O automatyzacji po raz drugi

2019-06-11 15:36:40 (ost. akt: 2019-06-11 15:45:22)
Automatyzacja to nie pieśń przyszłości, a teraźniejszość. Przed nami druga edycja konferencji „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu”. I to w zmienionej formie — dostępnej nie tylko dla przedsiębiorców.
Za nami III edycja Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości, gdzie — zgodnie z zapowiedziami — ponownie rozmawialiśmy o przemyśle w wydaniu 4.0. Prelegenci starali się odpowiedzieć na pytanie: „czy pogorszy on pozycję pracownika i standardy pracy”? Dyskusję poprowadził Krzysztof Kamiński, prezes firmy Alnea, która w dziedzinie automatyzacji może stanowić przykład dla innych przedsiębiorstw w regionie. Pokłosiem III Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości będzie druga edycja Konferencji „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu”, której organizatorem są: Alnea i Grupa WM.

Ubiegłoroczna edycja zgromadziła blisko 100 przedstawicieli przemysłu z całej Polski: prezesów, dyrektorów, właścicieli firm oraz inżynierów, robotyków i automatyków. Obecnie zgłoszeń uczestnictwa jest zdecydowanie więcej. Ale to nie jedyne zmiany.

Tym razem, w przeddzień konferencji, czyli 12 czerwca, Grupa WM i Alnea zaprasza wszystkich na dzień otwarty „Przywitaj się z robotem” do Parku Naukowo-Technologicznego w Olsztynie. To będzie wyjątkowa atrakcja dla wszystkich zainteresowanych technologiami i robotyzacją. Zapraszamy też dzieci szkół podstawowych oraz młodzież. Na przybyłych czekają przede wszystkim nowinki przemysłu 4.0 oraz pokazy robotów. Start o godzinie 13. Wstęp wolny.

13 czerwca natomiast odbędzie się Konferencja z panelami dyskusyjnymi i seminariami. Alnea wraz z Grupą WM i partnerami merytorycznymi podejmują się misji edukacyjnej, aby coraz więcej firm uzyskało wiedzę, jak przystosować własną produkcję do wymagań współczesnego rynku.

W programie m.in.: wykłady, które usystematyzują najważniejsze informacje dotyczące przyszłości przemysłu, wyliczania stopy zwrotu inwestycji, norm prawnych regulujących rynek inwestycji czy kanałów pozyskiwania środków finansowych. W planie konferencji nie zabraknie pokazów robotów i stanowisk automatycznych.

Zaproszeni goście będą mieli możliwość uczestnictwa w debacie specjalistycznej z szeregiem pytań od publiczności. II edycja Konferencji będzie więc doskonałą okazją do indywidualnych spotkań i konsultacji z doświadczonymi firmami dostarczającymi najnowsze światowe rozwiązania związane z robotyzacją przemysłu.

Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu?

— To bardzo ważna konferencja dla regionu — podkreśla Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM.— Pokazujemy, że nie tylko turystyka — czyli to, co na ogół stanowi naszą siłę i czym się często chwalimy — jest ważna. Niezwykle istotny jest bowiem także rozwój przedsiębiorczości w regionie. A ten rozwój na pewno przyspiesza i wspomaga automatyzacja. My również jesteśmy przykładem firmy lubującej się w nowych technologiach, które wykorzystujemy zarówno w pracy redakcyjnej, jak i podczas procesów dystrybucji. To wydarzenie bardzo przydatne zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy z pierwszej ręki, z ust ekspertów usłyszą o zaletach automatyzacji i robotyzacji, ale w tym roku również wszystkich zainteresowanych tymi rozwiązaniami, bo przecież przed nami najpierw dzień otwarty pt. „Przywitaj się z robotem”— przypomina Jarosław Tokarczyk.

Cel konferencji jest szeroki. — W latach 90. jako Polska mieliśmy pewien problem. Przykładem są moi rodzice, którzy mieli potężny problem z nauczeniem się obsługi komputera. To nas bardzo mocno blokowało w wielu obszarach — mówi Krzysztof Kamiński, prezes Zarządu Grupy Alnea. — Pracownicy urodzeni w latach 50. niezbyt dobrze radzili sobie z tym sprzętem, a już na pewno nie było mowy o tym, żeby coś nowatorskiego w tych obszarach wymyślać. Można więc powiedzieć, że straciliśmy całe pokolenie.
I podobnie jest teraz z robotyzacją...

— Ludzie w moim wieku — co jest niesamowite — omijają ten sprzęt szerokim łukiem, natomiast dzieci po prostu się do niego garną. Widzieliśmy to podczas Kongresu Przyszłości. Mamy więc problem z tymi, którzy w pracy będą się z tym spotykać i muszą się z tym oswoić, ale jest też drugi obszar — rozwój tej dziedziny — precyzuje Krzysztof Kamiński. — To przecież wartość dodana dla naszej gospodarki. Musimy zrobić wszystko, żeby ten obszar dynamicznie się rozwijał. Ale najpierw — co też na celu ma nasza konferencja — musimy ludzi oswoić z tą technologią.

A czym różni się druga edycja konferencji od pierwszej?

— Przede wszystkim będzie dwa razy większa. Dwa razy więcej prelekcji, podział na część biznesową i techniczną, a także miejsce, w którym się spotkamy, czyli Park Naukowo-Technologiczny. Do tego dwa razy więcej partnerów, sprzętu do prezentacji i miejsc dla gości — zapowiada Krzysztof Kamiński.

— Firmy na razie oswajają się z tematem automatyzacji. Pamiętajmy, że to bardzo kosztowna inwestycja. Jako firma z branży widzimy bardzo duże zainteresowanie tematem, ale jest jeszcze problem z decyzyjnością. Ale jeśli pójdziemy w tym kierunku, to naszym dzieciom będzie się żyło lepiej — dodaje prezes Kamiński.

Podczas konferencji odbędą się dwa panele tematyczne z wykładami: blok biznesowy, gdzie eksperci omówią finansowanie, aspekty prawne oraz ekonomiczne automatyzacji i robotyzacji, oraz blok techniczny, gdzie usłyszymy o nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w przemyśle.

Ponadto podczas konferencji organizatorzy przewidzieli wizytę studyjną, podczas której uczestnicy zobaczą w pełni zrobotyzowaną linię produkcyjną, wezmą udział w debacie specjalistycznej, a całość zakończy uroczysty bankiet.

Paweł Jaszczanin