Upał groźny dla zwierząt

2019-06-30 14:00:00(ost. akt: 2019-06-28 17:46:05)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Lato w pełni, a niebawem powróci do nas także fala upałów. Dlatego warto mieć na uwadze dobro naszych czworonożnych przyjaciół, którzy tak jak my nie najlepiej znoszą bardzo wysokie temperatury. Jak możemy im pomóc przetrwać?
Czworonogi źle znoszą wysokie temperatury, ponieważ nie posiadają gruczołów potowych tak jak ludzie. Przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny.

Chociaż koty to zwierzęta ciepłolubne, nie będą się czuły zbyt dobrze zamknięte w domu, gdy za oknem temperatura osiągnie 30 stopni w skali Celsjusza. Warto pamiętać, że koty wydalają śladowe ilości potu. Gruczoły odpowiadające za to mają na podeszwach łap oraz pod pachami. Pies natomiast oddaje nadmiar ciepła pyskiem, czyli po prostu zieje. Dlatego łatwiej się też przegrzewa.

Szczególnie ciężko jest w tym okresie zwierzętom starszym, z problemami kardiologicznymi, zwierzętom otyłym, szczeniętom oraz sukom ciężarnym. Szczególną opieką należy otoczyć także zwierzęta o długiej sierści.

Co zrobić, by czworonożny pupil przetrwał upały?
Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą zminimalizować ryzyko udaru. Pies czy kot powinien mieć stały dostęp do świeżej zimnej wody. Spacery należy odłożyć na godzinny poranne i wieczorne, kiedy jest troszeczkę chłodniej. Staramy się nie spacerować z psami po gorącym asfalcie bo grozi to oparzeniami. Nie schładzajmy zwierzęcia wodą, bo jest ryzyko, że zrobimy mu w ten sposób krzywdę. Gdy jest bardzo gorąco, ostatecznie można nakryć czworonoga schłodzonym ręcznikiem. Zwierzętom, które stale przebywają na dworze należy zapewnić zacienione miejsca. Możemy też pomóc zwierzętom wystawiając chłodną wodę na podwórku. Skorzystają z niej bezdomne koty, psy, czy nawet ptaki.


Objawy przegrzania i udaru
Objawy, które powinny zacząć nas niepokoić to nasilone zianie, przyspieszony oddech, ospałość, suchość i bladość błon śluzowych oraz podwyższona temperatura i wymioty. W bardziej zaawansowanych przypadkach może pojawić się utrata przytomności a nawet drgawki. W przypadku podejrzenia przegrzania należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii!

 
Wysokie temperatury mogą okazać się bardzo niebezpieczne również dla zwierząt


Zwierzę w nagrzanym aucie. Co robić?
Często spotykanym problemem jest zostawianie zwierząt w samochodach na parkingu. W aucie stojącym w słońcu, w którym nie działa ani klimatyzacja, ani choćby nawiew, temperatura szybko rośnie do wartości niebezpiecznych dla zdrowia i życia zamkniętych w nim zwierząt. Samo pozostawienie uchylonego okna nie zawsze może uratować czworonoga przed skutkami upałów. Dlatego należy pamiętać, że jest to niedopuszczalne i może skończyć się tragicznie.
Sam fakt zamknięcia zwierzęcia w samochodzie nie jest przestępstwem. Muszą jeszcze zaistnieć warunki rzeczywistego zagrożenia. Dlatego nie będąc absolutnie pewnym, czy potrzebna jest natychmiastowa interwencja poprzez wybicie szyby w aucie, lepiej spróbować pomóc w inny sposób. W pierwszej kolejności zadzwoń na policję albo do straży miejskiej. Informując służby o zagrożeniu, formalnie wypełniasz swój obowiązek udzielania pomocy.


Zwierzęta a prawo
Ustawa o ochronie zwierząt wyraźnie stwierdza, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, przez które rozumieć należy zapewnienie zwierzęciu opieki i ochrony, uwzględniające jego potrzeby. Dotyczy to nie tylko psów i kotów, czyli tzw. zwierząt towarzyszących, ale wszystkich innych zwierząt kręgowych, a zatem również ptaków czy kotów wolno żyjących.