"U noju na Warniji" w Gietrzwałdzie

2019-07-09 12:07:35(ost. akt: 2019-07-10 11:45:17)

Autor zdjęcia: Gmina Gietrzwałd

Ach, co to był za festiwal! Śpiewy, tańce, kolorowe stroje i mnóstwo dobrej energii. W minioną sobotę tj. 6 lipca do Gietrzwałdu zjechało kilkaset osób. Ogrody Gietrzwałdzkie mieniły się kolorem strojów ludowych a wszechobecna muzyka i śpiewy towarzyszyły zebranym. Festiwal kultur „U noju na Warniji” rozpoczął się symbolicznym przecięciem wstęgi. Tuż po tym, z przytupem trzewików zebrani wkroczyli w świat muzyki ludowej i biesiadnej.
Była to już III odsłona festiwalu, który pięknie wpisuje się w magię wyjątkowego miejsca, jakim jest Gietrzwałd. Wydarzenie miało charakter konkursu. Uczestnikami były oczywiście zespoły ludowe z całego województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku widownia mogła podziwiać prezentacje aż 24 grup śpiewaczych.

Atrakcyjności wydarzeniu dodały stoiska z rękodziełem, z wyrobami garmażeryjnymi sporządzonymi według tradycyjnych receptur. Nie zabrakło też ciast i ciasteczek. Odwiedzający mogli nie tylko podziwiać, ale też zakupić najróżniejsze ręcznie wykonane przedmioty. Wśród stoisk znalazły się kramiki gietrzwałdzkich kół gospodyń wiejskich, Gminnego Ośrodka Kultury, stowarzyszeń oraz miejscowych przedsiębiorców. Najmłodsi mogli pobawić się pod okiem pań animatorek z Karuzeli Kultury.
Festiwalowi towarzyszyły degustacje potraw zbożowych. Prawdziwe rarytasy w postaci klusek, kiszki, ciast i ciastek zaspokoiły nawet największego smakosza. Prym wiodła oczywiście tradycyjna pajda chleba ze smalcem.
Wśród zachwytów nad śpiewem i unoszącą się muzyką, komisja konkursowa podjęła się trudu oceny wszystkich występów. Oceniającymi byli prawdziwi profesjonaliści, znawcy tematu:

• Dominik Sidor, znawca folkloru, członek-założyciel Grona Konsultacyjnego ds. Tradycji Taneczno-Muzycznych i Obrzędowych Regionu Warmii i Mazur – przewodniczący
• Angelika Rejs, kierownik Muzeum w Morągu – członek
• Magdalena Biryło, etnograf, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – członek
Ocenie podlegały takie zagadnienia jak dobór repertuaru, zgodny z tradycją ludową, prezentowane stroje i rekwizyty czy też ogólny wyraz artystyczny.

Wszystkie zespoły zaprezentowały się przepięknie, spośród nich z dużym trudem wyłoniono zwycięzców:
Kategoria: Piosenka ludowa
I miejsce ex aequo – Zespół „Warmińska kuźnia” (Czerwonka) oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy Sterławiacy (Sterławki Wielkie),
II miejsce – Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Reszelanie” (Reszel),
III miejsce – Zespół „Rostkowianie” (Rostki).
Kategoria: Piosenka biesiadna
I miejsce – nie przyznano,
II miejsce – Zespół „Sasanki” (Suchacz),
III miejsce – Zespół „Kalina” (Jędrychowo).

Organizatorami wydarzenia byli: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Gmina Gietrzwałd, Stowarzyszenie „Piękny Most”, Rol-Wam” Sp. z o.o.

GALERIA ZDJĘĆ


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GminaGietrzwald