WARMIŃSKO-MAZURSKIE: rośnie liczba e-recept

2019-06-28 15:54:01 (ost. akt: 2019-09-06 09:52:28)   Artykuł sponsorowany
E-RECEPTA NA WAKACJACH: Trudno zabierać na wakacje całą dokumentację medyczną: swoją i dzieci oraz przepisane recepty. Teraz już nie muszę. Mam wszystko pod ręką w IKP.  W razie nieprzewidzianej choroby mogę w każdej chwili wykupić leki.

E-RECEPTA NA WAKACJACH: Trudno zabierać na wakacje całą dokumentację medyczną: swoją i dzieci oraz przepisane recepty. Teraz już nie muszę. Mam wszystko pod ręką w IKP. W razie nieprzewidzianej choroby mogę w każdej chwili wykupić leki.

Autor zdjęcia: mat. prasowy

W całym kraju rośnie popularność rozwiązań wprowadzanych w ramach elektronicznej platformy e-zdrowie. Teraz czas na woj. warmińsko-mazurskie, którego mieszkańcy zaczęli korzystać z nowych, cyfrowych udogodnień. Liczba wystawionych e-recept przekroczyła już 16,9 tys. Nie wiesz, czy Twój lekarz wystawia już e-recepty? Zapytaj o to podczas następnej wizyty - to wygodne rozwiązanie także na wakacyjne wyjazdy,
Elektroniczna platforma e-zdrowie to projekt, którego celem jest cyfryzacja polskiej służby zdrowia. Nowoczesny system przełoży się na ogólną poprawę jakości usług medycznych i ułatwi pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej. Pierwsze, wdrożone usprawnienia, takie jak Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz e-recepta zostały pozytywnie przyjęte przez mieszkańców regionu: – Do 31 maja e-recepty wystawiło u nas 59 lekarzy dla 2713 pacjentów. Są one wystawiane już w 16 miastach województwa - informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ.

E-recepta zawsze pod ręką


Dlaczego mieszkańcom woj. warmińsko-mazurskie opłaca się korzystać z e-recepty? Przede wszystkim ze względu na jej funkcjonalność – zapisana w cyfrowym systemie nie potrzebuje zbędnego „papierka”. Przepisane na jednej recepcie leki można wykupić w różnych aptekach, nie tracąc przy tym refundacji. E-receptę doceniają także osoby przewlekle chore, dla których jest ona dużym ułatwieniem. Po ustaleniu z lekarzem, mogą kontynuować kurację bez potrzeby kolejnej wizyty w gabinecie. Cyfrowe udogodnienie to też większa czytelność. Wyeliminowane zostają sytuacje, w których farmaceuta nie może odczytać nazwy przepisanego leku lub robi to błędnie. Tym samym wzrasta bezpieczeństwo pacjentów. Nowe rozwiązania dają również stały wgląd do listy przepisanych leków, dzięki czemu w każdym miejscu i czasie można sprawdzić sposób ich przyjmowania oraz dawkowanie.


Trudno zabierać na wakacje całą dokumentację medyczną: swoją i dzieci oraz przepisane recepty. Teraz już nie muszę. Mam wszystko pod ręką w IKP. W razie nieprzewidzianej choroby mogę w każdej chwili wykupić leki lub przekazać lekarzowi informacje na temat dotychczasowego leczenia.
Anna Kowalska, mieszkanka Piaseczna

E-recepta na wakacjach:

Proste zasady działania


Otrzymanie e-recepty jest proste. W pierwszym kroku lekarz przepisuje lekarstwa, wprowadzając informacje do systemu. Następnie e-mailem lub/i SMS-em pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje w aptece. Na tej podstawie farmaceuta wydaje leki.

Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub/i e-mailem, konieczne jest aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta przy pomocy profilu zaufanego, a następnie ustawienie powiadomień w zakładce „moje konto”.

IKP to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, którą można porównać do „cyfrowej karty pacjenta”. Szybko i bezpiecznie znajdziemy w niej informacje o leczeniu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła. Przykładowo w każdym miejscu i czasie mozesz sprawdzić otrzymane e-skierowania i terminy zaplanowanych konsultacji, zabiegów lub pobytów w szpitalu i uzdrowisku, a także historie wizyt od 2008 r., za które zapłacił NFZ. Aby aktywować IKP wystarczy na stronę pacjent.gov.pl.

Nie masz profilu zaufanego?
Już teraz załóż go bezpłatnie.

Przez internet

Zaloguj się na swoje konto bankowe


Odszukaj opcję założenia profilu zaufanego


Bank potwierdzi Twoją tożsamość i gotowe!


W urzędzie

Zarejestruj się na stronie pz.gov.pl


Do 14 dni potwierdź rejestrację w jednym z punktów oznaczonym znakiem PZ (np. w urzędzie skarbowym lub oddziale NFZ)

Listę dostępnych banków oraz punktów potwierdzających znajdziesz na pz.gov.pl.


Ministerstwo Zdrowia od początku mojej kadencji mocno stawia na rozwój technologii i informatyzację. Polacy od wielu lat czekali na możliwość skorzystania z rozwiązań e-zdrowia, które w ostatnich miesiącach stają się już stałym elementem systemu ochrony zdrowia. E-recepta, e-zwolnienie czy IKP to e-usługi, które znają mieszkańcy innych krajów i dlatego jednym z moich priorytetów było to, aby mogli z nich korzystać także Polacy. Jestem lekarzem i dlatego istotne znaczenie ma także fakt, ich wdrożenie poprawia przepływ informacji w ochronie zdrowia. A to dla pacjenta oznacza lepsze leczenie, większe bezpieczeństwo i więcej czasu poświęconego przez personel medyczny, który nie musi tracić go na zbędną biurokrację.

prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia:

Ministerstwo Zdrowia od początku mojej kadencji mocno stawia na rozwój technologii i informatyzację. Polacy od wielu lat czekali na możliwość skorzystania z rozwiązań e-zdrowia, które w ostatnich miesiącach stają się już stałym elementem systemu ochrony zdrowia. E-recepta, e-zwolnienie czy IKP to e-usługi, które znają mieszkańcy innych krajów i dlatego jednym z moich priorytetów było to, aby mogli z nich korzystać także Polacy.


Obrazek w tresci