Na zdjęcie trzeba mieć pomysł...

2019-06-02 18:00:00(ost. akt: 2019-05-31 17:01:50)
Piotr Dzięciołowski przy swoich pracach w holu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM

Piotr Dzięciołowski przy swoich pracach w holu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Piotr Dzięciołowski: fotoreporter, dziennikarz, autor książek, członek grupy Equitas Equitatum. Prace wykonane przez jej członków — miłośników koni, można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM.
— Spędził pan lata na pracy fotoreportera w różnych gazetach w stolicy, a potem odkrył pasję do tworzenia fotografii artystycznej.
— Nie dzielę tego w ten sposób. Zdjęcie jest albo dobre, albo niedobre. W nieistniejącym już tygodniku „Świat” funkcjonowała słynna szkoła fotoreportażu z wielkimi nazwiskami, jak m.in. Kosidowski. Oni zawsze mówili: „Fotografia może być jedynie albo dobra, albo niedobra”. Może być ewentualnie kreatywna, reżyserowana, ale to jest co innego.

— I pan hołduje tej dobrej właśnie?
— Zdecydowanie tak. Ja głównie obserwuję i fotografuję to, co zobaczę, a nie wymyślam nie wiadomo co.

— W którymś momencie zdecydował się pan porzucić Warszawę i wyjechać na wieś usytuowaną w obrębie tzw. ściany wschodniej. Czy chodziło tu o potrzebę znalezienia nowych plenerów fotograficznych?
— Nie. Kupiłem po prostu działkę rekreacyjną, którą przerobiłem na gospodarstwo.

— I hoduje Pan tam konia. Nieprzypadkowo należy pan przecież do grupy artystów - miłośników koni Equitas Equitatum.
— Mój konik ma już 31,5 roku i utrzymanie go w dobrej formie to rzeczywiście wyzwanie. To jest opieka jak nad małym dzieckiem. Babcia nie ma już przecież zębów i, żeby mogła coś zjeść, trzeba jej np. trzeć marchewki na tarce.

— Oglądając pańskie zdjęcia Pańskiego autorstwa na wystawie trudno nie nazwać ich dziełami sztuki.
— Dziękuję bardzo. Jak już mówiłem, dla mnie jest to przede wszystkim obserwacja. Na zdjęcie trzeba mieć pomysł. Bez tego nie ma w ogóle mowy o fotografowaniu czegokolwiek. Ale oczywiście nie mam tu na myśli jakiejkolwiek „reżyserii”. Chodzi o „wydobywanie” z materii obserwowanego obrazu dobrych ujęć, fragmentów będących interesującymi nie tylko dla mnie.

— Czyli łapie pan kadr i potem go już nie przycina?
— Z tym to jest różnie, dlatego, że ja uwielbiam takie specyficzne, bardzo wąskie panoramy. Klatka aparatu nie daje takiego obrazu, który trzeba potem uzyskać w procesie obróbki fotografii w komputerze. Nie używam za to żadnych photoshopów do przeróbek zdjęć. Jedynie je kadruję oraz ewentualnie podnoszę kontrast. Ale to są te rzeczy, które zawsze się robiło, także pod powiększalnikiem w czasach fotografii analogowej.

— Fotografia cyfrowa otworzyła nowe przestrzenie przed fotografami. Odeszła kosztowna obróbka chemiczna zdjęć.
— Na pewno jest to tańsze i dzięki temu stało się powszechnie dostępne. Można kupić średniej klasy aparat za średnie pieniądze i robić przy jego pomocy dobrej klasy zdjęcia. W Internecie widać, jaka masa ludzi potrafi świetnie fotografować. Robi zdjęcia wręcz doskonałe.

— A co by pan zalecił początkującemu fotografowi?
— Sztuki plastyczne mają to do siebie, że uprawianie ich można rozpocząć w każdym wieku. Matka Henryka Berlewiego, wybitnego malarza, zaczęła malować w wieku osiemdziesięciu paru lat. Okazało się, że ona robi to tak genialnie, że ludzie zaczęli to kupować. Na sztukę zawsze jest czas. A jeśli chodzi o fotografię to przede wszystkim nie robić zdjęć pozowanych. Organizując warsztaty fotograficzne poznałem wiele niesamowicie zdolnych osób, robiących znakomite zdjęcia. Nie mogłem wprost uwierzyć, że oni dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią.

Łukasz Czarnecki-Pacyński


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fotoamator #2743962 | 109.241.*.* 7 cze 2019 22:44

    Każdy pstrykać może! Jeden lepiej drugi gorzej. Pan Piotr ma duże doświadczenie i podziwiam Jego zdjęcia. Może też kiedyś będę tak pstrykał!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomasz #2741629 | 82.43.*.* 2 cze 2019 22:48

    Ciekawy i za krotki artykuł o ciekawym czlowieku z ciekawym spostrzeganiem świata.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz