W Wydminach stawiają na aktywność

2019-05-31 11:00:00(ost. akt: 2019-05-31 11:24:56)

Autor zdjęcia: Arch. UG Wydminy

Od 24 maja w Wydminach działa Centrum Aktywności Lokalnej. To jednostka utworzona z myślą o mieszkańcach całej gminy, przede wszystkim tych aktywnych, którym nie brakuje pomysłów, ani zapału. W CEA mogą liczyć na wsparcie.
W gminie Wydminy jest ponad 30 stowarzyszeń. Większość działa prężnie, a osoby, które angażują się w ich działalność, ma mnóstwo pomysłów. Teraz, by łatwiej było im je wdrożyć w życie, mogą skorzystać ze wsparcia Centrum Aktywności Lokalnej. Miejsce będzie otwarte nie tylko w godzinach pracy urzędników, ale również popołudniami, co umożliwi organizowanie spotkań, prowadzenie szkoleń, prowadzenie dyskusji na temat społecznych ( i nie tylko) potrzeb mieszkańców gminy. Centrum pomoże skierować pomysł z torów teorii na praktykę, ewentualnie zweryfikuje, czy jest to możliwe.


— Część ze stowarzyszeń w gminie Wydminy wymaga wsparcia, w tym miejsca gdzie można się spotkać, porozmawiać — mówi Andrzej Cieśluk, zastępca wójta gminy Wydminy. — Centrum Aktywności Lokalnej stwarza możliwość realizowania aktywności społecznej mieszkańców. Pomoże również w kwestiach formalnych, tworzenia projektów, wniosków o pozyskiwanie wszelkich środków, nie tylko unijnych.


Trzy nowe sale otrzymały imiona zasłużonych dla społeczności lokalnej wydminian: ks. Stanisława Nowaka, Pawła Jarmoszuka i Wacława Zawierty. Życiorysy zasłużonych osób przedstawiła młodzież z ZSO Wydminy.


Otwarcia Centrum dokonał wójt gminy Wydminy Radosław Król wspólnie z Sylwią Jaskulską, członkiem Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przewodniczącym Rady Gminy Wydminy Waldemarem Samborskim. W uroczystości uczestniczyli również: wicestarosta Mateusz Andrzej Sieroński, zaproszeni burmistrzowie, wójtowie, dyrektorzy i kierownicy lokalnych jednostek, wykonawcy inwestycji. Bardzo licznie stawili się przedstawiciele stowarzyszeń. Miłym akcentem było przybycie rodzin Pawła Jarmoszuka i Wacława Zawierty.


CAL to inwestycja dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wartość całej inwestycji to 876 918,00 zł, dofinansowanie wyniosło 578 806,23 zł.
Wójt Radoslaw Król, korzystając z nowoczesnej infrastruktury audiowizualnej, przedstawił ideę centrów aktywności lokalnej oraz etapy realizacji siedziby CAL w Wydminach. Zaprezentował również projekt : E-usługi informacja publiczna w Gminie Wydminy. Środki na tą inwestycję pochodzą z RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Wartość inwestycji 867 959,59 zł, dofinansowanie to kwota 721 557,26zł.

Pomieszczenia CAL-u korzystają z kolejnej inwestycji zrealizowanej w Wydminach: Wytwarzanie i dystrybucja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych poprzez przebudowę kotłowni w budynku Urzędu Gminy Wydminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach. Koszt inwestycji 1 728 005,00 zł, a dofinansowanie z programu RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 wyniosło 634 899,79 zł.

Utworzenie CAL przyczyni się do podniesienia poziomu życia mieszkańców gminy Wydminy, stworzy możliwość twórczego działania, zwiększy aktywność mieszkańców.
Prowadzeniem Centrum Aktywności Lokalnej zajmuje się pani Grażyna Plato.

Fot. Arch. UG Wydminy

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. polo #2762310 | 37.47.*.* 15 lip 2019 08:45

  Przy odsłanianiu tablicy A.Osieckie p.Samborski reprezentował grupę ORLEN czy samorząd Wydmiński?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. qaz #2762301 | 37.47.*.* 15 lip 2019 08:35

  W przed wyborczych obietnicach na Wójta bylo wspominane iż będzie pięknie zagospodarowany plac Rynek , że będą mieszkania komunalne. Zaraz będzie rok a tu NIC!! Co Wójt na to?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Asia #2745126 | 37.47.*.* 10 cze 2019 23:25

  Pierd...... o szopwnie . Gmina nie ma kasy otwiera nowe miejsce pracy dla Pani Plato. W przed wyborczych obietnicach na Wójta bylo wspominane iż nie będzie wice Wójta bo to wywalanie pieniędzy bez potrzeby , a tu traci bach kolejny etacie jest ( z całym szacunkiem po znajomosci). Trzeba dac ludziom pracę a nie swoim etaciki tworzyć. Jest prekursor w którym można otrzymać pracę za pieniądze,a raczej grosze . W tej gminie wszystko psu na bude i jak to ma być dobrze. Porażka goni porażkę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. uczeń #2744717 | 31.135.*.* 10 cze 2019 05:48

  Może wreszcie gminny CAL zajmie się uruchomieniem pomieszczeń nad stołówką szkolną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz