Trwają Dni Grunwaldu. Finałem będzie inscenizacja bitwy [PROGRAM]

2019-07-07 11:53:18 (ost. akt: 2019-07-11 10:06:11)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski/ Archiwum

Pola Grunwaldzkie zapełniły się rycerskimi namiotami, a 13 lipca odbędzie się największa inscenizacja bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju.
Bitwa pod Grunwaldem, która miała miejsce 15 lipca 1410 roku, jest uznawana przez historyków za jedno z najważniejszych i najbardziej spektakularnych wydarzeń militarnych średniowiecza. Nic więc dziwnego, że od lat jej inscenizacja przyciąga tysiące miłośników tego okresu i rekonstruktorów z całego świata (m.in. Litwy, Rosji, Niemiec, a nawet USA i Australii).

Na kilka dni przed bitwą rekonstruktorzy rozbijają obozy historyczne,w których mieszkają i żyją według średniowiecznych reguł i zasad. Nie używają współczesnych sprzętów, gotują według średniowiecznych przepisów i ubierają się wyłącznie w historyczne stroje. Pod Grunwald przyjeżdżają także rzemieślnicy, którzy wytwarzają historyczne stroje, naczynia i elementy uzbrojenia.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem to największe widowisko tego typu w kraju i zarazem jedno z największych w Europie. Każdego roku rekonstrukcję średniowiecznej bitwy między wojskami polsko-litewskimi a armią Zakonu Krzyżackiego ogląda nawet 80-100 tysięcy widzów.

Sama inscenizacja jest częścią kilkudniowego wydarzenia, jakim są Dni Grunwaldu 2019. Wydarzenie rozpocznie się już w środę, 10 lipca i potrwa aż do niedzieli, 14 lipca.

Dni Grunwaldu zazwyczaj odbywają się według podobnego scenariusza: są turnieje, koncerty, pokazy artystyczne, warsztaty rzemieślnicze i inscenizacja bitwy. Wstęp jest darmowy, jednak uczestnicy muszą liczyć się z opłatami za parking na Polach Grunwaldu.

Tegoroczna, XXII Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem rozpocznie się o w sobotę, 13 lipca o godzinie 15:00, czyli już za 25 dni.


***

Tak było w ubiegłym roku:
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kasia #2760947 | 213.73.*.* 12 lip 2019 10:03

    czy może ktoś z Państwa wie jak z dojazdem do Grunwaldu i na pole bitwy jadąc od Olsztyna??? chcę jechać z dziećmi i nie wiem czy ma to sens (bo słabo jeśli stanę w korkach na kilka godzin)

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.