UOKiK przygląda się sprzedaży rowerów

2019-06-18 16:56:58 (ost. akt: 2019-06-18 17:15:52)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął pięć postępowań, które mają wyjaśnić, czy dystrybucja rowerów i sprzętu rowerowego odbywa się w zgodzie z prawem. Chodzi o popularne marki, takie jak: Merida, Trek czy Cannondale. W tej chwili postępowania są prowadzone w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom.
Prawo antymonopolowe zakazuje porozumień ograniczających konkurencję, m.in. przez przedsiębiorców działających na różnych szczeblach obrotu – np. pomiędzy producentem, wyłącznym dystrybutorem a sprzedawcami detalicznymi. Zabronione jest nie tylko ustalanie cen. Co do zasady niedozwolone jest również zakazywanie lub ograniczanie partnerom handlowym sprzedaży przez internet.

Urząd sprawdza, czy takich praktyk nie stosowali producenci i dystrybutorzy rowerów oraz akcesoriów rowerowych – AMP Polska, Merida Polska, Trek Bicycle Corporation, Cossack i Aspire Sports.

- Zaczynają się wakacje. Wiele osób z pewnością wykorzysta wolny czas na przejażdżki rowerowe. Niektórzy z nich będą chcieli kupić nowy sprzęt. Z naszych informacji wynika, że w przypadku kilku popularnych marek konsumenci mogą płacić więcej niż w warunkach konkurencji lub mieć ograniczony wybór sprzedawców. Wszczęliśmy pięć postępowań, w których będziemy to sprawdzać – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Pierwsze postępowanie dotyczy spółki AMP Polska. Jest to dystrybutor wielu marek akcesoriów rowerowych. Prowadzi własny sklep internetowy, a także sprzedaje produkty innym detalistom. Z informacji UOKiK wynika, że mogło dojść do tzw. dual pricing, czyli sytuacji, w której sprzedawcy internetowi muszą płacić więcej za te same produkty, niż sprzedawcy w tradycyjnych sklepach. AMP Polska mogła stosować odrębny, mniej korzystny system rabatowania dla partnerów handlowych, którzy nie posiadają sklepu stacjonarnego i chcą sprzedawać tylko online. Ponadto mogła zakazywać im sprzedawania produktów na portalach aukcyjnych.

Sprawdzamy też działania Merida Polska. To wyłączny dystrybutor producenta rowerów marki Merida. Z informacji urzędu wynika, że spółka mogła w niedozwolony sposób wpływać na ceny które stosują sprzedawcy w polskich sklepach. Przedsiębiorca mógł odmawiać współpracy z partnerami, którzy sprzedają w intrenecie rowery taniej niż ceny sugerowane w aktualnej ofercie Merida Polska.

W kolejnych trzech postępowaniach przyglądamy się praktykom spółek: Trek Bicycle Corporation, Cossack i Aspire Sports (m.in. rowery marki Cannondale). Urząd podejrzewa, że przedsiębiorcy mogli ograniczać możliwość sprzedaży online dystrybutorom, którzy prowadzili jednocześnie sklep internetowy i stacjonarny. Tym samym konsumenci mogli stracić możliwość nabycia rowerów na dogodnych dla siebie warunkach i po atrakcyjniejszej cenie.

Postępowania wyjaśniające to wstępny etap działań urzędu, prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom. Obecnie trwa gromadzenie materiału dowodowego.

Przypominamy o naszym programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo. Jeżeli wiesz o praktykach ograniczających konkurencję, zawiadom UOKiK. Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl. Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na stronie konkurencja.uokik.gov.pl.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. taka prawda #2750179 | 176.221.*.* 20 cze 2019 19:22

  lepiej wzięliby się za stacje benzynowe. baryłka po 60 $, a cena na stacji wyższa jak baryłka była po 120$

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mama #2749396 | 178.36.*.* 19 cze 2019 10:26

  Brawo dla UOKiK. W Polsce mamy wiele instytucji ochrony konsumentow, kontrolnych itd ale tak naprawde, to wiekszosc z nich nie dziala.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. WilkStary #2749298 | 82.177.*.* 19 cze 2019 07:49

  Ceny rowerów są wręcz absurdalne. Rabaty na stare kolekcje są znikome. W UK można kupić rower z wyprzedaży nawet 40-50% taniej od sugerowanej ceny detalicznej. W Polsce tego nie doświadczymy. Bardzo dobrze niech się temu przyjrzą. Rower to bardzo skuteczny środek transportu i nie powinien być tak trudno dostępny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. san #2749251 | 37.248.*.* 18 cze 2019 23:23

  A nawalona dorcia pojechała rowerykiem do domu. I gitara.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 5. stacje paliw w Olsztynie #2749194 | 37.47.*.* 18 cze 2019 20:49

  Tym powinien zająć się UOKiK. Ceny najwyzsze w Polsce i to na każdej stacji Przypadek permanentny?

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz