Auto uszkodzone przez czynnik zewnętrzny – kto płaci za szkodę?

2019-06-17 09:50:59(ost. akt: 2019-06-17 09:56:36)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. prasowy

Ubezpieczenie OC jest, zatem bez stresu można wyruszyć w podróż. Ale czy na pewno? Co w sytuacji, gdy auto zostanie uszkodzone i brakuje sprawcy, bo szkoda powstała na skutek działania czynników zewnętrznych?
Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż odszkodowanie można otrzymać z ubezpieczenia AC, gdy nasz pojazd uległ zniszczeniu na skutek działania sił zewnętrznych, np. burzy, wichury itp. Niewielu jednak wie, że pewne kategorie zniszczeń można także naprawić z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela posesji lub zarządcy nieruchomości czy drogi.

Auto uszkodzone przez powalone drzewo


Możesz być doskonałym kierowcą, bardzo uważnym na drodze, jednak przed niektórymi zniszczeniami pojazdu, np. podczas burzy, nawet największa przezorność Cię nie uchroni. Jak dochodzić roszczeń i kto zapłaci za szkody wywołane przez wichurę? W takiej sytuacji odszkodowanie możesz otrzymać:

z własnego ubezpieczenia AC

Załóżmy, iż na Twoje auto spadło drzewo i poważnie uszkodziło pojazd. Posiadasz ubezpieczenie AC i chcesz zlikwidować szkodę ze swojej polisy (dokładne informacje na temat AC znajdziesz na stronie Najtaniej u Agenta).

Pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić, jest zabezpieczenie miejsca i zapobieżenie dalszym uszkodzeniom, np. jeśli drzewo wybiło przednią szybę, warto zabezpieczyć wnętrze przed ewentualnym zalaniem na skutek obfitych opadów deszczu. Jeżeli masz taką możliwość, zrób zdjęcia uszkodzonego auta na miejscu zdarzenia. Warto także wezwać policję, aby ta sporządziła stosowny raport ze zdarzenia. Pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić szkodę;

od właściciela nieruchomości lub zarządcy drogi

Nawet jeśli zlikwidujesz szkodę z AC, warto sprawdzić, czy nie odpowiada za nią konkretna osoba lub instytucja. Przykładowo, jeśli drzewo które spadło na Twój samochód było chore i spróchniałe, odpowiedzialnością można obarczyć właściciela posesji lub zarządcę drogi, który odpowiada za pas zieleni obok drogi. Jeżeli masz podejrzenia, że zaniedbał on swoje obowiązki i na czas nie usunął drzewa, zgłoś ten fakt do swojego ubezpieczyciela. Może on zdecydować się na dochodzenie roszczeń od winnego zaniedbania (zwrotu poniesionych kosztów). Jeśli towarzystwo odzyska pieniądze, nie stracisz zniżek w AC.

Co z dziurą na drodze?


Dość częstą przyczyną uszkodzenia pojazdu podczas podróży jest najechanie na dziurę lub wyrwę w jezdni. Tu również masz dwie opcje naprawy szkody – pierwsza dotyczy własnego ubezpieczenia autocasco. Tok postępowania jest identyczny jak w omawianej powyżej sytuacji. Pamiętaj jednak, że jeśli jechałeś po drodze z niedozwoloną prędkością, możesz nie otrzymać odszkodowania (złamałeś przepisy drogowe).

Kolejną opcją dochodzenia roszczeń i naprawy szkody jest uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi. Na nim leży bowiem odpowiedzialność dbania o należyty stan dróg czy autostrad. Zasada postępowania jest następująca:

- ustal, kto jest zarządcą drogi (zazwyczaj będą to odpowiednio: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe, drogi wojewódzkie – Zarząd województwa – itp.),
- złóż dokumentacją fotograficzną i opisową oraz raport z Policji na odpowiednim wniosku we właściwym urzędzie.

W ciągu 30 dni od złożenia wniosku o odszkodowanie powinieneś otrzymać decyzję w tej sprawie.

Podsumowanie:

- Odszkodowania za szkody wywołane czynnikami zewnętrznymi możesz dochodzić z własnego AC.
- W kalkulatorze OC (https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/) znajdziesz najtańsze oferty ubezpieczeń OC i AC. Zakup polisy zabezpieczy Cię przed finansowymi skutkami szkody.
- Pamiętaj, że każda likwidacja szkody z AC oznacza utratę częściowo wypracowanych zniżek (wyjątek - Twój ubezpieczyciel otrzyma zwrot kosztów od zarządcy drogi, nieruchomości lub właściciela posesji).
- Jeśli szkoda powstała na czyjejś posesji lub parkingu, możesz dochodzić odszkodowania od jego właściciela (jeśli dopuścił się on zaniedbania).
- Jeżeli uszkodziłeś auto na drodze (np. najechałeś na dziurę), możesz zwrócić się o rekompensatę za straty do zarządcy drogi.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ciemnogród #2748730 | 37.47.*.* 17 cze 2019 20:33

  A kto zapłaci za uszkodzone auto przez np. łosia, który wyskoczył na szosę wprost pod auto jadące zgodnie z przepisami? Kto odpowiada za dzikie zwierzeta na drogach?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Michał #2748447 | 5.173.*.* 17 cze 2019 10:26

   Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz