Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Czy znów będziemy pracować dłużej?

2019-06-26 20:01:19 (ost. akt: 2019-06-26 17:35:04)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Czy rząd myśli o zmianach w systemie emerytalnym? Oficjalnie politycy zaprzeczają, ale była premier Beata Szydło powiedziała ostatnio w jednym z wywiadów, że trzeba będzie rozpocząć dyskusję na ten temat.

PiS zdobył sobie zwolenników wśród wielu wyborców, przywracając m.in. poprzedni wiek emerytalny, który został podniesiony za rządów PO-PSL. Jednak to, co wydawało się już załatwione, nieoczekiwanie wraca. Politycy PiS zaczęli mówić o konieczności zmian w systemie emerytalnym. Pierwsza o tym powiedziała na początku czerwca w wywiadzie dla „Wprost” Beata Szydło. Podkreśliła, że trzeba będzie rozpocząć dyskusję o systemie emerytalnym. — Moim zdaniem jest to nieuniknione, ale to będzie temat na następną kadencję rządu Prawa i Sprawiedliwości — stwierdziła była premier Beata Szydło.

Czy PiS myśli o zmianach, w jakim kierunku miałyby pójść? — słowa te mogły zaniepokoić wielu tych, którzy wybierają się niebawem na emeryturę. Zastanawiają się, czy rząd każe im pracować jednak dłużej. I ten niepokój nie uszedł uwadze rządzących.

— W najbliższej przyszłości nie przewidujemy zmian w sferze systemu emerytalnego — zadeklarował we wczorajszym "Super Expressie" wicepremier Jacek Sasin. Polityk podkreślił, że jeśli dojdzie do reformy systemu, to zmiany będą poprzedzone konsultacjami społecznymi.

Sasin powiedział, że na razie sytuacja ZUS, wbrew prognozom krytyków, nie uległa pogorszeniu, a można nawet stwierdzić, że jest on w lepszej kondycji. Jak ocenił, wpływ na ten stan rzeczy ma niższa stopa bezrobocia, uszczelnienie systemu oraz wyższe wynagrodzenia. — Więcej osób pracuje, dzięki czemu wpływy ubezpieczyciela są większe — podkreślił wicepremier.

Na pytanie, czy jeśli dojdzie do reformy systemu, to będą one poprzedzone konsultacjami społecznymi, Sasin powiedział: — Prawo i Sprawiedliwość gwarantuje, że żadne decyzje nie zostaną podjęte bez udziału Polaków. Nigdy nie zrobimy tak, jak nasi poprzednicy, którzy bez konsultacji społecznych podjęli decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego. Wykluczamy to — zapewnił.

Nie tylko ewentualne zmiany w systemie emerytalnym mogły ostatnio zaniepokoić Polaków, ale też szczególnie osoby samotne, pomysł wprowadzenia podatku od bezdzietnych tzw. bykowego.

„Rzeczpospolita” napisała, że nowym elementem polityki państwa mogą być wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa. Podatek ten zwany jest bykowym. Dziennik opierając się na niejawnym rządowym projekcie autorstwa MSWiA dotyczącym polityki migracyjnej państwa, napisał, że padają w nim przykłady takich rozwiązań stosowanych w innych państwach UE. W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23. roku życia płacą wyższe o 0,25 pkt proc składki na ubezpieczenia społeczne. Rząd szybko zareagował na te sensacje. — Projekt, o którym pisze „Rzeczpospolita”, jest jedynie wstępną koncepcją, która zawiera różne propozycje dot. migracji i rynku pracy. Na obecnym etapie minister Elżbieta Witek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych — podało MSWiA na Twitterze.

Czy czeka nas reforma systemu emerytalnego, jak też nowe podatki o to zapytaliśmy posłów z Warmii i Mazur?

Jerzy Małecki, poseł PiS: — Stoimy przed dyskusją na temat systemu emerytalnego, ale na pewno przed ewentualnymi zmianami, jeśli będą, odbędą się szerokie konsultacje społeczne i każdy będzie mógł się wypowiedzieć. Zdajemy sobie sprawę z problemów demograficznych, jest nas coraz mniej, przybywa też emerytów. Od 1 lipca wchodzą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe, pozwalające na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę i ta emerytura będzie większa niż ta tradycyjna ZUS-owska. I co ważne te środki z PPK będą dziedziczone. Z tego co wiem, nie prowadzimy prac nad dodatkowym opodatkowaniem osób samotnych, a tak na marginesie taki podatek był chociażby na Białorusi. Nie prowadzimy też prac nad podatkiem katastralnym. Nas nie stać na taki podatek, jesteśmy za biedni.

Janusz Cichoń, poseł PO: — PiS ciągle majstruje, bo to co robi z OFE, to też tak naprawdę jest zmiana w systemie emerytalnym. Wygląda na to, że przy takim rozpasaniu wydatków, z którym mamy do czynienia, ktoś zaczyna myśleć o zmianach. Choć sytuacja ZUS nie jest zła, głównie dzięki zatrudnionym i płacącym składki Ukraińcom. Jednak trudno zgadnąć, w jakim kierunku to pójdzie. PiS dementuje teraz wszystko, ale z tego, co słyszę, to pracują i nad podatkiem katastralnym, czyli majątkowym. Pracują nad podwyższeniem VAT nawet do 27 proc. jak jest na Węgrzech. Widać, że PiS szuka pieniędzy i szuka różnych rozwiązań. Toteż słyszymy też o podatku bykowym, co nie jest mądrym pomysłem. Jestem przeciwnikiem wymyślania nowych podatków, bo trzeba upraszczać system podatkowy, a nie go komplikować.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pis..da #2754634 | 31.135.*.* 28 cze 2019 21:28

  Rozj... ten złodziejski zus i tyle....złodziejstwo nic więcej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PIS to nie cudotworcy #2753678 | 84.62.*.* 27 cze 2019 15:25

  Obiecujac 5 lat temu obnizenie wieku emerytalnego grali w ciemno ale z powodu dobrej konjuktury ostatnich lat wypalilo to. Teraz bedac przy wladzy planuja z glowa i widza, ze ZUS ma coraz mniej pieniedzy i beda musieli podniesc wiek emerytalny, ale oglosza to po wygranych wyborach. A mowa o konsultacjach to proba zlagodzenia nastroju.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Paweł #2753657 | 79.187.*.* 27 cze 2019 14:46

  IDZIE WYCIECZKA POD SEJMEM I SŁYSZĄ GROMKIE: -100 LAT,100 LAT,100 LAT -A CO TO IMPREZA JAKAŚ ,IMIENINY,URODZINY ? -NIE NIC Z TEGO ,GŁOSUJĄ WIEK EMERYTALNY.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Bezdzietny #2753646 | 37.47.*.* 27 cze 2019 14:25

  A jeżeli ktoś nie może mieć dzieci ze względów zdrowotnych to jeszcze za kare ma płacić wyższe podatki!!?? Dno!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pele #2753560 | 46.170.*.* 27 cze 2019 11:08

   A ja się cieszę, że olsztynianie mają dobrze poukładane w głowach i nie są z pisiorami....od razu mi lepiej :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)