Minister Jadwiga Emilewicz chce, by Olsztyn dostał centralny urząd

2019-07-09 15:04:05 (ost. akt: 2019-07-09 14:52:01)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Czy w Olsztynie będzie mieścić się jeden z centralnych urzędów państwowych? Zdaniem Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, w stolicy Warmii i Mazur mógłby się znaleźć Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Szykuje się wielka rewolucja w centralnych instytucjach administracji publicznej, a właściwie ich przeprowadzka. — W kolejnej kadencji jesteśmy gotowi przenieść więcej instytucji centralnych do byłych miast wojewódzkich — zadeklarowała podczas konwencji PiS w Katowicach Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.


Zdaniem pani minister, np. Główny Urząd Geodezji i Kartografii mógłby znaleźć się w Olsztynie, gdzie znajduje się uczelnia kształcąca najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

— Z całą pewnością będę rekomendować, aby w nowej kadencji jednym z pierwszych urzędów, który nadawałby się do przeniesienia, był Główny Urząd Geodezji i Kartografii — powiedziała minister, dodając, że w Olsztynie, korzystając z wykształconych kadr, urząd ten mógłby lepiej i taniej świadczyć usługi dla całej Polski.

Jako przykład takich przenosin minister Emilewicz podała przeniesienie głównego laboratorium Urzędu Miar do Kielc czy decyzję o ulokowaniu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości w Radomiu. — Ale to dopiero początek — stwierdziła.
Słowa uznania pod adresem olsztyńskiego wydziału ucieszyły władze Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM, który posiada wysoką kategorię naukową A.

— Jak widać z wypowiedzi pani minister jest to doceniane — zauważył dr hab. Jacek Rapiński, prodziekan ds. nauki WGIPiB. — Nasi absolwenci są dobrze przygotowani do pracy zawodowej zarówno w firmach komercyjnych, jak i w administracji publicznej. Część obecnych pracowników GUGiK to absolwenci UWM, jednak trudno mi jest jednoznacznie ocenić pomysł przeniesienia GUGiK-u do Olsztyna — dodał prof. UWM.

Mówiąc o nowym programie dla średnich miast Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, powiedział w mediach, że niektóre decyzje o przeprowadzce już zapadły. Na część zmian w Prawie i Sprawiedliwości nie ma zgody.

Najważniejszym punktem proponowanych zmian będzie przenoszenie ważnych instytucji z Warszawy do innych miast wojewódzkich oraz tych o średniej wielkości.

— Mamy szczegółową naukową analizę, które instytucje można porozmieszczać w jakich miastach. Zmierzyliśmy to potencjałem ludzkim, akademickim, odległością od innych miast oraz gęstością sieci komunikacyjnej. Nasi eksperci wykonali bardzo dobrą pracę — podkreślił wicepremier.

Dziś duże miasta i ośrodki rosną w siłę, małe i średnie walczą z odpływem mieszkańców. Miasta pozbawione przywilejów „wojewódzkich” nie tylko nie mają równego dostępu do środków i inwestycji, ale tracą również kapitał ludzki.

— Jeśli poważnie traktujemy hasła o równoważeniu rozwoju kraju, potrzebujemy większej liczby biegunów wzrostu w postaci ośrodków — podkreślają eksperci Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego w swoim raporcie pt. „Deglomeracja czy degradacja? Potencjał rozwoju średnich miast w Polsce”.

Czy deglomeracja, przenoszenie miejsc pracy, urzędów centralnych, poza obręb metropolii, to panaceum na wszystkie kłopoty z jakimi zmagają się małe i średnie miasta? Uwolni ich potencjał?

— Ten pomysł jest warty namysłu, ponieważ powinniśmy stawiać na zrównoważony rozwój— mówi dr Jacek Poniedziałek, socjolog z UWM. — I powinniśmy w jakiś sposób te regionalne stolice wzmacniać. Nie tylko Olsztyn, ale Rzeszów, Opole powinny być dla swoich regionów lokomotywami wzrostu.
— Decentralizowanie procesów zarządzania państwem powodowałoby, że takie miasta jak Olsztyn postrzegane byłby inaczej przez inwestorów, nie jako prowincjonalne miasta, ale miasta, które coś znaczą, skoro ulokowano tu ważny centralny urząd. Niektóre metropolie regionalne jak np. Trójmiasto czy Wrocław same z siebie dobrze się rozwijają. Innym trzeba trochę pomóc.

Tymi, którym trzeba pomóc są Elbląg i Ełk. Na podstawie przeprowadzonej analizy eksperci Klubu Jagiellońskiego wytypowali 15 najsłabszych ośrodków będących potencjalnymi biegunami wzrostu, które wymagają najpilniejszej interwencji państwa, wśród nich znalazły się właśnie Elbląg i Ełk.

— Deglomeracja musi mieć swoje granice — zauważa dr Poniedziałek. — Tutaj trzeba znaleźć taki sposób, żeby nie rozpraszać środków, instytucji. Żeby uzyskać jakiś efekt, trzeba na czymś się skupić. I trzeba byłoby porobić analizy, czy nie uczynić też Ełku taką subregionalną lokomotywą wzrostu, żeby ten wzrost rozlewał się na wschodnie Mazury.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jadwiga_Misiak #2760698 | 81.190.*.* 11 lip 2019 17:42

  Kto z Porozumienia jest w potrzebie? Komu dobrą fuchę w Olsztynie chcą przygotować?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Eva #2760653 | 46.77.*.* 11 lip 2019 15:32

  Powinien tu urzędować Narodowy Konserwator Zabytków lub Ministerstwo Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego. Mamy wszak w Olsztynie najwyższej klasy specjalistów od zabytków, a już na pewno od architektonicznych dokonań epoki PRL. Negują decyzje wszystkich instancji konserwatora zabytków, więc prawdopodobnie mają wyższe kompetencje i wiedzę w tym zakresie.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. okok #2760050 | 109.241.*.* 10 lip 2019 12:27

  Takie tam przedwyborcze brednie, jak zawsze... Nie ma się nad czym zastanawiać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Norbert #2759939 | 80.55.*.* 10 lip 2019 09:14

  Jakie możliwości ma Pani Emilewicz w tym rządzie? Czy ktoś jej słucha, chyba tylko GO ale za reklamy z Urzędu Wojewódzkiego. Czemu nie informujecie o problemach z lekami w Olsztynie? Ja mam syna chorego na padaczke i coś o tym wiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Dziura Olsztyn #2759837 | 188.146.*.* 9 lip 2019 22:17

  Centralny Urząd od: nadmiaru świateł drogowych, dziurawych dróg, ciśzy nocnej na starówce od 22 godz. w wakacje, drogiego piwa w knajpach, układów w mieście, biedy, galerii w centum miasta, i wielu podonych innych !

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5