Uniwersytet świętuje wspólnie z dziećmi. Zapraszamy do parku Centralnego

2019-06-01 10:20:00 (ost. akt: 2019-06-01 10:28:19)
Inauguracja roku UWM

Olsztyn-Inauguracja roku UWM wręczenie honoris causa dla Tetsuo Kanno

Inauguracja roku UWM Olsztyn-Inauguracja roku UWM wręczenie honoris causa dla Tetsuo Kanno

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nasz Uniwersytet świętuje w sobotę 1 czerwca swoje 20-lecie. I z tej okazji zaprasza wszystkich mieszkańców Olsztyna (i nie tylko) na obchody Święta Uniwersytetu. Część oficjalna odbędzie się w Centrum Konferencyjnym, część rekreacyjna w parku Centralnym.
Święto Uniwersytetu rozpocznie się  w sobotę o godz. 11 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym (ul. Dybowskiego 11). Otworzy je przemówienie prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM. Podczas uroczystości tytuł doctora honoris causa UWM otrzyma prof. Bogusław Buszewski, wybitny uczony, jeden z najlepszych polskich chemików o światowej renomie w dziedzinie chemii analitycznej i fizycznej.

Natomiast o godz. 12 w parku Centralnym rozpoczną się Urodziny UWM połączone z Dniem Dziecka. W przygotowanie święta zaangażowały się wszystkie wydziały uniwersyteckie, które przygotowały wiele atrakcji — konkurencje sportowe dla dzieci, warsztaty artystyczne, zabawy językowo-historyczne, doświadczenia naukowe, podchody terenowe oraz gry terenowe.

1. Można będzie np. odwiedzić minilaboratoria i obejrzeć ciekawe eksperymenty chemiczne. Takie atrakcje planuje między innymi Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydział Nauk Technicznych.

2. Z kolei na stoisku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej właściciele zwierząt uzyskają informacje odnośnie problemów zdrowotnych psów, kotów, królików i chomików.

3. Wydział Nauk o Środowisku poprowadzi m.in. konkursy i quizy dotyczące wiedzy o rybach, ekologii i środowisku naturalnym oraz podchody terenowe.

4. Biblioteka Uniwersytecka zaprasza wspólnie z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych UWM. Razem poprowadzą miniwarsztaty języka migowego. Na miłośników gier będą czekać planszowe gry edukacyjne i zagadki.

5. Wydział Biologii i Biotechnologii zaprasza m.in. na śniadanie na trawie oraz opowieści o nauce i przyrodzie. Dowiemy się, co żyje w Łynie, dzięki zestawom terenowym z lupami do badania przyrody.

6. Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa przygotował zabawy, które będą toczyły się pod okiem Wielkiego Mistrza Geodezji i Budownictwa Boba Budowniczego.
7. Młodzi artyści będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez studentów i wykładowców Wydziału Sztuki.

8. Na stoisku Wydziału Nauki o Żywności spróbujemy smakołyków.

9. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przygotuje konkursy sportowe.

Całość wesprą Teatr Studencki Cezar i Fundacja Żak. Przy parkowej fontannie zaprezentują się absolwenci Instytutu Muzyki oraz m.in. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Artemis". O godz. 16 zagrają dwie orkiestry dęte. Swój program zaprezentuje Akademicka Orkiestra Dęta oraz orkiestra dęta z Offenburga. Zagra też zespół Endorfina.

W niedzielę 2 czerwca o godz. 11 w katedrze św. Jakuba odbędzie się msza w oprawie muzycznej chóru Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Z kościoła zebrani w towarzystwie orkiestry przejdą na zamek, gdzie wykład wygłosi prof. Stanisław Achremczyk. Natomiast o godz. 13 na zamkowym dziedzińcu rozpocznie się koncert urodzinowy Akademickiego Centrum Kultury UWM. Wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Kortowo oraz Akademicka Orkiestra Dęta. Będzie też niespodzianka artystyczna przygotowana przez studentów.


Przypomnijmy, że UWM powstał 1 września 1999 roku z połączenia trzech istniejących wówczas w Olsztynie szkół wyższych: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz części Warmińskiego Instytutu Teologicznego. Jednym z ojców założycieli UWM był profesor Tadeusz Krzymowski, który kierował Komitetem Powołania Uniwersytetu. — Byłem przekonany, że na Warmii i Mazurach powinna działać silna jednostka akademicka, nie tylko rolnicza, ale także reprezentująca inne dziedziny nauki, takie jak na przykład nauki humanistyczne, prawo i administracja — powiedział nam profesor Krzymowski. — Uniwersytet wzmacniał rangę regionu. Uważałem, że uczelnia powinna być związana z Warmią i Mazurami, ale też znana w Polsce i Europie. W ciągu dwudziestu lat UWM wykonał ogromny skok ilościowy i jakościowy.

UWM w 1999 roku miał 12 wydziałów i 32 kierunki kształcenia. Uczelnia posiadała prawo do habilitowania w 6 dyscyplinach naukowych oraz do nadawania doktoratów w 13 dyscyplinach. Teraz na UWM jest 14 wydziałów, które mają pełne prawa akademickie, czyli uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego (w 16 dyscyplinach). Natomiast stopień doktora może nadawać 16 wydziałów w 24 dyscyplinach. Około 20 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych kształci się na 75 kierunkach.

Pierwszym rektorem UWM został w 1999 roku profesor Ryszard Górecki. Był nim do 2008 roku. W 2012 ponownie został wybrany na to stanowisko. Reelekcję na kolejną kadencję uzyskał ponownie w 2016.

Nawet nie potrafię sobie wyobrazić, czym byłby Olsztyn i region bez naszego Uniwersytetu. UWM to po prostu nasze „narodowe dobro”. To nasza wizytówka i oczko w głowie. Dlatego rozwijać go, wzmacniać i promować musimy wszyscy. I wszyscy powinniśmy być wdzięczni tym, którzy 20 lat temu uwierzyli, że da się u nas stworzyć Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
Dziękuję Wam za to.


Igor HrywnaDziękuję:


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD