Zabójstwo 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku. Policja wydała oświadczenie

2019-06-25 17:17:14 (ost. akt: 2019-06-25 17:33:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Policja nie otrzymała informacji, że decyzją sądu dziecko wróciło do biologicznych rodziców. W tej sprawie wydane zostało oświadczenie.
Rodzice 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka usłyszeli w poniedziałek zarzut zabójstwa oraz wykorzystywania seksualnego. Sąd Okręgowy w Suwałkach zastosował środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu.

Najbliżsi 35-letniej kobiety twierdzą, że sprawę niewłaściwego sprawowania opieki nad dziewczynką zgłaszali służbom. "Dzwoniliśmy na policję. Policja powiedziała, że nie może nic z tym zrobić: "proszę dzwonić do MOPS-u". MOPS powiedział, że tam nic złego się nie dzieje - mówiła w TVN24 jedna z krewnych.

Matka od wielu lat była uzależniona od narkotyków.
— Każdy ze znajomych o tym wiedział, bo potrafiła nawet chodzić naćpana z wózkiem po mieście albo demolować mieszkanie — mówiła Gazecie Olsztyńskiej sąsiadka Anny W. — Potrafiła też sama do własnego mieszkania się włamywać, mleko po ścianach rozlewała, rwała ubrania, niszczyła meble, a takie fazy miała dosyć często, bo łączyła psychotropy z narkotykami. Jednak gdy nic nie brała, to dbała o dzieci i nie widziałam wtedy nic niepokojącego. Przychodziła do mnie ze swoją malutką córeczką na kawę. Ja też czasami na chwilę zostawiałam moje dzieci pod jej opieką. Nigdy nie widziałam, aby uderzyła swoje dzieci, najwyżej krzyczała na nie i tym bardziej jestem zszokowana. Nie wiem, co musiało strzelić jej do głowy, żeby tak postąpić z takim maleństwem.


"Uprzejmie informuje, że to z inicjatywy policji dziecko w listopadzie ubiegłego roku zostało odebrane rodzicom. Związane było to z podejmowanymi interwencjami w stosunku do rodziców dziewczynki oraz okolicznościami w jakich do nich dochodziło. O sytuacji informowaliśmy zarówno Sąd jak i inne instytucje. Policja nie otrzymała informacji, że decyzją sądu dziecko wróciło do rodziców, nie znamy uzasadnienia tej decyzji, jednakże w ostatnim czasie nie było zgłaszanych interwencji policyjnych w stosunku do tej rodziny" — informuje Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Przypomnijmy, w listopadzie 2018 roku, dziecko decyzją sądu zostało umieszczone w rodzinie zastępczej. Z kolei w marcu sąd zdecydował o powrocie dziewczynki do matki. Podczas wizyt pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nie widzieli nic niepokojącego. Rodzina miała stały kontakt z kuratorem zawodowym, kuratorem społecznym, dzielnicowym i nic nie wskazywało na to, że dojdzie do takiej tragedii. Jeśli chodzi o decyzję sądu dotyczącą powrotu dziecka, to nad jego bezpieczeństwem cały czas czuwał kurator.

— Decyzją sądu kurator został zobowiązany do składania miesięcznych sprawozdań z wykonywania kontroli i nadzoru nad rodziną. W wykonaniu orzeczenia sądu kurator rodzinny składał wywiady sporządzone w dniach 30 kwietnia oraz 30 maja. Każdy wywiad poprzedzony był osobistym kontaktem z rodziną podejrzanych. Treść wywiadów nie spowodowała konieczności zmiany decyzji sądu rodzinnego z urzędu w przedmiocie władzy rodzicielskiej nad małoletnią. W dniu 7 czerwca kurator złożył ostatnią niezapowiedzianą wizytę w rodzinie. Kolejna była planowana 20 czerwca — mówi sędzia Marcin Walczuk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ten/ta sędzia #2755508 | 91.233.*.* 1 lip 2019 09:54

  która oddała dziecko powinna odpowiadać za nie umyślne spowodowanie śmierci. I wszystko w temacie nadzwyczajnej kasty. Pies ich ...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. brak slow #2754512 | 176.198.*.* 28 cze 2019 16:41

  Jeszcze sie okaze ze ten mezczyzna to jakis znac pedofil z Suwalk. Czemu i nim nic nie mowi cisza dobre sobie. Bo lepiej zawalic wider na rodzicow narkomanow i po sprawie. Niz szukac winnych.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. brak slow #2754061 | 176.198.*.* 28 cze 2019 08:53

  Przeciesz sasiedzi widzieli u niej jakiegos mezczyzne co z nim nikt go nie szuka niechce chce przesluchac?!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. brak slow #2754027 | 176.198.*.* 28 cze 2019 07:46

  Olecko male miasteczko kazdy kazdego zna, kazdy kazdemu w lape dal . Jesli to nie rodzina rodziny to znajomy znajomego i tak w kolko. Ci co zawinili Sad MOPS kurator Policja powini oddpoiedziec za to i pospadac ze stolkow. Ogromne korupstwo. Moim zdaniem bylo wiadomo ze dziecko wraca do narkomanow w takich okolicznosciach powinien Kurator przychodzic na wizity z lekarzem obejrzec dziecko zrobic zdjecia opinia lekarska tez powinna byc jak dziecko zostaje oddane z rodziny zastepczej i jak teraz wyglada i jaki jest stan jego zdrowia. No tak robota papierkowa a komu tego sie chce. No moze w koncu cos sie zmieni poruszylo calym karjem moze w koncu zmienia sie przepisy na leprze dzieciom. Bo to nie pierwszy taki przypadek.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. stary #2753122 | 83.9.*.* 26 cze 2019 14:45

  Właściwie, to burmistrz powinien pomyśleć o jakiejś nagrodzie ewentualnie odznaczeniu za rozsławienie miasta.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)