Facebook to również zdrowie?

2019-07-10 17:58:19 (ost. akt: 2019-07-10 17:08:30)

Autor zdjęcia: Fot. Pixabay

Media społecznościowe mają negatywny wpływ na społeczne zachowania młodzieży. Odwrotnie jest w przypadku osób dojrzałych. Wirtualny kontakt ze znajomymi pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, a nawet chroni przed depresją.
Panią Iwonę z Olsztyna po wielu latach odnalazła Barbara, koleżanka z podstawówki. Ich drogi się rozeszły, kiedy pani Barbara wyjechała do Niemiec. — Basia znalazła mnie na Facebooku — opowiada pani Iwona. — Miałam wtedy trudny czas w życiu, kłopoty rodzinne. Kontakt z nią bardzo mnie podbudował, dodał mi energii. Zaczęłyśmy do siebie wieczorami pisywać. Basia zaprosiła mnie do siebie. Po tej wizycie bardzo odżyłam, wróciłam odmieniona.

Pozytywne doświadczenie z mediami społecznościowymi ma także pan Stefan z Olsztyna, emeryt. — Interesuję się ezoteryką i magią — opowiada. — Znajomi nie podzielają moich zainteresowań. Nie mam z kim porozmawiać na ten temat. A na Facebooku znalazłem grupy o tej tematyce. I ludzi, którzy mają taką samą pasję jak jak! Raz na jakiś czas robimy sobie zlot sympatyków. Poznałem ludzi z różnych zakątków Polski i chyba nawet... miłość.

Uczeni z Michigan State University w East Lansing w USA doszli do wniosku, że regularne korzystanie z mediów społecznościowych może chronić zdrowie psychiczne. Wcześniej mówiono o tym, że media społecznościowe mają negatywny wpływ na młodych ludzi. Młodzież porównuje się z innymi, doświadcza hejtu i przemocy. Młodzi użytkownicy social media zarywają noce, bo sprawdzają liczbę lajków, mają problemy z koncentracją i czują się samotni w realnym świecie. Coraz częściej nie dają sobie w nim rady.

Z badań przeprowadzonych przez organizację charytatywną YMCA wynika, że aż u 62 proc. piętnasto- i szesnastolatków zauważono zniekształcony obraz samych siebie i zawyżone oczekiwania co do własnego wyglądu, które wzięły się właśnie z oglądania wyidealizowanych wizerunków innych osób w sieci.

Zupełnie inaczej jest z osobami 50 plus. Przedstawiciele srebrnego pokolenia czerpią same korzyści z wirtualnego świata. Dzięki temu, że przez portale społecznościowe mogą skontaktować się z innymi, odbudować dawne więzi i przyjaźnie, ich dobra samopoczucie wzrasta! Oddziaływanie mediów społecznościowych jest bardzo korzystne, obniża stres, lęk, a nawet wspomaga walkę z depresją.

Jak podaje portal senior.pl, w badaniach przeprowadzonych przez Michigan State University wzięło udział ponad 5 tysięcy ludzi w różnym wieku. — Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące stosowania nowych technologii i poziomu stresu. Jak odkryto pod koniec badań, użytkownicy zarejestrowani w serwisach społecznościowych o 63 proc. rzadziej doświadczali poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub silny lęk. Ryzyko to było jeszcze bardziej osłabione w przypadku tych, którzy zarejestrowali członków rodziny na tych samych portalach — czytamy.

Wnuki pani Anny Kwiatkowskiej z Olsztyna mieszkają w Anglii. — Ale dzięki Facebookowi widzę je codziennie. Z córką rozmawiam przez Messengera. Nie czuję tej odległości — uśmiecha się.

Aż 73 proc. użytkowników internetu w Polsce codziennie korzysta z Facebooka. Mimo że seniorzy (po 65 roku życia) stanowią najmniejszą, bo zaledwie 4-proc. grupę użytkowników tego medium to możliwość zwiększenia kontaktu z rodziną, która przebywa daleko, jest wysoko ceniona przez seniorów.

— Świat mediów społecznościowych i internetu jest dla seniorów źródłem wielu satysfakcji, ale także i obaw — dzieli się swoimi spostrzeżeniami dr Nina Woderska, pedagog. — Seniorzy zdają sobie sprawę z tego, że świat i społeczeństwo wraz z chwilą pojawienia się internetu zmieniły się diametralnie i — by móc za nimi nadążyć — trzeba poznać i nauczyć się nowych, wirtualnych zasad. Do poznania tego świata potrzebują jednak wsparcia ze strony osób, dla których nie jest on tajemnicą.

at

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sara #2760309 | 37.30.*.* 10 lip 2019 21:04

  To co piszą to prawda, wiem to z własnego doświadczenia i cieszę się że facebook jest.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Marian #2760239 | 89.228.*.* 10 lip 2019 18:51

  Oddziaływanie mediów społecznościowych jest bardzo korzystne, obniża stres, lęk, a nawet wspomaga walkę z depresją.POTWIERDZAM . MAM JUŻ CZWARTĄ ŻONE:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. AS_61 #2760233 | 83.5.*.* 10 lip 2019 18:26

   CHORE SPOŁECZEŃSTWO !!!!!!!!!!!!!!!!!! X 10000000 Wprowadziłem swoje dan jako np: nazwisko :erhegerger, imię ehg9ee9gi8u0, itd.. Następnego dnia zalogowałem się i wyszło na jaw że, byli tam moi prawdziwi znajomi. BRAWO INWIGILACJA

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz