Ruszył proces Rosjanina oskarżonego o wzięcie i przetrzymywanie zakładnika

2019-06-28 17:03:30(ost. akt: 2019-07-03 11:21:29)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces Karena V. oskarżonego m.in. o wzięcie i przetrzymywanie zakładnika oraz grożenie śmiercią i porwaniem dziecka świadkowi w celu zmiany obciążających go zeznań.
W pierwszym i zarazem najpoważniejszym zarzucie Karen V. został oskarżony o to, że w okresie od 13 do 17 marca 2017 r. na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, wziął, a następnie przetrzymywał zakładnika w osobie Artura K. (obywatela Polski) oraz groził m.in. śmiercią i porwaniem syna innej kobiety (obywatelki Polski) jako świadkowi w prowadzonym przez policję postępowaniu o „stalking”.

W ocenie prokuratora Karen V. chciał w ten sposób zmusić kobietę do zmiany obciążających go zeznań. Ponadto wzięcie i przetrzymywanie Artura K. jako zakładnika miało wiązać się z wielokrotnym grożeniem K. śmiercią, w tym z użyciem noża, zaborem pieniędzy (6 tys. rubli, 500 euro i 1,8 tys. zł), użytkowanego przez niego samochodu marki BMW o wartości około 35 tys. zł oraz próbą zmuszenia go do zapłacenia 30 tys. euro w zamian za uwolnienie.

Według ustaleń prokuratury kobieta i Karen V. w przeszłości żyli w nieformalnym związku. Po rozstaniu pozostawali w konflikcie, który doprowadził do zainicjowania przez kobietę postępowania przygotowawczego o „stalking”.

W rezultacie w dniu 3 stycznia 2017 r. w nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn-Północ postępowaniu zostało wydane postanowienie o przedstawieniu Karenowi V. zarzutu uporczywego nękania. Rosjanin został wówczas oddany pod dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z kobietą oraz zakazem zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 100 metrów.

Karen V. pozostawał w konflikcie także z Arturem K., którego miał oskarżać o złożenie obciążających go wyjaśnień w sprawie o wymuszenia rozbójnicze. Sąd Rejonowy w Bartoszycach w dniu 30 sierpnia 2016 r. wydał w tej sprawie wyrok skazujący wobec obu mężczyzn.

Karen V. został zatrzymany w dniu 8 listopada 2018 r. i obecnie przebywa w Zakładzie Karnym w Barczewie. Mężczyzna nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów, wskazując, że obciążający go świadkowie złożyli fałszywe zeznania motywowane zemstą i chęcią wyeliminowania go z granicy polsko-rosyjskiej, ponieważ stanowił on przeszkodę w nielegalnym procederze, który uprawiali.

Sąd Okręgowy w Olsztynie