Kiwit. — Co ważne, brak powiązania tablic rejestracyjnych z miejscem zamieszkania może zmienić to nastawienie kierowców do kierowców z „obcymi” rejestracjami. Bo nigdy nie będzie wiadomo, skąd jest kierowca: od nas czy może jest przyjezdny. Już nie będzie tej stygmatyzacji.

Dziś też niekoniecznie trzeba zmieniać tablice rejestracyjne. Jest to możliwe wtedy, gdy pojazd był zarejestrowany w tym samym powiecie i ma już tzw. tablice unijne. Zaoszczędzimy w ten sposób 80 złotych.

Natomiast od ubiegłego tygodnia można już wyrabiać zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne. Ułatwi to pracę naukowcom i inżynierom z instytutów badawczych oraz sprzedawcom nowych samochodów, którzy oferują klientom jazdy testowe.

Do tej pory np. dealer samochodowy czy producent, którzy mają kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt aut, musiał każdy z pojazdów zarejestrować oddzielnie. Tym samym do każdej z maszyn musiał wyrobić dowód rejestracyjny i tablice. To samo musiały robić np. instytuty badawcze.

Od 11 lipca — dzięki nowym przepisom —  wystarczy, że w swoim urzędzie złożą wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie otrzymają jeden dowód rejestracyjny i jedne tablice (chyba że chcą więcej). W praktyce oznacza to, że na tych samych numerach będą mogli testować wiele pojazdów.

— Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą "P" — tłumaczył Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Te nie będą czarne, a właśnie zielone.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Adas #2838816 | 37.47.*.* 21 gru 2019 22:01

  Żyć się odechciewa co ten posrany PiS wyprawia. Jeszcze trochę to za wypuszcxanie gazu z tyłka nie w terminie zapłacisz 1000 zł. bo chodzisz i zatruwasz środowisko

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. cde #2763679 | 95.160.*.* 17 lip 2019 18:57

  Mniej zamożni kupią za uzbierane grosze jeszcze starsze auto, które nabierze tym sposobem większej wartości. A może by tak pomyśleć o budowie polskiej fabryki pojazdów osobowych ?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. heniu #2763641 | 82.132.*.* 17 lip 2019 17:44

  Bardzo dobrze. Czas najwyzszy rozgonic to dziadostwo agregatorow zlomu. Nie masz na oplaty to zwijac mandzur i do prywaciarza na budowe.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Diesel #2763631 | 46.215.*.* 17 lip 2019 17:10

  A kto będzie stwierdzał kiedy auto przyjechało do kraju?? Jakiś niepotrzebny hałas o nic!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Złomiarz #2763595 | 188.147.*.* 17 lip 2019 15:49

  To szybko muszę kupić jakiegoś diesla, skręcić licznik i wyciąć dpf-a

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)