Świat bez kobiet byłby światem bez piwa, dobrej kawy i WiFi

2019-06-08 18:00:00(ost. akt: 2019-06-08 09:01:35)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Kobieta to słaba płeć? Nigdy w życiu! Panie wymyśliły bardzo dużo przełomowych wynalazków, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia. I do głowy nawet nam nie przychodzi, że to „babski pomysł”. Dziewczyny, wielkie brawa!
Spójrzmy prawdzie w oczy. Świat bez kobiet byłby światem bez piwa, dobrej kawy i WiFi. Panie zrewolucjonizowały nasze życie — od przełomowych innowacji w medycynie i technologii po udogodnienia życia codziennego. Niestety historia zna niejeden przypadek, gdy za pracę i dokonania kobiet nagrody odbierali mężczyźni. I to oni zazwyczaj przechodzili do historii.

Dziś teoretycznie kobiety mają lepiej, bo więcej mogą. Ale ta reguła się nie zmieniła. Cały czas mamy skłonność do automatycznego przypisywania sukcesów mężczyznom. Zakładamy z góry, że wynalazki, którymi się cieszymy, zawdzięczamy właśnie im. A to często… guzik prawda.

WiFi


Za narodzinami bezprzewodowego internetu nie stoi wcale męski mózg z Doliny Krzemowej. Podziękowanie należy się Hedy Lamarr. To aktorka, która w przerwie między kręceniem kolejnych filmów, poświęcała się swojemu hobby — wynalazkom. Próbując pomóc aliantom podczas II Wojny Światowej, Hedy zaprezentował amerykańskiej marynarce wojennej patent na radio o widmie rozproszonym, które jest postrzegane jako prekursor dzisiejszego WiFi. Pomysł Hedy okazał się zbyt skomplikowany na swoje czasy, ale znalazł zastosowanie kilka dekad później i doprowadził do wynalezienia takich rozwiązań jak m.in. Bluetooth, GPS czy właśnie wspomniane WiFi.

Komputer


Narzędzie, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, wynalazła programistka i pionierka informatyki. Grace Hopper w 1944 roku stworzyła pierwszy komputer Harvard Mark I wielkości… pokoju. Spopularyzowała też pojęcie bug funkcjonujące w informatyce. Do wnętrza następcy Harvard Mark I czyli Harvard Mark II dostała się ćma, która uszkodziła maszynę — stąd określenie debugging.

Kevlar


To najbardziej trwałe tworzywo sztuczne mające zastosowanie w lotnictwie i wojsku — głównie do produkcji kamizelek kuloodpornych. Dziś tworzy się z niego także jeansy albo plecaki, których żaden złodziej nie jest w stanie przeciąć. Kevlar wynalazła w 1965 roku polskiego pochodzenia chemiczka Stephanie Kwolek (oryginalnie Chwiałek).

Pieluszki jednorazowe


Dzisiaj wiele mam nie wyobraża sobie życia bez pieluszek jednorazowych. Wymyśliła je Amerykanka Marion Donovan. Jako mama miała dość prania brudnych pieluch. Stworzyła więc prototyp pieluszki jednorazowego użytku przy zastosowaniu... zasłonki prysznicowej. Choć opatentowała swój wynalazek w 1951 roku, początkowo nie mogła znaleźć producenta, który by kupił jej projekt. Właściciele firm, a byli nimi wówczas głównie mężczyźni, nie uważali tego produktu za niezbędny. W 1961 roku wynalazkiem Marion zainteresował się Victor Mills pracujący w spółce, która do dziś produkuje najbardziej znane pieluszki jednorazowe świata.

Filtr do kawy


Pijąc rano przefiltrowaną kawę bez fusów, możemy pomyśleć o kolejnej wspaniałej kobiecie Melitcie Bentz. Ta niemiecka gospodyni stworzyła filtr z podziurawionego dna puszki i bibuły ze szkolnego zeszytu syna. Swój wynalazek opatentowała w 1908 roku. 

Automatyczne wycieraczki


Amerykanka Mary Anderson w 1903 roku wpadła na pomysł stworzenia wycieraczek do szyb. Idea zrodziła się podczas jej wizyty w Nowym Jorku. Tam Mary przyglądała się motorniczemu tramwaju, którym jechała w niekorzystnej, zimowej aurze. Motorniczy musiał w mrozie otwierać przednią szybę lub wychylać się poza kabinę, aby widzieć drogę przed sobą. Uznała, że tak być nie powinno i rozrysowała, jak jej zdaniem powinno wyglądać urządzenie, które temu zaradzi. Gdy mężczyźni mówili „to się nie przyda”, ona nie dawała za wygraną. 14 lat później dzięki Charlotte Bridgewood wycieraczki doczekały się unowocześnionej zautomatyzowanej wersji. Jednak to Polak Józef Hofmann jest uważany za twórcę wycieraczek automatycznych. Wycieraczki przez niego wymyślone przypominają te współczesne.

Ogrzewanie samochodowe


Pierwszy układ ogrzewania samochodowego, wykorzystujący ciepłe powietrze znad silnika do ogrzewania zmarzniętych stóp arystokratycznych XIX-wiecznych automobilistów, wynalazła Margaret A. Wilcox w 1893 roku.

Centralne ogrzewanie


Ciepło, zwłaszcza zimą, powinniśmy myśleć o Alice Parker, która wynalazła system gazowego centralnego ogrzewania w 1919 roku. Gaz ziemny był używany w wielu przemysłowych instalacjach grzewczych we wczesnych latach XX wieku, ale nikt nie rozważał możliwości wykorzystania go jako formy grzewczej dla domów i firm. Wpadła na to kobieta. I nie chciała zadbać jedynie o domowe ognisko…

Zmywarka


Wynalazek ten powstał pod wpływem złości. Josephine Cochrane miała dość tego, że zatrudniona u niej służba ciągle rozbijała jej naczynia. Kobieta wzięła sprawy w swoje ręce i dzięki temu już w 1886 roku udało jej się opatentować to urządzenie. Początkowo zmywarki zajmowały dużo miejsca, ale wraz z rozwojem techniki udało się je pomniejszyć.

Strzykawka


Wprawdzie zastrzyki były znane już wcześniej, ale to Letitia Geer w 1899 roku opatentowała strzykawkę, którą można obsługiwać tylko jedną ręką. Wynalazek, którego używamy do dzisiaj, zrewolucjonizował medycynę i zmienił życie wielu chorych m.in. cukrzyków, którzy nie muszą być zależni od pomocy innych przy wykonywaniu codziennych zastrzyków. 

Papierowa torba


Papierowe torby wracają do łask, zastępując nieekologiczne foliówki. Ich wynalezienie datuje się na 1867 rok. Pracownica przędzalni Margaret Knight stworzyła pierwsze urządzenie, które pozwalało na ich produkcję. Kolega z pracy Charles Anan próbował ukraść jej pomysł, jednak Knight na drodze długiej batalii sądowej dowiodła swych praw i ostatecznie to jej przypisujemy wynalezienie papierowej torby.

Biustonosz


W 1914 roku tancerka Mary Phelps Jacobs otrzymała patent USA na biustonosz, który podtrzymywał piersi od ramion i rozdzielał je na dwa odrębne kształty. Wreszcie można było w nim i paradować i tańczyć. Już wcześniej eksperymentowano z tworzeniem biustonoszy, ale jej projekt wyróżniał właśnie pomysł na „rozdzielenie piersi”. Przed biustonoszami kobieca bielizna była niewygodna. Jacobs odsprzedała swój patent za 1500 dolarów jednej z firm bieliźniarskich.

Piwo


Nie ma faceta, który nie lubi tego napoju z pianką. Nawet do głowy im nie przychodzi, że mogą pić piwo dzięki kobiecie. Historia trunku sięga starożytnej Mezopotamii. Tam kobiety jako pierwsze wytwarzały, sprzedawały i piły piwo. Nie bez powodu boginią piwa jest Ninkasi. Jej imię nawet dzisiaj stanowi inspirację dla browarów. Tak nazywają się browary w Stanach Zjednoczonych (Oregon), we Francji (Lyon) czy nawet w Polsce. W ostatnich latach kilku piwowarów w Stanach Zjednoczonych postanowiło odtworzyć piwo według wzorców odczytanych z glinianych tabliczek.

Maszynka do lodów


Nancy Johnson to kobieta, która znacznie przyczyniła się do powstania jednego z najbardziej lubianych smakołyków: lodów. Zaprojektowane przez nią w XIX wieku urządzenie było proste — do drewnianego pojemnika wsypywało się bryły lodu oraz smakową miksturę. Przy pomocy korby kruszyło się lód, jednocześnie mieszając go z miksturą. Pierwsza ręczna maszynka do lodów została opatentowana w 1843 roku.

Kobiety wymyśliły również: piłę tarczową, grę Monopol, przezroczyste szkło, kolorowe flary sygnałowe, składane łóżko, piec gazowy, otwieracz do puszek i ciastka z kawałkami czekolady.

ADA ROMANOWSKA

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dyskryminacja ojców w sądach rodzinnych #2744563 | 37.30.*.* 9 cze 2019 14:31

  https://www.polskieradio.pl/7/163/Artyku l/1386431,Ojciec-bez-szans-w-walce-o-opi eke-nad-dzieckiem

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 2. świat bez kobiet by nie istniał #2744285 | 95.90.*.* 8 cze 2019 18:56

  Przynajmniej na Ziemi. Bo bez dzieci nie zaistnieje. Natomiast bez gejów i lesbijek będzie istniał. Bez kobiet, czyli i bez dzieci zwolennicy LGBT nie mieli by kogo molestować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. ale #2744282 | 79.184.*.* 8 cze 2019 18:42

  ale JEzus to już nie był kobietą - szach mat kobiety

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. eas #2744278 | 83.9.*.* 8 cze 2019 18:30

  Kopernik też była kobietą. Politpoprawność i parytety w tej gazecie, znają nawet nazwisko piwowarki w Sumerze. Kto w takim razie robił piwo tysiące lat wcześniej w Göbekli Tepe ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz