Upały nie odpuszczają. Czy grożą nam pożary?

2019-06-13 13:46:10(ost. akt: 2019-06-13 14:14:16)

Autor zdjęcia: bazapozarow.ibles.pl/screen

W ostatnich dniach temperatura regularnie przekracza 30°C. Niestety cały czas jest bardzo sucho. Czy w związku z tym grozi nam fala pożarów?
Tak wysoki temperatur w Polsce nie było od dawna. W Olsztynie ostatnie dni są najcieplejsze od trzech lat. Dziś (13.06) miało być nieco chłodnie, ale jak na razie temperatura cały czas jest bardzo wysoka. Od kilku kilkunastu dni nie było również mocniejszych opadów deszczu. Póki co, w znacznej części naszego województwa na szczęście nie grozi nam fala pożarów.

Stan zagrożenia pożarowego lasów jest na bieżąco monitorowany przez jednostki organizacyjne lasów państwowych. W północno-zachodniej części województwa zagrożenie jest małe, a w południowej średnie. Najgorzej jest we wschodniej części Warmii i Mazur. Tam zagrożenie pożarowe jest duże.

Strażacy jednak cały czas przygotowani są na każdą ewentualność. — W zależności od stopnia charakteru zdarzenia będziemy reagować w taki sposób, że będziemy ściągać więcej osób do konkretnego miejsca — powiedział w rozmowie z nami Sławomir Filipowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.
Strażacy cały czas dmuchają jednak na zimnej i przypominają o najważniejszych zasad gdy wchodzimy do lasu. — Używanie otwartego ognia jest możliwe w odległości nie mniejszej niż sto metrów od ściany lasu. Nie wolno wchodzić do lasu z papierosem, nie wolno palić ognisk. Jeśli są wyznaczone specjalne miejsca, to należy rozmawiać z leśniczymi. Oni mogą nam wskazać miejsce, w którym możemy rozpalić ognisko i wtedy trzeba stosować się do zasad, które są w tym miejscu określone — tłumaczy Sławomir Filipowicz.

Oprócz tego nie powinniśmy wjeżdżać samochodem do lasu. Parkujemy tylko w miejscach wyznaczonych przez służbę leśną. — Korzystajmy z lasów, chodźmy po nich, ale róbmy to mądrze i rozsądnie tak, żeby nie stwarzać zagrożenia dla siebie, innych, ale również zwierząt i roślin — przypomina rzecznik strażaków.