Bitwa pod Heilsbergiem i jarmark historyczny

2019-06-09 12:25:21(ost. akt: 2019-06-09 12:27:40)

Autor zdjęcia: BT

Niemal 300 rekonstruktorów z Polski, Litwy i Białorusi - piechota, kawaleria, artyleria - wzięło udział w odtworzeniu bitwy pod Heilsbergiem (Lidzbarkiem Warmińskim) w upalne sobotnie popołudnie 8 czerwca. Inscenizacja miała miejsce tuż przy drodze krajowej 51 na łąkach przy Termach Warmińskich.
212 lat temu, 10 czerwca 1807 r., stanęły tutaj naprzeciwko siebie armie francuska i rosyjsko-pruska. Łącznie w bitwie wzięło udział około 56 tysięcy żołnierzy po stronie francuskiej i około 90 tysięcy po stronie rosyjsko-pruskiej. Zgodnie ze źródłami historycznymi, była to jedna z największych bitew epoki napoleońskiej na obecnych ziemiach polskich. Wojskami broniących się dowodził Levin August von Bennigsen, natomiast armią francuską oficjalnie dowodził Napoleon Bonaparte, chociaż praktycznie to dowodzili jego marszałkowie - Murat, Soult czy Lannes.

Miłośnicy epoki napoleońskiej, militariów czy zwyczajnie inscenizacji plenerowych, którzy pojawili się na łąkach bitewnych pod Lidzbarkiem Warmińskim, mieli okazję wziąć udział w barwnym widowisku historycznym, a wcześniej skorzystać z oferty „jarmarku historycznego”, wziąć udział w warsztatach malarskich czy zwiedzić dawny obóz wojskowy.

Rekonstrukcja bitwy pod Heilsbergiem odbyła się po raz trzynasty, a firmował ją Lidzbarski Dom Kultury.

Warto zaznaczyć, że początkiem sezonu rekonstrukcji wojen napoleońskich na ziemiach polskich jest inscenizacja bitwy pod Preußisch Eylau - dzisiejszy Bagrationowsk (obwód kaliningradzki), którą rekonstruktorzy przeprowadzają w Toprzynach (gmina Górowo Iławeckie) na przełomie stycznia i lutego.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana