Siedem defibrylatorów zamontowano w różnych punktach Giżycka

2019-06-08 10:00:00(ost. akt: 2019-06-07 11:12:41)
Rafał Ciechanowicz z Portu Ekomarina wie, że w razie czego tuż obok są ratownicy MOPR-u. Zaznacza jednak, że defibrylatory to dobry pomysł i cieszy się, że taki sprzęt znalazł się w Ekomarinie

Rafał Ciechanowicz z Portu Ekomarina wie, że w razie czego tuż obok są ratownicy MOPR-u. Zaznacza jednak, że defibrylatory to dobry pomysł i cieszy się, że taki sprzęt znalazł się w Ekomarinie

Autor zdjęcia: Zuzanna Ołdakowska

Jest ich siedem. Najlepiej by było, gdybyśmy nigdy nie musieli przekonać się, jak sprawdzają się w praktyce, ale jeśli zdarzy się sytuacja zagrażająca życiu, mogą je uratować. Mowa o defibrylatorach.
Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne to projekt z Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego złożony przez Aktywne Giżycko. Urządzenia znajdują się w siedmiu miejscach na terenie miasta: Ekomarinie, pływalni krytej MOSiR-u, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Twierdzy Boyen, Urzędzie Miejskim, Centrum Sportów Lodowych. Jeden defibrylator trafił na wyposażenie Straży Miejskiej i będzie "towarzyszył" strażnikom w ich codziennej pracy.


Poza tym przenośnym egzemplarzem wyjątkowe jest również urządzenie zamontowane na lodowisku. Znajduje się ono w skrzynce, która w różnych warunkach pogodowych (zimą jest podgrzewana) zapewni zachowanie sprawności urządzenia. To urządzenie z uwagi na ową skrzynkę było najdroższe — kosztowało ok. 2, 5 tys. zł. Koszt realizacji całego projektu wyniósł ponad 26 tys. zł.


— Analizowaliśmy, w których miejscach powinny zostać umieszczone defibrylatory i podjęliśmy decyzję, że te będą najbardziej odpowiednie — mówi Ewa Ostrowska, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku. — Jeśli uratują choć jedno życie, to ich wartość jest naprawdę ogromna.
Pytanie, czy każdy w razie konieczności będzie umiał użyć defibrylatora?
— W ramach projektu zakupiliśmy defibrylator szkoleniowy, więc na pewno szkolenia z używania tego sprzętu będą się odbywały — mówi Ewa Ostrowska.


Z urządzeniem powinien nawet bez specjalistycznego szkolenia poradzić sobie każdy laik. Co więcej, defibrylator wydaje głosowe polecenia, informując o kolejnych krokach postępowania. Aby więc poradzić sobie z nim nawet w stresujących warunkach, nie trzeba wykazywać się żadnymi specjalnymi umiejętnościami.

— Urządzenie jest prostsze w obsłudze niż niejeden telefon — potwierdza Marcin Jakowicz, ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem, radny miejski, który wraz z Piotrem Andruszkiewiczem zgłosił pomysł defibrylatorów do Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego. — Otwierasz skrzynkę, w której są dwie elektrody. Na nich namalowane, w którym dokładnie miejscu na klatce piersiowej osoby poszkodowanej należy je przykleić. Urządzenie wydaje polecenia głosowe, informuje o wszystkim po kolei, co mamy robić.


Dla pewności, w ramach projektu GBO w czwartek 6 czerwca z zakresu stosowania defibrylatorów zostało przeszkolonych dwadzieścia osób pracujących w instytucjach, w których znajduje się sprzęt. CPUiIS skieruje również do mieszkańców akcję informacyjną, by jak najwięcej osób wiedziało, że defibrylatory są i w jakich sytuacjach wymagają zastosowania.


Jedno jest pewne, ich użycia nie należy się obawiać.
— Defibrylator jest bezpieczny i nie zachodzi ryzyko, że użyjemy prądu wtedy, gdy nie trzeba, bo on nam po prostu na to nie pozwoli — zaznacza Marcin Jakowicz. —Trzeba po prostu rozpoznać osobę z NZK, czyli nieprzytomną z brakiem oddechu. W takiej sytuacji zawsze, gdy defibrylator jest dostępny, należy go użyć. Nawet jeśli to nie będzie rytm serca do defibrylacji, to urządzenie nam o tym powie i każe dalej masować klatkę piersiową i prowadzić wentylację.
Póki co defibrylatorów jest siedem, niewykluczone, że będzie ich więcej.
— Rozważamy zwiększenie liczby tego sprzętu, być może uda się dojść do dziesięciu — mówi Ewa Ostrowska. — Rozważamy także montaż na zewnątrz, by były dostępne całą dobę, jednak koszt skrzynek,w których są umieszczane takie defibrylatory są dość duże.

ZO

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. do radnych #2744305 | 89.229.*.* 8 cze 2019 20:10

    warto by było postawić jeszcze jakieś znaki że w pobliżu znajduje się defibrylator

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. JAN #2744160 | 89.229.*.* 8 cze 2019 13:02

    Nareszcie coś mądrego i potrzebnego

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Ciekawski #2744138 | 89.230.*.* 8 cze 2019 11:57

    w bibliotece?...

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz