Polakom nie wystarcza już 26 dni urlopu

2019-06-24 20:13:31 (ost. akt: 2019-06-24 20:13:56)

Autor zdjęcia: Fot. Pixabay

Polacy uwielbiają wypoczywać. Dlatego 26 dni urlopu już im nie wystarcza. Mimo że w kalendarzu mamy dużo przerw świątecznych, to chcielibyśmy urlopować więcej niż przewiduje Kodeks Pracy. Czy stać nas na to, żeby być drugą Francją?
Pod względem urlopu Polacy mają o niebo lepiej niż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, którzy nie mają ani jednego dnia płatnego urlopu wypoczynkowego, ale daleko im do Francuzów odpoczywających aż 30 dni w roku.

W Polsce długość płatnego urlopu zależy od stażu pracy. Kodeks Pracy mówi, że osobom pracującym mniej niż dekadę przysługuje 20 dni w roku. O 6 dni dłużej odpoczywać mogą ci, którzy mają ponad dziesięcioletni staż pracy. Jednak wielu Polaków narzeka na 26 dni urlopu wypoczynkowego. Z badań przeprowadzonych dla Wirtualnej Polski i Money.pl wynika, że

64 proc. badanych pracowników uważa, że dni wolnych jest zdecydowanie za mało lub raczej za mało i rząd powinien zwiększyć liczbę dni urlopu.

Jedynie 6 proc. ankietowanych jest zdania, że 26 dni zagwarantowanego urlopu to za dużo, a 30 proc. przebadanych osób nie wie, czy urlopu wypoczynkowego jest za dużo, czy za mało.

A jak wypoczynek od pracy wygląda w innych krajach? Portugalczycy odpoczywają 22 dni w roku, a Niemcy 24 dni. Jeśli Niemiec potrzebuje więcej wypoczynku, może dostać urlop bezpłatny. Zarówno w Portugalii jak i w Niemczech są dni ustawowo wolne od pracy. Niemcy jednak muszą przestrzegać kalendarza: jeśli nie wykorzystają urlopu do 31 marca kolejnego roku, to wolne im przepada.

Japończykom natomiast należy się 20 dni płatnego urlopu, ale nie wykorzystują nawet połowy. Od dawna wiadomo, że wielu Japończyków cierpi na pracoholizm. Co ciekawe, jeśli obywatel Japonii zachoruje, musi wykorzystać swój urlop wypoczynkowy, bo nie ma czegoś takiego jak zwolnienie lekarskie. Jest natomiast aż 5 dni wolnego na zmianę stanu cywilnego lub w przypadku śmierci najbliższych.

Na Węgrzech urlop składa się z urlopu w wymiarze podstawowym i dodatkowych dni wolnych. Tutaj o długości wypoczynku decyduje... wiek pracownika. Osoby do 25. roku życia mają prawo 20 dni roboczych, a pracownicy powyżej 45. roku życia otrzymują 30 dni roboczych. Przy czym kodeks pracy dopuszcza wydłużenia podstawowego wymiaru urlopu.

Sporo odpoczynku należy się Grekom. Oprócz płatnego urlopu wypoczynkowego, który wynosi maksymalnie 25 dni (po przepracowaniu dekady u tego samego pracodawcy) lub 20 dni (w pierwszym roku pracy), pracownicy mają prawo do tzw. urlopu okolicznościowego. Na świętowanie zmiany stanu cywilnego otrzymują 5 dni roboczych. Ojcowie w Grecji z okazji narodzin dziecka dostają dodatkowe dwa dni. Ale na tym nie koniec. W każdym roku szkolnym rodzic ma prawo do 4 dni urlopu w celu śledzenia postępów dzieci w nauce. Oprócz tego w Grecji jest 6 dni ustawowo wolnych od pracy.

Zdaniem Marcina Burzy, prezesa Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, Polacy mają wystarczająco dużo urlopu. — Polska gospodarka jest na dorobku, więc wydłużenie wypoczynku może nam się odbić czkawką – uważa.

— W kalendarzu jest tyle świąt i dni wolnych, że jak ktoś chce, to może sobie zrobić dłuższy urlop i odpocząć. Wolne dni od pracy są dobrze rozłożone.
Marcin Burza przyznaje, że on, jako przedsiębiorca, może co najwyżej pozwolić sobie na tydzień urlopu. — Jednak te 26 dni urlopu obowiązujące w Polsce uważam za optymalne rozwiązanie — podkreśla.

O tym, dlaczego urlop jest tak ważny rozmawialiśmy na naszych łamach z psycholog dr Izabelą Sebstyańską-Targowską. —To zupełnie naturalna potrzeba fizjologiczna człowieka — podkreślała w rozmowie z nami. — Ludzie traktują to jako luksus, jak rodzaj fanaberii. A zapominamy, że to jest taka sama potrzeba fizjologiczna jak spanie czy jedzenie, To jest to samo, ten sam poziom potrzeb fizjologicznych, ten sam rodzaj odpoczynku.

Jaka długość urlopu jest idealna? — Idealnie by było, żebyśmy wypoczywali trzy tygodnie bez przerwy. Dlaczego? Bo pierwszy tydzień hamujemy, w drugim tygodniu odpoczywamy, a w trzecim mamy już siły na tyle reaktywowane, żeby z tego totalnego wyciszenia przygotować się do powrotu do pracy — mówiła psycholog.

Czy jest szansa na wydłużenie urlopu? Wydłuży się on automatycznie, jeśli Polakom zostanie skrócony czas pracy z 8 na 7 godzin. Wtedy Polacy otrzymają 30 dni dodatkowego urlopu. Ale czy pracodawcy udźwigną ten finansowy ciężar...?

Aleksandra Tchórzewska

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Powinno to się zmienić #2752884 | 5.172.*.* 26 cze 2019 07:35

  Zamiast rozdawać 500zł powinni dać rodzicom dzieci, które się uczą w szkole podstawowej dodatkowe 5 dni urlopu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. HHHAAAA #2752575 | 31.2.*.* 25 cze 2019 15:57

  KTO MA URLOP??? URLOP TO WOLNE BY DOROBIĆ DO DOCHODÓW DOMOWYCH, NIELICZNI ŻYJĄ KOSZTEM WIELU. URLOPY URWAŁY SIĘ W 89R VV I GDZIE TE ZAPISY Z OKRAGŁEGO STOŁU ...HHAAA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. eu2019 #2752513 | 89.231.*.* 25 cze 2019 14:31

  Mamy 26 dni urlopu, prawo nakazuje "dać" nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych - czyli 2 tygodnie ciagiem. A wystarczyłoby, aby zapis Kodeksu Pracy zmienić z tych 14 na 21 dni, czyli ciągiem 3 tygodnie. I nie trzeba zmieniać ilości dni ogółem, bo 26 wystarcza w zupełności.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Szwajcar #2752419 | 217.153.*.* 25 cze 2019 11:12

  Lenie śmierdzące

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 5. mi starcza #2752392 | 77.111.*.* 25 cze 2019 10:11

  mądry jestem to starcza

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (19)